pless.pl

Reklama

Rozrywka

 • 4 października 2018
 • 15 października 2018
 • wyświetleń: 3391

[WIDEO] "Poezja i Muzyka pod 13" trochę patriotycznie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

W piątek, 12 października o godzinie 18.00 niewielka "13" w Pszczyńskim Centrum Kultury wypełniła się niemal po brzegi gośćmi. Przybyli na sześćdziesiąte siódme już spotkanie z polskim słowem poetyckim. Zaprosiliśmy tym razem na wieczór "trochę patriotyczny". Postanowiliśmy włączyć się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości i zaprezentować utwory, które opiewają piękno wolnej ojczyzny i wyrażają troskę o jej dobro.Jak co roku o tej porze nasza Biblioteka na jesiennym spotkaniu z "Poezją i muzyką pod 13" podsumowuje konkurs "Świat poezją malowany". Protokół z tego konkursu znaleźć można na stronie pszczyńskiej biblioteki.

Na zaproszenie odpowiedziała większość z nagrodzonych poetów i wręczenie nagród było częścią piątkowego wieczoru. Goście mieli możliwość wysłuchania wyróżnionych wierszy w interpretacji samych autorów. Nagrody wręczała pani Teresa Musik - dyrektor Biblioteki. Obecni byli też pracownicy biblioteki oraz członkowie komisji konkursowej.

Na program październikowego koncertu składały się wiersze Wisławy Szymborskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (w znakomitej interpretacji Elżbiety Jasińskiej), Wincentego Pola, Tadeusza Różewicza (ciekawy debiut recytatorski Kuby Muszika), Marii Konopnickiej, Antoniego Słonimskiego (w nastrojowym wykonaniu Kariny Bieszczad), "Koncert Jankiela" i "Reduta Ordona" Adama Mickiewicza (w brawurowej interpretacji Michała Pudełki), Ignacego Krasickiego, Adama Asnyka (drugi udany występ na scenie "13" Pauliny Szromek), Cypriana Kamila Norwida i Mariana Hemara (z wielką powagą zaprezentowane przez Kamila Widłoka) oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacji Renaty Zborowskiej.

Znakomitą ilustracją muzyczną były starannie dobrane piosenki:
 • "Ojczyzna" Marka Grechuty - z wielkim zaangażowaniem i uczuciem zaśpiewana przez Marka Pełę
 • "Najpiękniejsza jest moja ojczyzna" Piotra Janczerskiego i Aleksandra Kaweckiego w niebanalnym pogodnym wykonaniu zespołu "Trzynastka" z Pszczyńskiego UTW
 • "Tu jest mój dom" Kory Jackowskiej i Marka Jackowskiego - bardzo udany debiut Tamary Słowik
 • "Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego w interesującej interpretacji Grzegorza Wuwera
 • " Tak było zawsze, tak musiało być" (harcerska piosenka patriotyczna) w ciekawym wykonaniu Roksany Sawickiej
 • " Wolność" Marka Grechuty znakomicie zaśpiewana przez Szymona Kaula
 • "Pytasz mnie" Andrzeja Rosiewicza w bardzo przekonującej i nastrojowej interpretacji Grzegorza Szwedki
 • "11 listopada" Elżbiety Buczyńskiej i Jarosława Piątkowskiego z wielkim przejęciem zaprezentowana przez Oliwię Rozmus
 • "Dokąd idziesz Polsko" Jacka Łągwy w interpretacji Renaty Zborowskiej.


Goście mogli wysłuchać jeszcze piosenki "Mój serdeczny kraj" ze słowami Jadwigi Has do muzyki Fryderyka Szopena specjalnie nagranej na tę okazję przez nieobecną w piątek Magdę Drobiec. Przy okazji podziwiali scenografię koncertu - piękne obrazy Moniki Balcar - Konieczny i Jolanty Bukawczan.

Pogram bardzo podobał się naszym gościom. Podziwiali i dobór tekstów, i wykonania. Cieszy nas bardzo każde miłe słowo na temat tego, co i jak prezentujemy. Z radością witamy naszych stałych gości, ale również tych, którzy pojawiają się po raz pierwszy. Dzięki temu my, wykonawcy, czujemy się jak w rodzinie. Razem tworzymy miłą i sympatyczną atmosferę.

Zapraszamy już w tej chwili na koncert listopadowy. Tym razem odbędzie się w poniedziałek 19 listopada i dotyczyć będzie twórczości tych, którzy odeszli zbyt szybko. Mamy nadzieję, że temat spodoba się i znowu w "13" pojawi się mnóstwo gości. Zapraszamy!

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj