Sport
- 21 czerwca 2007
- wyświetleń: 2717
Policja: By było bezpieczniej nad wodą
Okres wakacyjnego wypoczynku jest dla wszystkich wspaniałym czasem. Można wreszcie oderwać się od codziennych zajęć, a wolny czas spędzić tak, jak się to wymarzyło – na zabawie, spotkaniach ze znajomymi, wycieczkach, czy też na chwilach wytchnieniach w samotności. Policjanci znają jednak inne oblicza wakacji, przed którymi chcemy wszystkich przestrzec.
Jak wskazują statystyki policyjne corocznie wzrasta w okresie letnim liczba przestępstw dokonywanych na szkodę dzieci i młodzieży. Są w tej grupie czynów zdarzenia zaistniałe na bazie dziecięcej naiwności, niedostrzeganiu przez najmłodszych niebezpieczeństw jakie istnieją w ich najbliższym otoczeniu.
Mogą również wystąpić zdarzenia o charakterze losowym, które są jednak do uniknięcia po zastosowaniu się do zasad bezpiecznego wypoczynku. Najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników lub funkcjonariuszy Policji Wodnej. Woda - nawet ta pozornie znajoma jest groźnym żywiołem, większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi korzystających z kąpielisk w miejscach niestrzeżonych.
Zawsze należy stosować się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników, opiekuna obiektu czy policjantów. Nie posiadając karty pływackiej można poruszać się tylko do żółtych bojek (głębokość wody wynosi ok. 1,20 – 1,30 metra). Nie wolno wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest czerwona flaga! Bawiąc się w wodzie nie można zakłócać wypoczynku i kąpieli innym, przede wszystkim nie krzyczeć, nie popychać innych, nie wrzucać przedmiotów do wody, nigdy też nie skakać do wody w miejscach nierozpoznanych.
Nie powinno się pozostawiać na brzegu swoich rzeczy bez opieki, a jeśli są one cenne to lepiej oddać je do przechowalni lub pozostawić w domu. Korzystając ze sprzętu pływającego zawsze należy sprawdzić jego sprawność i ubierać kamizelkę ratunkową; nie wolno podpływać też zbyt blisko kąpiących się. Nad dziećmi w wodzie powinno się mieć ciągły nadzór, również gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
Większość utonięć jest rezultatem braku wyobraźni. Dlatego też Policja radzi, by nie korzystać z kąpieli po wypiciu alkoholu, w miejscach zabronionych, nie skakać do wody rozgrzanym po opalaniu, nie pływać po posiłku, a korzystając z materaca nie odpływać zbyt daleko od brzegu.
KPP w Pszczynie
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.