pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 15 października 2020
  • wyświetleń: 1552

Od reformacji do współczesności - o parafii ewangelickiej w Studzionce

Z okazji jubileuszu 80. lat poświęcenia kościoła ewangelickiego w Studzionce ukazała się publikacja pt. "Parafia Ewangelicka w Studzionce - od Reformacji do Współczesności".

Autor, Bronisław Sztuchlik, napisał monografię, w której zamieścił dzieje zapisane w różnych dokumentach archiwalnych oraz opowiedziane przez część parafian - świadków historii. Czytelnik dowiaduje się o wpływie wiary oraz edukacji na zachowanie ciągłości w pokoleniowej sztafecie. Oprócz tego lektura odzwierciedla zawiłe losy protestantów w perspektywie makro (Śląsk) i mikro (Ziemia Pszczyńska, Studzionka). Dodatkowy walor publikacji stanowi bogaty zbiór fotografii.

We wstępie przeczytamy m. in. o dwóch nazwach miejscowości: Staude (z niem. mały krzew) oraz Studzionka (polska konotacja ze studzienką pełną wody). Gdy zestawimy z sobą te dwa symbole przenikających się wpływów dawnych i obecnych, niemieckich i polskich, katolickich i ewangelickich, wówczas rzeczywiście wyłoni się obraz małego krzewu, który korzeniami sięga do studzienki, by czerpać stamtąd wodę historii - oto kanwa dla całego dzieła.

Od reformacji do współczesności


Publikacja zyskała przychylność lokalnych władz i została dofinansowana przez Urząd Miejski w Pszczynie. Pozycję można nabyć w parafiach ewangelickich - w Studzionce lub w Pszczynie.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.