pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 18 listopada 2013
  • 25 listopada 2013
  • wyświetleń: 4700

Z Julianem Tuwimem pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Ponieważ rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej "Rokiem Tuwima" dla uczczenia 60 rocznicy jego śmierci i 100 rocznicy debiutu poetyckiego, kolejne spotkanie z "Poezją i muzyką pod 13" poświęcone było twórczości tego autora.

------

Tym razem zaprosiliśmy gości na "Spotkanie z Panem Tuwimem" dla uczczenia rocznicy debiutu i rocznicy śmierci tego niesamowitego poety. Okazało się, że teksty Tuwima lubią niemal wszyscy, bo "13" wprost pękała w szwach. A to dlatego, że zaplanowaliśmy bardzo ciekawy program, w którym zmieściły się wiersze i piosenki dla dzieci, utwory nastrojowe, refleksyjne i zaangażowane oraz piosenki poetyckie i kabaretowe napisane przez poetę w różnych okresach swojego życia. Dekorację sceny stanowiły dziecięce prace plastyczne inspirowane tekstami poety. Autorami byli uczniowie pani Beaty Skrzypiec ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Piasku. Scenografię pomogła też przygotować pani Ania Szczepańczyk.

Z Julianem Tuwimem pod 13 - 22.11.2013 · fot. Beata Skrzypiec


Goście przybyli bardzo licznie i z zainteresowaniem wysłuchali krótkiego wstępu opracowanego przez Beatę Skrzypiec, a następnie poddali się urokowi świetnie wykonanych tekstów poety. W pierwszej części programu pojawiły się teksty dla dzieci wykonane przez dzieci. I tak wysłuchaliśmy piosenek "Idzie Grześ przez wieś" i "Ptasie plotki"w znakomitym wykonaniu dzieci z Piasku oraz solistów: Julki Bieli, Karoliny Olszowiec i Filipa Poloczka. Młodych artystów przygotowała Karina Bieszczad. Najbardziej znane wiersze dla dzieci - "Lokomotywa" i "Ptasie radio" w rewelacyjny wprost sposób przedstawiła Karolina Olszowiec. Jej interpretacja wzbudziła zachwyt wszystkich gości. I potem jeszcze dwa znane wiersze w wersji śpiewanej: "Okulary" w znakomitej interpretacji Patrycji Sołtys oraz "Zosia Samosia" w wykonaniu Kasi Boguckiej.

Po tej części nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu poetyckiego zorganizowanego przez Bibliotekę Miejsko - Gminną w Pszczynie "Świat poezją malowany". Pani dyrektor Teresa Musik, Jolanta Kalafarska i Irena Morcinek były głównymi organizatorkami konkursu, a w imieniu jury protokół odczytała pani Weronika Grzanka. Członkiem komisji oceniającej była też pani Barbara Solarska. Na widowni obecni byli tylko niektórzy z nagrodzonych: zdobywca głównej nagrody Tomasz Gruca i zdobywca wyróżnienia Krzysztof Wyrwich z Pawłowic. Obaj panowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz odczytali nagrodzone utwory i zebrali gromkie brawa od zgromadzonych. Pani Weronika Grzanka stwierdziła, że cieszy fakt pojawienia się w tej edycji konkursu wiele optymizmu i zachwytu nad światem, a zainteresowanie konkursem potwierdza, że poezja wciąż ma się nieźle.

Potem odbyła się dalsza część spotkania z poezją Tuwima. Wysłuchaliśmy mniej i bardziej znanych wierszy w świetnym wykonaniu Doroty Pławeckiej, Martyny Lazar, Piotra Błauta, Marcina Piecha i Kacpra Wiei oraz Renaty Zborowskiej. Piosenki z tekstami bohatera wieczoru wykonały: Natalia Rudakiewicz ("Pokoik na Hożej" - z własnym akompaniamentem), Aurelia Uszok z towarzyszeniem Sabiny Durok na gitarze ("Strofy o późnym lecie") oraz Renata Zborowska z towarzyszeniem Anny Smołki ("Ja śpiewam piosenki","Nasza jest noc", "Na pierwszy znak" oraz "Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem" z Kacprem Wieją na gitarze).

Ogólnie wieczór minął w bardzo przyjemnej atmosferze. Jeszcze długo po zakończeniu spotkania goście rozmawiali z wykonawcami, dziękując za wspaniałe przeżycia i wielkie wrażenia. Niestety, tym razem nie możemy dołączyć do tekstu filmiku, bo złośliwość przedmiotów martwych pokrzyżowała nam plany. Mamy nadzieję, że na podstawie zdjęć czytelnicy przynajmniej w niewielkim stopniu odczują to, co działo się w piątek w "13".

Na następne spotkanie zapraszamy już 13 grudnia. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas w naszej działalności i czerpią przyjemność z każdego spotkania z poezją.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj