Rozrywka

  • 17 czerwca 2010
  • wyświetleń: 10483

XI Dni Suszca - podsumowanie

Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu już po raz 11 zorganizował imprezę „Dni Suszca” jednakże była to impreza nieco inna niż do tej pory. Główną zmianą tegorocznych obchodów święta gminy było przeniesienie imprezy z miesiąca listopada na miesiąc maj, dzięki czemu impreza mogła odbyć się w plenerze.

XI Dni Suszca - podsumowanie
Kabaret Noł Nejm wystąpił na XI Dniach Suszca


Jak pamiętamy listopadowe obchody w całości odbywały się w budynku Domu Kultury. Dzięki zmianom we wspólnym świętowaniu mogło uczestniczyć wiele więcej osób nie tylko z terenu gminy Suszec, ale także z całego powiatu.

Majowe obchody odbyły się w dniach 28-30 maja. W pierwszym dniu w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się koncert muzyki poważnej w wykonaniu Trio JuKaDo. Trio założone zostało przez trzy dziewczyny: Dominikę Schmidt z domu Stalmach, Julię Göltenboth i Katharine Jung.

Dziewczyny poznały się na studiach w Würzburgu (Niemcy). Od tego czasu grały już na wielu koncertach w Würzburgu. Latem będą występować na kolejnych koncertach również w Niemczech. W tym składzie zagrały w marcu tego roku egzamin z muzyki kameralnej na Wyższej Szkole Muzycznej, który zdały z wynikiem bardzo dobrym.

Podczas prawie dwugodzinnego koncertu w suszeckiej sali zaprezentowały utwory na fortepian, wiolonczelę i flet poprzeczny takich kompozytorów jak: J.S. Bach, Beethoven czy Weber.

W tym dniu otwarta została również wystawa „Pokażę Ci Górny Śląsk”, która została udostępniona z Muzeum Miejskiego w Tychach. Wystawa jest próbą pokazania krajobrazu kulturowego Górnego Śląska oraz wskazania jego miejsc ikonicznych. Chce przełamać stereotypowe wyobrażenia o Śląsku jako ziemi, w pejzażu której dominują tylko szyby kopalń i kominy.

Pokazuje miejsca najcenniejsze kulturowo, ale także symboliczne, które wpłynęły na charakter górnośląskiej ziemi i na charakter Górnoślązaków. - tak o wystawie wypowiedziała się jej pomysłodawczyni, dyrektor Muzeum dr Maria Lipok-Bierwiaczonek. W istocie, wystawa to zdjęcia, które prezentują nam nie tylko górnośląski krajobraz - przede wszystkim oddają one charakter tej ziemi i jej mieszkańców, który widoczny jest w architekturze, zdobieniach budynków, stroju, rzemiośle.

Znaczącym wydarzeniem tego dnia była także promocja książki autorstwa Alojzego Kusia. Pan Alojzy to wieloletni działacz społeczny Suszca. Współzałożyciel miejscowego LZS-u, a potem kolejno jego skarbnik, sekretarz i prezes. Radny. Członek Chóru „Pogodna Jesień”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu. Były prezes Powiatowego Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Pszczyńskiego. Autor publikacji o suszeckich krzyżach i kapliczkach - „Świadectwa wiary i pamięci” wydanej w 2007 roku.

Najnowsza książka „Znani - nieznani - bezimienni” jest kolejną publikacją w dorobku lokalnego pisarza. Składa się z dwóch części: 1)dotyczącej grobów żołnierzy niemieckich poległych i pochowanych na terenie Gminy Suszec (głównie w lasach i na polach); 2) dotyczącej mieszkańców Gminy Suszec poległych podczas II Wojny Światowej.

Zdecydowana większość książki poświęcona jest jej drugiej części. Publikacja powstała z silnego przywiązania autora do swoich korzeni, z głębokiego poczucia tożsamości regionalnej, chęci promowania bogatej historii swojej Gminy oraz uświadomienia kolejnym pokoleniom znaczenia znajomości burzliwej historii swojej „Małej Ojczyzny”.

Drugi dzień uroczystości (29 maj) odbywał się pod chmurką, czyli na Placu Odnowy Wsi przy ul. Szkolnej. Słoneczko przygrzewało, co sprzyjało organizatorom, którzy z uśmiechem na ustach witali coraz to liczniejsze grono mieszkańców Suszca i okolic. Tego dnia przybyli goście mogli zobaczyć występy żorskich Mażoretek oraz pokaz tańca szkoły Lilla House również z Żor.

Mażoretki to zespół działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, który w swoim repertuarze posiada parady uliczne i dynamiczne choreografie sceniczne. Natomiast szkoła tańca nowoczesnego z Żor zaprezentowała odważny, dynamiczny i pełen seksapilu styl dance hall oraz popularny hip-hop. Efektownie zaprezentowała się na scenie młoda wokalistka Patrycja Wituła wraz z zespołem Kontrast oraz Studio Wokalne z Mizerowa.

Wielbiciele muzyki lat siedemdziesiątych mogli posłuchać i pobawić się przy muzyce zespołu ABBA Show – najlepszego polskiego zespołu cowerowego słynnej szwedzkiej grupy. Wiecznie żywe i popularne przeboje Dancing Queen, Money, Money, Money czy Take the chance on me rozbrzmiewały na suszeckim Placu. Grupa ze Szczecina zaprezentowała nie tylko wysoki poziom muzyczny, członkowie zespołu mieli na sobie także charakterystyczne dla zespołu ABBA stroje. Po występie można było dostać autograf od artystów.

