pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 19 czerwca 2015
  • 21 czerwca 2015
  • wyświetleń: 2003

Anin weekend w Książęcej Bażantarni

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj

Za nami:

W ten weekend (19-21 czerwca) Restauracja Książęca Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać zdrożonym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

Aniny weekend w Książęcej Bażantarni


Jak zwykle serwujemy weekendowy zestaw rodzinny:
  • Rosół Książęcy
  • Rolada Krystianny (z indyka z boczkiem i grzybami), podana z sałatką coleslaw i młodymi ziemniakami
  • Lody z Eiskellera (Lody czekoladowe z wiśniami na gorąco)


Cena zestawu to 29 złotych.

Uruchomiliśmy nasz wędzok. Z niego będziemy serwować pyszne mięsiwa Bażantarniane. Oczywiście oprócz tego oferujemy wybór z karty dań, m.in. dania z kaczki, gęsi i dziczyzny.

Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.19 czerwca 1955 roku miało miejsce odsłonięcie Pomnika Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny autorstwa Xawerego Dunikowskiego. Pomnik ten powstał w miejscu amfiteatru wzniesionego w latach 20-tych przez niemców, a wysadzonego przez sowietów w 1945 roku. Materiał użyty do budowy amfiteatru częściowo trafił na odbudowę Warszawy. Niemcy w latach dwudziestych w tym miejscu bardzo fetowali zwycięstwo ich Freikorpsu nad powstańcami w bitwie o Górę Św. Anny w czasie III Powstania Śląskiego. Pamiętajmy jednak, że pomimo tej przegranej bitwy i oszukanego przez niemców Plebiscytu, do Polski przyłączono wtedy tereny, gdzie było zlokalizowane 80% przemysłu Śląska! To było jednak prawdziwe zwycięstwo, bo nie zwycięskie bitwy a wojny decydują o losach świata!

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing_Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck.

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam: warto pomyśleć o założeniu szkółki piłkarskiej w Dortmund zespołów GKS Katowice i Ruchu Chorzów.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bażantarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj