pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 18 listopada 2020
  • wyświetleń: 1638

Pixels on tour - wystawa fotografii na pszczyńskim Rynku

Na pszczyńskim Rynku stanęła wystawa fotografii zrealizowanych w ramach programu Erasmus+ "Pixels on tour". To projekt poświęcony fotograficznym podróżom i odkrywaniu miast. Wzięli w nim udział uczniowie z trzech pszczyńskich szkół i pięciu europejskich miast. Wystawa odwiedziła wszystkie miejsowości biorące udział w projekcie - teraz czas także na Pszczynę!

Słoneczna niedziela - pszczyński park tętni życiem - 15.11.2020, godz. 14.00
Wystawa "Pixels on tour" na pszczyńskim Rynku · fot. ar / pless.pl


Projekt miał na celu integrację uczniów z innych krajów ze społecznością szkolną poprzez wykorzystanie uniwersalnego języka, jakim jest obraz - w tym przypadku fotografia. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele z pięciu europejskich miast: Pavii (Włochy), Almady (Portugalia), Iwano-Frankiwska (Ukraina), Grenoble (Francja) oraz Pszczyny.

Wystawa została stworzona w ramach programu Erasmus+ "Pixels on tour", realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie - Europa Języków i Kultur we współpracy z Urzędem Miejskim w Pszczynie, Pszczyńskim Centrum Kultury oraz uczniami i nauczycielami z III Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Pszczynie.

Projekt trwał dwa lata - od 2018 do 2020 roku i był okazją do wymiany doświadczeń związanych z procesem tworzenia, dał możliwość nowego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, a przede wszystkim umożliwił wspólne działanie integrujące społeczność uczniowską.

Pixels on tour
Na pszczyńskim Rynku stanęła wystawa uczestników programu Erasmus "Pixels on tour" · fot. ar / pless.pl


W pierwszym roku odbyły się warsztaty dla uczniów, podczas których analizowali kwestię zadziwienia i mieli za zadanie pokazać na zdjęciach to, co ich zaskakuje w ich mieście. Uczestniczyli również w warsztatach fotograficznych, które umożliwiły im zdobycie praktycznych umiejętności oraz pozwoliły przyjąć nową perspektywę w patrzeniu na swoje najbliższe otoczenie. Powstały wówczas kolejne zdjęcia miejsc, które fotografowali wcześniej - zrobione bardziej świadomie i lepiej pod względem technicznym oraz kompozycyjnym.

W kolejnym etapie projektu uczniowie napisali notatki o tym, co przedstawiają ich zdjęcia i o tym, co chcieli za ich pomocą przekazać. Następnie wysłali je swoim zagranicznym kolegom. Ci zaś na ich podstawie zrobili zdjęcia w swoich miastach. Tak powstały tryptyki fotograficzne - to właśnie z nich składa się wystawa, którą możemy oglądać na pszczyńskim rynku.

Tytułowe piksele wyruszyły w podróż i odwiedziły wszystkie miasta biorące udział w projekcie, udowadniając, że jeden obraz znaczy czasami więcej niż tysiąc słów.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.