pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 19 marca 2022
  • 17 lipca 2022
  • wyświetleń: 7498

Czeczot. Tylko dla dorosłych w Stajniach Książęcych

Od 22 kwietnia do 30 listopada w Stajniach Książęcych potrwa wystawa czasowa, na której będzie można oglądać twórczość Andrzeja Czeczota - wybitnego satyryka, grafika i autora filmów animowanych, który był związany z naszym miastem.

czeczot , makatka,
Rysunek Andrzeja Czeczota "Szczęście kwitnie" z serii "Makatki" · fot. materiały prasowe


Andrzej Czeczot w okresie młodości związany był ze Śląskiem, a w Pszczynie mieszkał i współtworzył środowisko artystyczne na początku lat 70. ubiegłego wieku. Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą głównie z kolekcji rodzinnej syna artysty. Część obiektów nie była nigdy wcześniej eksponowana. Na wystawie będzie można zobaczyć rysunki tworzone dla "Szpilek" "Polityki", "Nie". Ważną część wystawy stanowią wczesne dzieła artysty: niewielkie portrety i pejzaże z okresu życia na Śląsku.

Z bogatej twórczości Czeczota jako reżysera filmów animowanych, można zobaczyć "Makatki", żartobliwe interpretacje ludowych przysłów. Gratkę dla wielbicieli literatury czeskiej stanowią ilustracje do "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Dopełnieniem wystawy są prace powstałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie Czeczot współpracował z prestiżowymi magazynami " New York Times" "New Yorker", "The Wall Street Journal", "Washington Times".

Uwaga! Część wystawy ze względu na treść, przeznaczona jest tylko dla dorosłych zwiedzających.
Kuratorką wystawy jest Dominika Sulińska.

W lipcu i sierpniu wystawa jest czynna w następujących godzinach:

  • środa - piątek 9.00-17.00 | wejście do 16.00,
  • sobota - niedziela 10.00-18.00 | wejście do 17.00.


Więcej: zamek-pszczyna.pl/czeczot-tylko-dla-doroslych/

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.