Rozrywka

  • 14 listopada 2005
  • wyświetleń: 6196

Król Kurkowy 2005 – wystrzelany!

Król Kurkowy 2005 – wystrzelany!


Tradycyjnie 11 listopada członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Pszczyny spotkali się na strzelnicy aby rozegrać zawody o tytuł Króla Kurkowego AD 2005. Strzelanie poprzedziła uroczysta Msza Święta w Kościele Wszystkich Świętych odprawiona przez księdza Krystiana Janko – członka oraz kapelana Bractwa.

Tradycja ta sięga swoją historią do wieku XVII kiedy to, jak pisze Musioł, udział w strzelaninach obronnych był obowiązkowy dla wszystkich dorosłych mężczyzn - mieszkańców Pszczyny. Rodzina Promnitzów zmieniła ten obowiązek na doroczny turniej o tytuł Króla Kurkowego, a zwycięzca zwolniony był z podatków miejskich przez cały rok aż do następnego strzelania królewskiego. W 1704 roku Baltazar Erdman Promnitz odnawia przywileje i funduję premię dla Króla Kurkowego. Następnie trwa przerwa w tradycji aż do roku 1829, wynikła między innymi wskutek wojen napoleońskich, by na początku XX wieku wskutek zawieruch wojennych zupełnie zaniknąć.

W 1991 roku staraniem kilku zapaleńców z Pszczyny, udaje się restytuować bractwo. Na początku są to prace związane z dotarciem do źródeł historycznych, kolekcjonowaniem rekwizytów oraz staraniami o środki na restaurację budynku strzelnicy. Pomimo trwających prac, w tym samym roku ponownie odbywa się pierwsze po długim okresie przerwy strzelanie królewskie. Pierwszym królem zostaje Janusz Midura, jeden z inicjatorów reaktywowania bractwa i późniejszy skarbnik pergaminu.

W kolejnych latach Bractwo zabiega o zwrot strzelnicy, udaje się to w roku 1999, kiedy to ówczesny Zarząd Miasta podpisuje z Bractwem umowę o dzierżawę pod warunkiem remontu i doprowadzenia strzelnicy przy ulicy Katowickiej do dawnej świetności.

Kolejne lata to prace związane z remontami aż do dzisiejszego wyglądu. Odrestaurowanie bowiem nie jest proste, wymaga zaangażowania sporych środków finansowych oraz nakładów pracy. Dzisiejszy wizerunek strzelnicy nie jest jeszcze idealny, ale prace renowacyjne w samym budynku dobiegają końca.

W tym roku o tytuł Króla Kurkowego AD 2005 walczyło 19 braci kurkowych. Oddawali oni po jednym strzale do tarczy ufundowanej przez poprzedniego króla AD 2004– Mirosława Jacka. Najlepszym okazał się Tadeusz Żyła – prywatnie przedsiębiorca z Jankowic, II miejsce czyli funkcję Marszałka Lewego – zdobył Dariusz Skrobol, III Miejsce czyli funkcję Marszałka Prawego zdobył Bolesław Staniak.

Podczas walki o króla bracia strzelają z broni o kalibrze 5,6 mm, do tarczy o średnicy 8 cm z odległości 50 m. Brat Tadeusz strzelił 9 i był to najlepszy strzał w tegorocznych zawodach strzeleckich dający mu tytuł Króla Kurkowego Pszczyńskiego Bractwa Strzeleckiego AD 2005. Oficjalne zaprzysiężenie nowego króla odbędzie się podczas balu królewskiego w styczniu 2006 roku. Wśród Bractw Kurkowych istnieje również tradycja fundowania tarcz okolicznościowych, po strzelaniu królewskim bracia walczyli o takie właśnie tarcze - urodzinowe Braci Stefana Miedzioka oraz Bronisława Mateji.

Przed nami w grudniu jeszcze jedna ważna impreza strzelecka. W dniu 10 grudnia do Pszczyny zjadą bractwa z południowej Polski oraz zaprzyjaźnione bractwa z Niemiec na zakończenie sezonu strzeleckiego oraz walczyć będą o tytuł Króla Królów i Króla Okręgu Śląskiego. Całość rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Wszystkich Świętych a bractwa w pełnym umundurowaniu przemaszerują ulicami Pszczyny prezentując broń czarnoprochową oraz poczty sztandarowe. Szczegóły wkrótce na pless.pl

Sekretarz Bractwa (Strażnik Pergaminu), Dariusz Skrobol

Król Kurkowy 2005 – wystrzelany!

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.