Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 11 maja 2018
  • wyświetleń: 1526

Wykład otwarty o Janie Dzierżoniu w pszczyńskim ratuszu

We wtorek, 8 maja w Sali Urzędu Miejskiego odbył się kolejny wykład otwarty z cyklu "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska".

Wykład otwarty o Janie Dzierżoniu w pszczyńskim ratuszu - 08.05.2018 · fot. M-PBP Pszczyna


Wykład wygłosił dr Piotr Sput, a dotyczył sylwetki i działań Jana Dzierżona - śląskiego księdza, uczonego, a przez wielu nazywanego ojcem współczesnego pszczelarstwa. Wystąpienie wzbogacała ciekawa prezentacja z rysem historycznym i dokumentacją fotograficzną i rysunkową wynalazków i udoskonaleń autorstwa ks. Dzierżona.

Zapraszamy na kolejny wykład, 12 czerwca o 17:30, kiedy to Jerzy Ciurlok zaprezentuje sylwetki śląskich muzyków XX wieku.

Jan Dzierżoń (1811-1906) - górnośląski pszczelarz, ksiądz i uczony. Nazywany jest "ojcem współczesnego pszczelarstwa". Poświęcił pszczelarstwu 70 lat. Do dwu jego najbardziej fundamentalnych osiągnięć należy zaliczyć opracowanie zasad konstrukcji ula z ruchomą zabudową (snozami) oraz odkrycie partenogenezy. Jan Dzierżon zrewolucjonizował pszczelarstwo, znacznie zwiększając produkcję miodu, i zyskał światową sławę.

new / pless.pl, źródło: M-PBP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.