pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 10 września 2019
  • wyświetleń: 1428

[ZDJĘCIA] Narodowe Czytanie w Goczałkowicach-Zdroju

W sobotę, 7 września Gminna Biblioteka Publiczna w Goczałkowicach-Zdroju po raz kolejny zaprosiła miłośników polskiej literatury do udziału w Narodowym Czytaniu.

Narodowe Czytanie w Goczałkowicach-Zdroju - 07.09.2019 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Akcja zainaugurowana w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nawiązywała do rocznicy 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej oraz najazdu Napoleona na Rosję, które stały się tłem do wydarzeń opisanych na kartach "Pana Tadeusza", którego fragmenty jako pierwsze zostały zaprezentowane przez parę prezydencką szerokiej publiczności.

Na przestrzeni kolejnych lat idea promowania literatury narodowej wśród szeroko rozumianego społeczeństwa stała się tak popularna, że Narodowe Czytanie na trwałe wpisało się w kanon wydarzeń kulturalnych w całej Polsce.

Publiczne odczytywano już "Trylogię", fragmenty dzieł Aleksandra Fredry, "Quo vadis", "Lalkę", czy też "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

W ramach tegorocznej edycji wybrano "osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie". Pośród zaproponowanych tytułów znalazły się nowele reprezentujące różnorodne epoki i style, jednak łączące w sobie ponadczasowe idee polskości oraz poruszające odwieczne treści dotyczące bytu i losu człowieka.

Na goczałkowickiej werandzie, przy siedzibie biblioteki aktorki Teatru Polskiego w Bielsku-Białej zaprezentowały trzy spośród możliwych do wyboru utworów. Zebrani mogli zapoznać się z treścią "Katarynki" Bolesława Prusa, "Dymu" Marii Konopnickiej, opowiadającego losy miłości matki do syna i trudach pracy w fabryce oraz "Sachema" Henryka Sienkiewicza, opisującego dramatyczne losy rdzennych mieszkańców Ameryki, masowo mordowanych przez białych osadników.

Wszystkie z możliwych do wyboru tytułów opowiadały smutne i niekiedy dramatyczne historie z jakimi dane było zmierzyć się głównym bohaterom. Ich dole i niedole wybrzmiały na placach i ulicach tysięcy polskich miast, miasteczek i wiosek, wszystko po to, aby literatura piękna wyszło poza szkolne mury i dotarła do jak największego grona Polaków.

new / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.