Rozrywka

  • 11 stycznia 2006
  • wyświetleń: 2012

Opowieści z Narnii nie są Historią Przemocy

Opowieści z Narnii nie są Historią Przemocy


W najbliższych dniach kino Wenus proponuje widzom dwa filmy. Pierwszy Opowieści z Narnii: Lew ,czarownica i stara szafa to znakomita baśń filmowa, która spodoba się wszystkim widzom. Zarówno tym starszym jak i najmłodszym. Drugi to Historia przemocy, film wciągający od pierwszej sceny i do ostatniej trzymający w napięciu i niepewności. Poniżej krótka informacja o wymienionych filmach. Życzymy dobrej zabawy.

Mirosław Nowiński / Kino Wenus

-------------------------------------------------

Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa, reż: Andrew Adamson; wyst.: Georgie Henley, William Moseley , Skandar Keynes, Anna Popplewell, Tilda Swinton, Rupert Everett , Liam Neeson i inni

Film jest adaptacją wydanej po raz pierwszy w 1950 roku powieść C.S. Lewis, pisanej z myślą o jego chrześnicy Łucji Barfield. Opowiada historię czworga rodzeństwa, które przez zaczarowaną szafę trafia do magicznego świata Narnii zamieszkałego przez fauny, gadające zwierzęta i mityczne bestie. Kraina pozostaje jednak pod władzą złej Białej Czarownicy, która na 100 lat pogrążyła Narnię w wiecznej zimie i pozbawiła jej mieszkańców Bożego Narodzenia. Jest jednak dla nich nadzieja.

Po wielu latach nieobecności do kraju powraca jego legendarny władca - lew Aslan, który zamierza stawić czoła Białej Czarownicy. Jest to baśń pełna przygód, czarów i humoru, w której dobro zawsze wygrywa, nikt z pozytywnych bohaterów nie ginie. Reżyser Andrew Adamson był uważnym czytelnikiem dzieł Lewisa. Film autora "Shreka" jest jedną z najwierniejszych ekranizacji powieści - nie tylko pod względem fabuły, ale również klimatu.

Ciekawostką jest fakt wykorzystania polskich krajobrazów w tym filmie. Jedna z ważnych scen kręcono na zamarzniętym jeziorze na północ od Białowieży. Wykorzystano również krajobrazy Karkonoszy. Powstało fascynujące widowisko dla młodych widzów, na którym równie dobrze bawić się będą ich rodzice.


Historia przemocy, reż.: David Cronenberg; wyst.: Viggo Mortensen, Maria Bello, Ed Harris, William Hurt i inni

Świetnie, z chłodnym dystansem opowiedziany film, wciągający od pierwszej sceny i do ostatniej trzymający w napięciu i niepewności Tom Stall wiedzie spokojne życie wraz z żoną i dwójką dzieci w niewielkim miasteczku Millbrook w stanie Teksas, gdzie prowadzi niewielką restaurację. Jego życie zmienia się z chwilą, kiedy w obronie własnej zabija dwóch przestępców.

Jego twarz pojawia się we wszystkich mediach, zaczynają się nim interesować dziennikarze, a wraz z nimi do miasta przybywa tajemniczy mężczyzna Carl Fogarty utrzymujący, iż Tom nie jest tym za kogo się podaje. Ten najbardziej konwencjonalny i - przynajmniej pozornie - najprostszy film kanadyjskiego reżysera ("eXistenZ", "Pająk") może być oglądany jako zwyczajny thriller, ale pod jego gładką powierzchnia kryją się znaczenia daleko wykraczające poza granice gatunku.

Więcej nawet - polemizujące z jego założeniami. Pokazując atrakcyjność przemocy, a jednocześnie kwestionując ją, Cronenberg okazuje się mistrzem w jedzenia ciasteczek i zostawiania ich.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.