Rozrywka
- 19 stycznia 2012
- wyświetleń: 11501
Maraton Kabaretowy w Pszczynie
Za nami:
Zapraszamy na Noworoczny Maraton Kabaretowy w którym wystąpią: "Grzegorz Halama Oklasky" oraz kabarety "Dno" i "Długi" oraz młody, zdolny, laureat wielu przeglądów kabaretowych - kabaret "Kałasznikof". Maraton odbędzie się 19 stycznia w Pszczyńskim Centrum Kultury o godzinie 18.00.
Bilety za 35 zł można kupić w sekretariacie Centrum oraz na www.pckul.pl.
Grzegorz Halama
Obłe, w żółtym golfie i śmiesznie się porusza. Tak widzi Grzegorza Halamę 3-miesięczne dziecko. Szanujący się Dorosły nazwie Grzegorza Artystą Kabaretowym. Łatwo zrozumieć 3 miesięczne dziecko, ale co ma na myśli szanujący się Dorosły? Być może to, że Grzegorz Halama gromadzi ludzi w różnych salach po czym, pokazuje na scenie wszystko co może ich rozbawić, o czym są wcześniej uprzedzeni. Podobnie zachowuje się Jarosław Jaros. Oczywiście podobnie zachowuje się znacznie więcej osób, ale Jarosław występuje razem z Grzegorzem.
Piosenki, monologi, skecze i formy bliżej nie określone będące wszystkim po trochu - oto co można zobaczyć w kabarecie Grzegorz Halama Oklasky. Striptiz, Schtirlitz, sztućce i tlenek fosforu w małych paczuszkach - tego w kabarecie Grzegorza nie zobaczycie. Grzegorz Halama zawsze prezentuje silny program, który sprawdza się we wszystkich warunkach.
Jest popularny i ma swoją rzeszę fanów. Nagrywa do TVP1, TVP2, POLSAT, TVN, HBO do programu "HBO Na stojaka", Comedy Central. W Trójkowej Liście Przebojów, jego utwór "Ja wiedziałem, że tak będzie" przez trzy tygodnie trwał na pierwszym miejscu. W każdy poniedziałek ma swoją audycję w radiowej "Trójce". Znany z kreacji Pana Józka, hodowcy kurczaków, jak również z wielu parodii, monologów czy skeczy. Obecnie na scenie prezentuje program "Żule i bandziory", w którym pojawia się w towarzystwie Jarosława Jarosa. Program wypełniają piosenki ("Puk, puk, puk, do ambasady bram", Ku chwale ludzkości", "Nie pożyczę Ci stówy", "Cały świat bosmana znał - szanta"), skecze ("Bajka dresiarza", "Balkon", "Sklep z energooszczędnymi lodówkami"), Pan Józek ("Wywiad z Panem Józkiem o fuzji"), monologi ("Papa Carlito", "Miss Świata"). Jeżeli kiedykolwiek widziałeś faceta w żółtym golfie o aerodynamicznym kształcie, to na pewno był to Grzegorz Halama w żółtym golfie o aerodynamicznym kształcie.
Kabaret Dno
Kabaret DNO powstał w roku 1996. Tę dość kontrowersyjną nazwę zawdzięcza ówczesnej szczerości artystycznej wynikającej z całkowitego braku doświadczenia estradowego oraz asekuracyjnej uczciwości w razie niepowodzeń. Losy potoczyły się jednak zupełnie inaczej ku zdziwieniu i dużemu zaskoczeniu początkujących wtedy artystów.
Na ogólnopolską scenę kabaretowej wdarł się w roku 1999 zdobywając na krakowskiej Pace II nagrodę a rok i dwa lata później I miejsce. Przez długi okres zespół brał udział w większości festiwali i przeglądów w kraju (Ryjek, Mulatka, Lidzbark, PaKA, OSPA, Zielona Góra) gdzie oprócz uznania jury najbardziej cenił sobie nagrody publiczności. Od 10 lat siedzibą kabaretu jest Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, z którym zespół od 9 lat współtworzy Festiwal kabaretowy DebeŚciaK. Wizytówką kabaretu od zawsze były oryginalne pomysły i wyszukane rekwizyty.
Do najbardziej znanych skeczy kabaretu należą: przeróbka znanych przebojów dyskotek -Wolny Stala, Żwirek i Muchomorek, śpiewający ufok w formalinie, piosenka "Niedziela", muzyczna parodia "South Park" czy zbierająca żniwo na drodze śmierć odjeżdżająca do piekła na hulajnodze. Zespól jest także twórcą krótkich filmików kabaretowych, z których część emitowana była w TVP2. Oprócz pojawiania się skeczy kabaretu DNO na antenie telewizyjnej zespół ma w swoim dorobku płytę DVD pt."Kabaret DNO na złomowisku", na której znajdują się najbardziej znane i lubiane skecze.
