pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Sport

  • 16 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 600

Futsal się umacnia. Sukcesy Tech-Project Futsal Team Jarosław

Materiał partnera:

Halowa piłka nożna zdobywa większą popularność na Podkarpaciu. Dzieje się tak również za sprawą klubu Tech-Project z Jarosławia. Sukcesy drużyny robią wrażenie!

Futsal się umacnia. Sukcesy Tech-Project Futsal Team JarosławW Jarosławiu działa klub Tech-Project Futsal Team, który święci coraz więcej sukcesów nie tylko na poziomie wojewódzkim. Choć ta dyscyplina sportowa nie może póki co konkurować z piłką nożną pod względem popularności, to i tak futsal zyskuje na popularności. Do wzrostu zainteresowania grą przyczynia się też aktywność klubów na polu popularyzacji futsalu w Polsce. Jarosławski Tech-Project co rusz dokłada swoją cegiełkę do rozwoju tej alternatywy dla klasycznej piłki nożnej,

Skąd wziął się futsal i jego stale rosnąca popularność?Skąd wziął się futsal i jego stale rosnąca popularność?


Futsal to gra zespołowa, która dawniej w Polsce nazywała się piłką nożna halową pięcioosobową, albo po prostu halówką. Jest to rodzaj piłki nożnej o ściśle określonych zasadach. Mecze futsalu rozgrywa się na zamkniętych halach, co sprawia, że dyscyplina ta ma sporą przewagę nad futbolem rozgrywanym na powietrzu. Piłkarze nie muszą się przecież martwić o warunki pogodowe!

Na świecie, a także w Polsce, rośnie popularność futsalu. Ranking najlepszych bukmacherów jasno pokazuje, że nawet zakłady bukmacherskie interesują się tym sportem drużynowym. U legalnych bukmacherów można dziś obstawiać wyniki meczów, w tym również polskiej Futsal Ekstraklasy. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej fanów piłki nożnej bacznie przygląda się też zmaganiom klubów futsalu.

Sam futsal zadebiutował w 1930 roku, kiedy zorganizowany pierwszy pokazowy mecz w urugwajskim Montevideo. Był to rok niezwykły dla Urugwaju, gdyż wtedy organizowano pierwszą edycję Mistrzostw Świata w piłce nożnej właśnie w tym kraju. Dzięki imprezie można było futsal przedstawić międzynarodowemu towarzystwu, które od początku zainteresowało się tym wariantem rozgrywek.
Początkowo futsal miał być sportem dla dzieci i młodzieży, jednak szybko zdobył on uznanie dorosłych zawodników w całej Ameryce Południowej. Pierwsze twarde zasady określone zostały w 1958 roku w Brazylii. W roku 1965 zorganizowano premierowo Puchar Ameryki Południowej. FIFA stworzyła międzynarodowe zasady gry w futsal w roku 1988, a rok później zorganizowała pierwsze Mistrzostwa Świata w Halowej Piłce Nożnej.

Warto dodać, że już 12 września rozpoczną się na Litwie Mistrzostwa Świata w Futsalu. Impreza organizowana jest przez FIFA co cztery lata, a tegoroczne rozgrywki zostały przełożone z 2020 roku przez pandemię koronawirusa.

Nie zobaczymy na MŚ reprezentacji Polski, której ostatnim dużym turniejem były Mistrzostwa Europy w 2018 roku. Wtedy Polakom nie udało się wyjść z grupy. Niemniej jednak futsal w Polsce zdobywa coraz większa popularność, na co przekłada się również aktywność lokalnych klubów.

Tech-Project Futsal Team Jarosław: pierwszy klub futsalowy w powiecieTech-Project Futsal Team Jarosław: pierwszy klub futsalowy w powiecie


Do tej pory powiat jarosławski nie posiadał swojego klubu futsalowego. Dziś fani tego wariantu piłki nożnej na hali mogą obserwować zmagania pierwszej drużyny Tech-Project Futsal Team Jarosław. Pomimo zaledwie kilkuletniego doświadczenia, jarosławska drużyna może pochwalić się już niemałymi sukcesami.

