Rozrywka

  • 19 maja 2010
  • wyświetleń: 1804

Olimpiada Gwary Ślaskiej

V Gminna Olimpiada Gwary Ślaskiej odbyła się 18 maja (wtorek) w GOKu w Suszcu.

Organizatorem olimpiady było StOW Suszec na czele z prezesem P. Tadeuszem Paszkiem, Zespół szkolno – Przedszkolny na czele z dyr. Anną Antończyk i gospodarzem olimpiady GOK Suszec z panią dyr. Agatą –Lisowicz Walą

Wzorem lat ubiegłych odbyły się II etapy: pisemny i ustny. Pisemna część poległa na napisaniu dialogu (rozmowy)na dowolny temat w języku śląskim - max. 2 strony formatu A4. Nadesłano 9 prac pisemnych.

Część ustna została rozbita na kategorie wiekowe:
I grupa to dzieci przedszkolne - dowolny wiersz w gwarze (do 4 minut).
II grupa to uczniowie kl.I - III- dowolny utwór w gwarze (do 4 minut).
III grupa to uczniowie kl.IV - VI - jeden zespół liczący 3 uczestników z każdej szkoły podstawowej z Mizerowa, Rudziczki, Suszca, Kryr, Radostowic, Kobielic. Były ustne to zmagania między szkolne.
IV grupa to uczniowie gimnazjum - jeden zespół liczący 3 uczestników z każdego gimnazjum z Suszca, Kryr, Radostowic. Będy to również ustne zmagania między szkolne.
V grupa to osoby dorosłe - zespoły liczące 3 uczestników. Przybyły 2 rodziny (rodz. Szymik z Kryr i Zacharek – Jurczyga z Suszca, mieszkańcy 4 sołectw (Suszca, Mizerowa, Kryr, Rudziczki na czele z sołtysami) .

Zakres materiału, z którego należało się przygotować do części ustnej dotyczyła znajomości słownictwa rodzimego.

Na olimpiadę zgłosiło się 19 dzieci z recytacjami i 42 –stu dwóch uczestników zmagań ustnych oraz 8 uczestników w części pisemnej, łącznie 69 osób.

Śląska matura ustna trwała aż 4 godziny, uczestnicy odpowiadali na pytania prowadzących ( p. Teresy Król, P. Alfreda Kotasa z Suszca i p. Joanny Domek z Brześć), mając do wyboru pytania zawarte we wcześniej przygotowanych testach, zgodnie ze stopniem trudności
w danej kategorii.

Jak do tej pory, olimpiada ta była najtrudniejszym konkursem gwarowym. Bardzo trudno było napisać testy a także je ocenić w V kategoriach ( tłumaczenie słówek śląsko/ polskich i polsko / śląskich, tłumaczenie zdań śląskich na j.polskich i na odrót. Była tez dyscyplina sprawdzająca taniec, śpiew i umiejętności improwizatorsko–aktorskie.
Jury w składzie członków StOW 9 P Marii.Szendera, Anielii Kotas, Eugenii Krzekotowskiej, p. Benedykta Garusa, P Alojzego Kusia, p. Henryka Kolarczyka, p. Józefa Kołodziejczyka
p. Anny Kine – członka Związku Górnośląskiego. P. Anieli Kudzik mieszkanki Rudziczki oraz Młodzieżowego Ślązaka Roku 2009 Damiana Wojnara ( w części oceniania wierszy), miało bardzo trudne zadanie i skomplikowane tabele oceny. Uporali się z tym zadaniem wzorowo ,za co należą się im serdeczne podziękowania.

Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za przygotowanie uczniów do olimpiady. Serdecznie dziękujemy pracownikom GOK Suszec za sprawy organizacyjne olimpiady.

Na rozstrzygnięcie konkursy będą ogłoszone 30 maja 2010 r podczas Plenerowych Dni Suszca.
Na zwycięzców czekać będą honorowe tytuły i statuetki Suszeckich Hanysków wraz z Bonami Hanyska oraz inne nagrody.

GOK Suszec

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.