pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 21 maja 2012
  • wyświetleń: 1633

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

17 maja na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej z/s Grzawie do Woli przybył autor książek dla dzieci - Łukasz Wierzbicki. Pisarz już po raz czwarty odwiedził gminę Miedźna. Tym razem spotkanie odbyło się w Filii nr 1 a wzięli w nim udział uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Woli.

Ten pochodzący z Poznania pisarz i podróżnik zaprezentował swoje trzy książki: "Afryka Kazika", "Dziadek i niedźwiadek" oraz "Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana". Łączy je fakt, że wszystkie opowiadają prawdziwe historie, które pan Wierzbicki usłyszał od swojego dziadka, sąsiadki oraz przyjaciela. Swoje wystąpienie autor wzbogacił oryginalnymi fotografiami, materiałem dźwiękowym i filmowym.

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim - 17.05.2012 · fot. GBP Miedźna


Jednak zasadnicza część spotkania dotyczyła ostatniej, najnowszej książki, opowiadającej o długiej i niebezpiecznej wyprawie średniowiecznych mnichów - Jana z Grabowa i Benedykta Polaka. Podróżnicy wyruszyli do stolicy Imperium mongolskiego, aby wręczyć cesarzowi list papieża Innocentego IV. Stolica Apostolska prosiła Mongołów o zaprzestanie ataków na Europę.

Uczestnicy spotkanie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, m.in. dlaczego wyprawa Benedykta i Jana była tak niebezpieczna, jakie wyobrażenie świata mieli średniowieczni ludzie. Autor przedstawił także wiele ciekawostek dotyczących mongolskiej kultury, muzyki, kuchni i zwyczajów, ilustrując je zdjęciami, rycinami a nawet materiałem dźwiękowym.

Następnie zaprosił dzieci do wzięcia udziału w historycznej inscenizacji. Dzięki wielu rozmaitym rekwizytom - nakrycia głowy, płaszcze, instrumenty - dzieci zamieniły się w uczestników uroczystości składania darów nowemu władcy mongolskiemu. Pojawili się na niej także Benedykt i Jan, którzy wreszcie po wielu trudach i długiej podróży, mogli odczytać cesarzowi list papieski.

Dzieciom bardzo się podobała tak niecodzienna lekcja historii.

new / pless.pl, źródło: GBP w Miedźnej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.