Klub budował swoją drużynę i pozycję w regionie stawiając małe kroki. Zaczęło się od zachęcania młodzieży do trenowania i uczestnictwa w zajęciach klubowych. Sezon 2017/2018 był pierwszym niezwykle udanym dla Tech-Project Futsal Team Jarosław, gdyż drużyna zdobyła mistrzostwo Podkarpacia U-16. Z kolei piłkarze U-18 osiągnęli ten sam sukces w sezonie 2018/2019.
Seniorzy klubu rywalizowali już w trzeciej lidze futsalu, gdzie dotarli najwyżej na trzecie miejsce. Z kolei w sezonie 2020/2021 zespół U-19 zagrał na Mistrzostwach Polski. Impreza odbywała się w Bielsku-Białej, a Tech-Project zajął wtedy wysokie, czwarte miejsce.

Tech-Project organizuje własne imprezy i popularyzuje futsalTech-Project organizuje własne imprezy i popularyzuje futsal


Patrząc na aktualne predyspozycje jarosławskiego klubu, można stwierdzić, że całkiem sporo się wokół niego dzieje. Nawet w okresie wakacyjnym piłkarze nie spoczywają na laurach. 10 lipca 2021 roku klub zorganizował Otwarty Turniej Piłkarski o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia. Do udziału zgłosiło się 20 drużyn, choć na sam turniej dotarło ich 16.

Piłkarze Tech-Project wzięli też udział w Mistrzostwach Podkarpacia w Beach Soccerze. Skoro nie odbywają się mecze futsalu, to dlaczego nie mieliby spróbować swoich sił w piłce plażowej? Ostatecznie drużyna zajęła w turnieju siódme miejsce.

Każda taka akcja to świetna okazja do popularyzacji futsalu wśród mieszkańców Jarosławia i całego Podkarpacia. Jesienią ma się rozpocząć nabór do drużyn Tech-Project. Zainteresowani powinni śledzić media społecznościowe klubu, by dowiedzieć się więcej o naborze do grup U-17, U-15 i U-13.

Kolejny sukces Tech-Project: awans do 2 Ligi Makroregionalnej w 2022 roku?Kolejny sukces Tech-Project: awans do 2 Ligi Makroregionalnej w 2022 roku?


W nadchodzącym sezonie 2021/2022 Tech-Project Futsal Team Jarosław powalczy w 3 Lidze Wojewódzkiej. Rozgrywki futsalowe w Polsce zostały poddane pewnej reorganizacji, jednakże na szczycie wciąż pozostaje Futsal Ekstraklasa. Mierzy się tam ze sobą 16 ekip, z czego 4 spadają do ligi niższej, a 2 otrzymują szansę gry w europejskich pucharach.

W Futsal Ekstraklasie brakuje na ten moment przedstawicieli z województwa podkarpackiego. Za to w 1 Polskiej Lidze Futsalu Podkarpacie ma drużynę Heiro Rzeszów. Ta druga w kolejności klasa rozgrywkowa podzielona jest w Polsce na dwie grupy - północną i południową.

Kolejną ligą jest 2 Liga Makroregionalna, o awans do której walczyć będzie w tym roku Tech-Project. Rozgrywki te podzielone są na kilka grup wojewódzkich, zaś z Podkarpacia grać tam będą dwie drużyny. Mowa o klubach Eurobus Przemyśl, a także KF Stal Mielec.

W końcu ostatnią klasą rozgrywkową na szczeblu centralnym jest 3 Liga Wojewódzka. To właśnie na tym poziomie gra aktualnie Tech-Project Futsal Team Jarosław. Drużyna liczy jednak na udany sezon 2021/2022 i awans do 2 Ligi Makroregionalnej, który byłby ogromnym sukcesem jarosławskiego klubu.
Chłopaki, trzymamy za Was kciuki! Pokażcie, że jarosławski futsal stać na grę na najwyższym poziomie!