Niespodzianką dla sołtysa Suszca – Tadeusza Paszka było wręczenie mu nagrody dla Sołtysa Roku. Nagrodę wręczyła eurodeputowana Małgorzata Handzlik oraz wójt Gminy Suszec Marian Pawlas. Należy dodać, iż pan Tadeusz Paszek jest jedynym sołtysem z terenu Śląska, który otrzymał ten zaszczytny laur. Gratulujemy.

Gwiazdą wieczoru oraz całych obchodów Dni Suszca był zespół Czerwone Gitary, który zapowiedziała pani poseł. Chyba nie ma wśród mieszkańców naszej gminy osoby, która nie zna utworów takich jak: Kwiaty we włosach, Biały krzyż, Płoną góry, płoną lasy czy hymn maturzystów Już za rok matura. Zespół porwał wszystkich gości, którzy wspólnie śpiewali znane piosenki i tańczyli pod sceną. Zespół miał bardzo dobry kontakt z publicznością.

Świetne wprowadzenie do koncertu wykonane przez Jurka Skrzypczyka zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, która gromkimi brawami witała kolejnych artystów na suszeckiej scenie. Zaprezentował nie tylko stare utwory w nowych aranżacjach ale także nowe przeboje: Senny szept, Już nie jestem tym chłopcem czy Wezmę Cię ze sobą. Występ zespołu przekroczył nasze oczekiwania. Trzeba przyznać, iż żadna z dotychczasowych imprez organizowanych na terenie gminy Suszec nie zgromadziła w jednym miejscu aż tylu widzów. Po koncercie można było zakupić płyty zespołu oraz zdobyć autograf.

Na zakończenie sobotnich koncertów wystąpił zespół IMPULS z Rudziczki, który przygrywał mieszkańcom Suszca oraz gościom do tańca. Przy lekkiej i przyjemnej muzyce zespołu goście bawili się do późnych godzin nocnych.

Trzeci dzień obchodów (30.05) niestety nie zgromadził już tak wielkiej publiczności ponieważ pogoda nie dopisała tak jak pierwszego dnia, choć bywały momenty, że słoneczko uśmiechało się do nas zza chmur. Na ten dzień w programie znalazło się wiele regionalnych atrakcji jakimi były występy zespołów ludowych, działających przy GOK w Suszcu. Zaśpiewały zespoły: Mizerowianie, Radostowianki, chór Pogodna Jesień oraz Ćwiklice, który także zatańczyły.

Ponadto wystąpiły także przygotowane przez Barbarę Garus dzieci uczęszczające na zajęcia Dziecięcego Zespołu Tanecznego, które zatańczył dynamiczny rock'and'roll. Rozwiązana została także V Gminna Olimpiada Gwary Śląskiej, która odbyła się 18 maja w sali DK w Suszcu. Uczestnicy otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe oraz dyplomy.

W tym dniu nie zabrakło także akcentów humorystycznych. Zebranych gości bawił podczas Dni Suszca kabaret Noł Nejm z Rybnika, który zaprezentował nam m.in. jak działa GPS w naszym samochodzie. Po godzinnej dawce humory co odważniejsi mogli pląsać przy piosenkach zespołu Hanuta. Do odważnych świat należy więc na tańce w deszczu przed sceną nie zabrakło chętnych, a słowa piosenki „Gdy zapuka znowu ktoś, słońce przyjdzie jako gość, a z nim przyjdzie ta piosenka więc ją w sercu noś...” rozbrzmiewały na Placu niejednokrotnie na bis.

Na zakończenie dwudniowego szaleństwa zagrał zespół Queen revial by PRINCESS z Czech, przy którym wiele osób bawiło się nie zwracając uwagi na deszcz, który coraz bardziej padał. Czasem nic nie przeszkadza w dobrej zabawie. Cowerowy zespół wykonał największe przeboje Freddiego m.in.: Magic i Show must go on. Drugi z utworów grany na bis sprawił, że Dni Suszca zakończone został naprawdę efektownie. Mamy nadzieję, że show będzie trwało i w przyszłym roku również spotkamy się na Placu Odnowy Wsi w Suszcu, aby uczcić Święto Gminy w jeszcze większym gronie.

Całej imprezie towarzyszyło Wesołe Miasteczko z karuzelami, samochodzikami i strzelnicą, Park Rozrywki z przeróżnymi dmuchańcami i zorbingiem, dzięki któremu można było sprawdzić jak to jest chodzić po wodzie oraz animacje „Otwórz się na świat” zorganizowane przez Fabrykę Dobrych Pomysłów „Pozytywka” z Bielska -Białej. Pozytywka nakręcała dzieci pozytywną energią organizując m.in. malowanie buzi i strzelanie z łuku.

Organizatorzy zapewnili także bogate zaplecze gastronomiczne z napojami, lodami, goframi i kiełbaską z grilla. Ponadto można było także skosztować oryginalnych alkoholi produkowanych prze firmę ROY z Pszczyny m.in.: krupnika pszczyńskiego, śliwowicy, wiśniówki oraz wódki myśliwskiej.

I.Bartoszek

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.