Wiadomości

  • 14 października 2007
  • wyświetleń: 2684

Czym zajmuje się suszecki PGK?

Zakres zadań wykonywanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suszcu obejmuje m.in. zaopatrzenie mieszkańców Gminy Suszec w wodę o odpowiednich parametrach. Stąd też działania podejmowane przez przedsiębiorstwo mają na celu realizację rozmaitych inwestycji, których rezultatem jest podnoszenie jakości spożywanej wody.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej eksploatuje na terenie gminy sieć wodociągową o łącznej długości 192,2 km. Realizując politykę stałego udoskonalania usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności, przedsiębiorstwo od początku swej działalności, a więc od 1999 r. sukcesywnie dokonuje wymiany wodociągu głównego wraz z przyłączami wodociągowymi na terenach poszczególnych sołectw.

Inwestycje tego typu są koniecznością, chodzi bowiem o to, aby zmniejszyć przede wszystkim liczbę awarii na poszczególnych odcinkach sieci wodociągowej. To z kolei pozwoli zmniejszyć koszt eksploatacji wodociągu, a więc ograniczyć straty wody, wydatki za szkody powstałe właśnie wskutek awarii, a nade wszystko poprawić stan jakościowy przesyłanej do odbiorców wody. Od początku działalności PGK Sp. z o.o. wymieniono 41,4 km sieci wodociągowej wraz z przyłączami. W latach 1999 – 2002 w trakcie budowy sieci kanalizacji sanitarnej został wymieniony czternastokilometrowy odcinek wodociągu w sołectwie Suszec.

Podobnych rozmiarów wymianę wodociągu, PGK zrealizowało w sołectwie Radostowice. Wymianą objęte były wodociągi zlokalizowane w obrębie ulic takich jak: Graniczna, Łączna, Czarkowska, Porębska oraz południowa część ulicy Pszczyńskiej. Łącznie wymieniono 12,7 km wodociągu. Dodatkowo obecnie wymianie podlega wodociąg przy ulicy Stara Droga oraz części ulicy Krzywej. Warto tutaj wspomnieć, iż na inwestycję przy ulicach Porębskiej, Pszczyńskiej i części Granicznej, przedsiębiorstwo uzyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - instytucji wspierającej m.in. przedsiębiorców, których działania ukierunkowane są na rozpowszechnianie proekologicznych operacji.

Na przełomie 2005 i 2006 roku wymieniona została sieć wzdłuż ulicy Szkolnej i Drozdów oraz ulicy Adama Napieralskiego - od skrzyżowania z ulicą Pszczyńską do skrzyżowania z ulicą Szkolną. Łącznie do ponownego użytkowania oddano ok. 5 km nowego wodociągu. Na wymianę wodociągu w Rudziczce otrzymano dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (w formie pożyczki, której ok. 30 proc., a więc 90 tys. zł zostało umorzone i rozliczone w czerwcu br.). Z kolei na przełomie lat 2006 i 2007 wymieniono 3,5 km sieci głównej wraz z przyłączami w sołectwie Kryry. Tutaj inwestycja dotyczyła ul. Nierad - od skrzyżowania z ulicą Wyzwolenia (koło sklepu państwa Wojtas) do skrzyżowania z ulicą Pawła Garusa i ul. Wodną - prace zakończyły się latem tego roku.

W czerwcu br. rozpoczęto wymianę sieci wodociągowej w Suszcu na ulicy Pawła Godźka oraz ul. Lipowej i Wyzwolenia. Choć duża część robót montażowych została już zakończona, to całość robót, w tym w szczególności robót asfaltowych, zostanie wykonana do końca maja przyszłego roku. Również i w tym przypadku PGK otrzymało dofinansowanie w wysokości 75 proc. całkowitych kosztów inwestycji z WFOŚiGW w Katowicach. Pozwoli to dokonać wymiany na 2,5-kilometrowym odcinku wodociągu głównego i przyłączy do posesji. Po zakończeniu tego zadania i spłaceniu połowy pożyczki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej będzie starało się o umorzenie 30 proc. udzielonej pożyczki z przeznaczeniem na dofinansowanie kolejnego zadania proekologicznego.

W opinii niektórych mieszkańców może to być za mało. Należy jednak pamiętać, iż tego typu inwestycje są bardzo czaso- i pracochłonne, no i przede wszystkim kosztowne. A ponieważ PGK pragnie osiągnąć zadowolenie swoich klientów (a więc nas wszystkich), prace wymagają staranności oraz rzetelności i opracowania skutecznego programu ich finansowania.

Dodatkowo oprócz ww. inwestycji PGK w Suszcu wykonuje wiele innych zajęć, takich jak: wymiana krótkich odcinków wodociągów w ramach bieżącego utrzymania, roboty przy niespodziewanych awariach, budowa przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, konserwacja pasa drogowego dróg w gminach Suszec i Pawłowice oraz zbiórki odpadów segregowanych, itp.

Przed Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej stoją kolejne, priorytetowe zadania. Jednym z nich jest wymiana sieci w centrum Suszca, ale o tym i o innych przedsięwzięciach już w kolejnych numerach Nowin.

PGK sp. z o.o.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.