Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 11 października 2013
  • 13 października 2013
  • wyświetleń: 2235

Nowe eksponaty w muzeum

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj

Finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiło zakup nowych eksponatów do zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Muzeum Zamkowe
Stół czeczotowy, pocz. XIX w. · fot. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Dzięki dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje", priorytet "Kolekcje muzealne" Muzeum zakupiło trzy obiekty, pochodzące z dawnych lwowskich zbiorów Heleny Dąbczańskiej, kolekcjonerki książek, dzieł sztuki oraz wyrobów rzemiosła artystycznego, która część swojej kolekcji ofiarowała muzeom w całej Polsce oraz we Lwowie: stół czeczotowy z blatem wykładanym półszlachetnymi płytkami kamiennymi z początku XIX w. oraz, pierwotnie stanowiące elementy kolekcji Baworowskich, lustro w rzeźbionej, złoconej barokowej ramie z końca XVIII w. i drewniany dwunastoramienny żyrandol z 2 poł. XVIII w., ozdobiony kryształowymi wisiorami.

Zakupione obiekty, cechujące się wysoką wartością artystyczną i historyczną, uzupełniły muzealną kolekcję sztuki polskiej i będą stanowić ważny element przygotowywanej przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie nowej, stałej ekspozycji pod nazwą "Sala Polska", na której prezentowane będą eksponaty związane ze sztuką polską z 2 poł. XVIII i pocz. XIX w. Otwarcie wystawy planowane jest w październiku 2014 r. w związku z 226 rocznicą zwołania Sejmu Czteroletniego.

źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Zamek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.