pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 19 października 2017
  • 5 listopada 2017
  • wyświetleń: 2547

Pokaz filmu o Marcinie Lutrze w Pszczyńskim Centrum Kultury

Za nami:

W niedzielę, 5 listopada w Pszczyńskim Centrum Kultury odbędzie się emisja filmu pt. "Luter".

Wstęp na pokaz jest wolny. Wejściówki do odebrania w siedzibie Pszczyńskiego Centrum Kultury lub w Parafii Ewangelickiej (ul. Bogedaina 9).

Pokaz filmu o Marcinie Lutrze w Pszczyńskim Centru


Film opowiada historię Marcina Lutra, księdza i profesora teologii na uniwersytecie w Wittenberdze, który twierdził, iż wierni sami powinni studiować Biblię, nie muszą odmawiać określonej liczby modlitw czy uczeszczać na nabożeństwa. Tym samym podważył całą organizację Kościoła rzymskokatolickiego. Ogłoszonymi przez siebie 95 tezami zjednał sobie opozycję kościelną, ale naraził się papiestwu. Usunięto go z Kościoła katolickiego i zagrożono klątwą. Cesarz Karol V rozkazał mu wyrzec się swoich przekonań. Luter, mimo iż groził mu stos, pozostał wierny swym przekonaniom. Szczęśliwie poparli go i wzięli po opiekę władcy Saksonii. Jego wystąpienie dało początek wojnom religijnym, rozpadowi Kościoła rzymskokatolickiego i powstaniu Kościołów narodowych, z luteranizmem na czele.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.