Kabaret stroni od polityki i aktualnych tematów publicystycznych. Ulubioną tematyką są zjawiska społeczne, zagadnienia związane z mediami i show bussinesem oraz zwykłą ludzką naturą. Od strony formy pociąga ich to co jeszcze nieodkryte i niewykorzystane, lubią wszelkie wynalazki i wyzwania techniczne. Skecze i piosenki są zróżnicowane i ciekawe, akcja toczy się szybko a cały program przepełniony jest dużą dawką muzyki i bogatą ścieżką dźwiękową. Dynamika, Nieprzewidywalność i Oryginalność to dewiza kabaretu DNO. Kabaret obecnie występuje w składzie 3 osobowym. Tworzą go: Wojciech Stala, Adam Mrozowicz i Jarosław Cyba. Za warstwę dźwiękową i oświetlenie w czasie występu odpowiedzialny jest czwarty członek zespołu Daniel Sobieraj. W najnowszym programie kabaretu pt."Pocztówki z lodówki" zobaczyć będzie można kurtyzanę, znerwicowanego strusia, brakedance prawdziwych raperów, ostatnie chwile japońskiego kurczaka oraz oczywiście tytułową lodówkę zamieniającą się w najnowszy cud techniki.
Kabaret Długi
Obecnie przedstawiany program kabaretu Długi nosi tytuł "7 mitów głównych" i ma co najmniej 17 wcieleń. Składa się z kilkudziesięciu elementów zestawianych na różne sposoby oraz uzupełnianych o nowości, improwizacje i aktualne komentarze. Na różnych frontach stale współpracuje z kabaretem Długi kilku kompozytorów, kilkunastu autorów i sporo wykonawców. Nadwornym kompozytorem i akompaniatorem jest od 1996-go roku Dariusz Szweda. Od maja 2010 śpiewa w kabarecie Długi Katarzyna Musiał. O wszystkim jednak decydują i historię kabaretu Długi tworzą: Jacek Łapot i Piotr Skucha. Kabaret Długi jest zespołem wędrownym.
Występuje zarówno w małych klubach, jak i w dużych amfiteatrach, zależnie od zapotrzebowania. Najlepiej czuje się w warunkach kameralnych, mając bliski kontakt z widownią. Kabaret Długi występuje co miesiąc we wtorki w Teatrze Polskim a Bielsku-Białej (Bielska Scena Kabaretowa), w środy w teatrze Korez w Katowicach (Kabaretowa Scena Trójki), w czwartki w Centrum Kultury w Pszczynie (Pszczyńskie Centrum Kabaretowe).
Premiera pierwszego programu miała miejsce w klubie "Kropka" w Gliwicach, 8 marca 1979 roku. Od tamtej pory kabaret Długi przygotował i wystawił kilkanaście programów, wziął udział w kilkudziesięciu kabaretonach, nagrał kilkaset audycji radiowych i wystąpił kilka tysięcy razy dla ponad miliona widzów. Zgarnął główne nagrody we wszystkich liczących się przeglądach, festiwalach, turniejach i konkursach kabaretowych (m.in. trzykrotnie wygrał Ogólnopolskie Spotkania Estradowe w Rzeszowie, zdobył Srebrna Szpilkę w Lidzbarku Warmińskim, Złote Rogi Kozicy w Zakopanem, dwukrotnie Grand Prix Przeglądu Klubowych Teatrów i Kabaretów w Katowicach oraz zwyciężył w Turnieju Młodych Talentów w Krakowie, gdzie w nagrodę otrzymał w radiowej Trójce czas antenowy na własną audycję - 20-go czerwca 2004 nadana została 500-tna autorska audycja "Parafonia").
Gdy stuknęło mu 10 lat przestał zgłaszać się do konkursów. Od kilku lat prowadzi dwie własne sceny kabaretowe: w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (49. premiera w czerwcu 2011) i w Teatrze Korez w Katowicach (66. premiera w maju 2011). W 2009 roku kabaret "Długi" skutecznie obszedł 30-lecie istnienia
---
Konkurs:
Dla klubowiczów pless.pl wspólnie z Pszczyńskim Centrum Kultury z okazji koncertu przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są trzy podwójne zaproszenia.
Pojawią się trzy pytania. Zaproszenia wygrają osoby, które jako pierwsze udzielą prawidłowej odpowiedzi.
Uwaga! Podczas podawania odpowiedzi należy być zalogowanym (należy mieć konto co najmniej 7 dni). Liczy się tylko pierwsza podana odpowiedź.
Pierwsze pytanie:
1. W jakim mieście urodził się Grzegorz Halama?
Odpowiedź: Świdwin
Jako pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił Fabio. Informacja o sposobie odebrania biletów
Drugie pytanie:
2. W którym roku założono kabaret Dno?
Odpowiedź: w 1996 roku
Jako pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił Bart_GSM. Informacja o sposobie odebrania biletów
Trzecie pytanie:
3. W jakim mieście kabaret Długi otrzymał nagrodę "Srebrna Szpilka"?
Odpowiedź: Lidzbark Warmiński
Jako pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił tacyer. Informacja o sposobie odebrania biletów została przesłana mailem.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.