pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 12 lutego 2017
  • 28 czerwca 2017
  • wyświetleń: 4512

Nowa wystawa czasowa: "Hodie mihi, cras tibi. Z miedzi zrodzone"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj

Za nami:

Od soboty, 11 marca w Muzeum Zamkowym w Pszczynie można oglądać nową wystawę czasową "Hodie mihi, cras tibi. Z miedzi zrodzone", przygotowaną przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Wernisaż wystawy "Hodie mihi, cras tibi. Z miedzi zrodzone" - 10.03.2017 · fot. Muzeum Zamkowe


Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zapoczątkowało w 2010 r. cykliczną wystawę pod wspólnym tytułem Hodie Mihi, Cras Tibi - dziś mnie, jutro tobie. Wspomniany cykl wystawienniczy miał dotychczas trzy odsłony. Trzecia z nich nosi tytuł Z miedzi zrodzone (2016/2017 r.), zaaranżowana została z zabytków wytworzonych z miedzi oraz jej stopów - spiżu, brązu i mosiądzu - powstałych w okresie od XV do pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to nastąpiło umasowienie produkcji. Zaprezentowane na tej wystawie eksponaty użyczyli kolekcjonerzy z Bielska-Białej i okolicy. Od 11 marca 2017 r. wystawa ma swoją kontynuację w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, które uzupełniło ją o swoje zbiory. Są to nie tylko przedmioty użytku codziennego takie jak kufle, dzbany, misy, wyposażenie kominków czy moździerze, ale także przedmioty mające akcentować arystokratyczne pochodzenie właścicieli, m.in. tarcza herbowa rodziny von Hochberg (przed 1650 rokiem), tłoki pieczętne Anhaltów (I poł. XIX w.)

Nowa wystawa czasowa: "Hodie mihi, cras tibi."
Nowa wystawa czasowa: "Hodie mihi, cras tibi. Z miedzi zrodzone" · fot. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Wystawa zaaranżowana została na drugim piętrze pszczyńskiego zamku, w dawnych pokojach gościnnych. Składa się ona z trzech tematycznie powiązanych ze sobą części. W pierwszej sali urządzono pokój kolekcjonera, w którym znajduje się kolekcja świeczników, moździerzy, pater czy wyrobów drobnego rzemiosła. Pokój kolekcjonera to także zbiór podstawowych informacji na temat miedzi, jej stopów, sposobów wydobywania oraz opracowywania. W następnym pomieszczeniu wyeksponowano miedziane, mosiężne bądź brązowe przedmioty związane z myślistwem, które było istotnym elementem życia ostatnich władców Pszczyny. Na uwagę zasługują trąbki sygnałowe oraz rogi myśliwskie, w tym tzw. plessówki (niem. Fürst-Pless-Jagd-Horn). Całości dopełniają grafiki o tematyce myśliwskiej oraz kolekcja poroży. W trzeciej przestrzeni zaaranżowano kącik kuchenny, w którym przedstawiono miedziane naczynia kuchenne, formy do wypieków, pojemniki na pieczywo, dzbany, kufle a ponadto ogrzewacze do pościeli.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza wszystkich do zwiedzenia wystawy "Hodie Mihi, Cras Tibi. Z miedzi zrodzone" do 30 czerwca.

Grzegorz Madej - kurator wystawy
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Malina Marzec - kurator wystawy

BM / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Zamek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj