Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 21 sierpnia 2015
  • 23 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 960

Pszczyński weekend w Bażantarni

Za nami:

W ten weekend (21-23 sierpnia) Restauracja Książęca Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać zdrożnym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

Jak zwykle serwujemy weekendowy zestaw rodzinny:
  • Rosół Książęcy
  • Pieczeń z karczku z kluskami śląskimi i surówką z białej kapusty
  • Lody z Eiskellera z sosem owocowym


Cena zestawu to 29 złotych.

Funkcjonuje nasz wędzok. Z niego będziemy serwować pyszne mięsiwa bażantarniane, jednak co konkretnie, to już na miejscu. Oczywiście oprócz tego oferujemy wybór z karty dań, m.in. dania z kaczki, gęsi i dziczyzny.

Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

---

21 sierpnia 204 lata temu (1811) na terenie zaboru pruskiego w Reszlu, obecnie województwo Warmińsko-Mazurskie została spalona ostatnia czarownica na stosie. Nazywała się Barbara Zdunk. Reszel nie był miejscem specjalnie wyjątkowym, gdyż to właśnie na terenie państw niemieckich spalono wg najskromniejszych danych 90% wszystkich europejskich czarownic, ale i tak miejscem szczególnym pod tym kątem był rejon obecnej Nysy...

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing_Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury miejsca na Górnym Śląsku...

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam: warto pomyśleć o założeniu szkółki piłkarskiej w Dortmund zespołów GKS Katowice i Ruchu Chorzów.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.