pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 10 grudnia 2006
  • wyświetleń: 25796

Łąckie bandy mikołajkowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj

Pierwsza niedziela po 6 grudnia - w tym roku to dziesiąty dzień miesiąca. Tego dnia w drzwiach mieszkańców Łąki pojawią się "bandy mikołajkowe".

Łąckie bandy mikołajkowe
Łąccy Mikołaje


Wszystkie można będzie zobaczyć o godzinie 10.00 pod kościołem Św. Mikołaja. Po błogosławieństwie według tradycji "bandy" wybiorą się na spacer, pukając we wszystkie drzwi łąckich domostw.

Oskar / pless.pl

----------------------------

Bandy Mikołajowe w Łące - 9.12.2006 · fot. Icik


6 grudnia to dzień kiedy odwiedza nas Św. Mikołaj, ogólnie dzień radosny i pełen niespodzianek. Są jednak miejsca, gdzie Mikołaj wędruje po domach i wygląda to zupełnie inaczej. Mowa oczywiście o Łące i jej niezwykłej tradycji.

Tradycja łąckich band mikołajkowych rzekomo, według przekazywanych ustnie legend, sięga drugiej połowy XIX wieku. Jednak pierwszy dokument, który potwierdza ten lokalny zwyczaj pojawił się dopiero w latach międzywojennych. Z tego okresu pochodzi najstarsze zdjęcie, które przedstawia część grupy Mikołajów.

Wraz z czasem obrzęd ulegał jednak drobnym przekształceniom. Kiedyś po Łące wędrowały dwie bandy: Górzanie i Dolanie. W ubiegłym roku działało już pięć grup, które chodziły po gospodarstwach i odwiedzały mieszkańców. Tak jak osiemdziesiąt lat temu wizytom Mikołajów towarzyszą zespoły ludowe i huczna zabawa.

Każda z band ma własne kolorowe stroje oraz przedstawia swoje indywidualne pomysły i wyobrażenia na temat święta. Niektórzy chodzą w maskach, inni malują lub charakteryzują sobie twarze. Różnicy nie ma w postaciach, zawsze w grupie znajdują się Święci: Mikołaj, Biskup czy Ksiądz; dla zachowania równowagi pomiędzy dobrem i złem jest także Śmierć, są Diabły, które reprezentują kuszenie. Nie brakuje Kozy, która symbolizuje dobrobyt oraz Baby i Żyda, którzy kolejno przedstawiają rodzinę i dostatek jako elementy ludzkiego życia.

Niezmienna pozostała również data, kiedy Mikołaje pojawiają się w drzwiach okolicznych domów. Zawsze jest to pierwsza niedziela po 6 grudnia. Tym razem będzie to dziesiąty dzień ostatniego miesiąca w roku.

Oskar / pless.pl

Na podstawie: Radosław Stokłosa - "Zwyczaj i tradycja związana z kultem św. Mikołaja w Łące / koło Pszczyny. Ciągłość i zmiana".

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bandy Mikołajowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj