Rozrywka
- 18 grudnia 2020
- wyświetleń: 3486
Historia, antropologia i archeologia w pszczyńskiej bibliotece
W ramach projektu "Książka wehikułem czasu" w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie odbyły się spotkania autorskie on-line z Pawłem Wakułą, Anną Jaklewicz oraz Grażyną Bąkiewicz. Wzięli w nich udział młodsi i starsi uczniowie pszczyńskich szkół.
W 2020 roku pszczyńska biblioteka wzięła udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt." Partnerstwo dla książki 2020″. W ramach programu Biblioteka otrzymała dofinansowanie na realizację zadania "Książka wehikułem czasu".
- Codzienne działania biblioteczne przekonały nas, że istnieje potrzeba nauki historii, przedstawionej w atrakcyjny sposób, dostosowany do potrzeb współczesnych odbiorców- mówią bibliotekarze.
Przygotowano szereg propozycji, reagując na dynamicznie zmieniająca się sytuację epidemiczną. Partnerem projektu stał się Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie. Na spotkania realizowanie on-line zaproszono młodszych i starszych uczniów.
23 października odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Pawłem Wakułą. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IV i VI. Paweł Wakuła to absolwent malarstwa, pedagogiki artystycznej i pisarz. Jest również twórcą książek, które w humorystyczny sposób przybliżają dzieciom historię.
Na spotkaniu autor przedstawił swoją książkę "Jagiełło pod prysznicem", zabierając nas w podróż w odległe czasy panowania polskich królów. Uczniowie poznawali zabawne ciekawostki z życia Mieszka I, czy Kazimierza Wielkiego. Swoje opowieści pisarz ilustrował, rysując na żywo sugestywne ilustracje.
27 października uczniowie spotkali się on-line z Anną Jaklewicz, archeologiem i antropologiem, podróżniczką i autorką książek "Indonezja. Po drugiej stronie raju" oraz "Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta".
Gość snuł fascynującą opowieść o pracy archeologa. Była to okazja do przyjrzenia się z bliska temu, jak wyglądają wykopaliska oraz jak się do nich przygotować. Pani archeolog przekonywała, że w jej zawodzie konieczne jest czytanie książek, bo to szeroka wiedza historyczna pomaga rozwikłać zagadki.
17 grudnia uczniowie dwóch klas VII Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie spotkali się on-line z Grażyną Bąkiewicz, autorką wielu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznawali interesujące publikacje dla młodzieży oraz ciekawostki historyczne. Pisarka przybliżyła klimat średniowiecza i zachęcała do samodzielnych dociekań historycznych.
Głównym celem projektu było zachęcenie młodych ludzi poznawania dawnych dziejów i pokazanie, że nauka historii może być świetną zabawą. I to właśnie się udało. Dzięki gościom pełnym pasji, młodzi ludzie mieli okazję złapać historycznego bakcyla.
- Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z ofertą książek historycznych dla dorosłych oraz dla dzieci. Nasi dorośli czytelnicy chętnie sięgają do lektury takich książek. Teraz mamy nadzieję, że również młodzi ludzie zapragną zgłębiać dawne dzieje - zachęcają pszczyńscy bibliotekarze.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Miejska biblioteka
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj