pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

 • 5 lutego 2021
 • wyświetleń: 4173

Superbelfrzy opowiadają historie o edukacji. Wśród nich pani Flo-Bo

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach" podaj

"Historie o edukacji, jakie opowiedzieli mi superbelfrzy" to książka z inspirującymi historiami nauczycielskimi o edukowaniu, projekt, w którym nauczyciele różnych specjalności podzielili się 12 pozytywnymi opowieściami. Wśród nich jest Marta Florkiewicz-Borkowska - nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Pielgrzymowicach.

Marta Florkiewicz-Borkowska
Marta Florkiewicz-Borkowska wzięła udział w projekcie · fot. Marta Florkiewicz-Borkowska / Facebook


W projekcie zebrano historie kilkunastu nauczycieli różnych specjalności i z różnych poziomów nauczania. Napisali o tym, co wpłynęło na ich zawodowe życie. Wśród 12 historii jest także opowieść Marty Florkiewicz-Borkowskiej. To historia, którą napisała pod okiem mistrza storytellingu, Marka Staczka. Od kilku dni trwa promocja tego projektu, który został wydany jako audiobook i eBook. Historie będą pojawiały stopniowo. Do każdej nakręcono filmik z udziałem nauczycieli.

- Moja opowieść to osobiste spojrzenie na to, dlaczego jestem takim nauczycielem, jakim jestem - mówi Marta Florkiewicz-Borkowska.

Marek Stączek w promocyjnym materiale wideo mówi o projekcie:

- Jakiś czas temu Ewa Drobek, która skończyła naszą Szkołę Mówcy, zaraziła mnie pomysłem, żeby spotkać się z osobami, które są w grupie Superbelfrzy i żebyśmy porozmawiali o edukacji, stosując storytelling. I pomyślałem sobie wtedy, że w edukacji nic ciekawego się nie dzieje. Pewnie na to nałożyły się dwie rzeczy. Pierwsza rzecz to taka, że wizerunek nauczyciela obecnie jest, mówiąc dość oględnie, kiepski, a druga rzecz, że ja sam nie miałem dobrych doświadczeń w edukacji. Podchodziłem do tego pomysłu dość sceptycznie, natomiast kiedy w pierwszym etapie zacząłem prowadzić szkolenie online ze storytellingu w 2020 roku, że podczas spotkań na zoomie podczas których nauczyciele opowiadali mi historie i dyskutowaliśmy na ich temat, to za każdym raze kiedy wychodziłem do kuchni mówiłem do żony: "słuchaj, muszę ci opowiedzieć tę historię". Ja ich uczyłem storytellingu, a oni mi opowiadali historie i efekt był taki, że ja nie tylko zmieniłem zdanie, ale zostałem podbity i wzięty w jasyr. To były tak dobre historie. Mogłyby one stanowić ciąg dalszy filmu "Stowarzyszenie umarłych poetów" z jedną różnicą: tutaj każda z tych historii wydarzyła się w naszym wymagającym "tu i teraz".

Teksty zawarte w zbiorze "Historie o edukacji, jakie opowiedzieli mi Superbelfrzy": • "O empatii, która zrodziła się w dziwnych okolicznościach" - Ewa Szymkowiak
 • "Jak ośmioletnia, mała Basia postanowiła iść na studia" - profesor Stanisław Czachorowski
 • "O tym, co mówił Kuba do Jakuba" - Barbara Halska
 • "Poszukiwanie swojej drogi" - Krzysiek Chojecki
 • "Nawet nie wiesz, jak wiele możesz zrobić" - Artur Sierawski
 • "Wyjście z zaklętego kręgu" - Marta Florkiewicz-Borkowska
 • "Przypadek, pomysł i odwaga" - Jolanta Okuniewska
 • "Przepis na spotkanie? Chyba coś dużo więcej" - Ewa Kempska
 • "O babie, która stała się zawodowym negocjatorem" - Vitia Bartošová Hoffmann
 • "Feedback - gorycz i nadzieja" - Sylwia Zawrot
 • "Hodowca skrzydeł / sutra serca" - Ewa Drobek
 • "O sztuce rzucania i łapania liny" - Ewa Przybysz-Gardyza


Więcej o projekcie historii nauczycielskich dowiecie się tutaj. Książka w formacie cyfrowym jest dostępna m.in. w popularnych serwisach takich, jak Legimi, czy Audioteka.

O SuperbelfrachGrupa Superbelfrzy składa się z czynnych zawodowo nauczycieli i trenerów stosujących technologie IT w codziennej praktyce nauczania na różnych etapach i poziomach (od przedszkola do tzw. trzeciego wieku zgodnie z zasadą kształcenia przez całe życie). Starają się "oddolnie" zmieniać oblicze nudnej i nieprzystosowanej do pędzącej rzeczywistości edukacji. Wszyscy są pasjonatami nauczania. Uważają, że najważniejszym, niezastępowanym ogniwem w procesie nauczania młodego człowieka jest uczący się wraz z nim nauczyciel rozumiany jako przewodnik po świecie, a nie jako nieomylne źródło wiedzy.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach" podaj