pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 13 października 2008
  • wyświetleń: 1969

Wydano Izbę u Telemanna

W piątkowy wieczór, 26 września w Izbie u Telemanna w Muzeum Prasy Śląskiej zebrało się małe, ale dobrane towarzystwo osób zainteresowanych tematem.

A temat to niebanalny. Oficyna Drukarska Zdzisława Spyry i Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej wydało książeczkę – perełkę zatytułowaną właśnie „Izba u Telemanna”. Salka muzyki kameralnej. Ekspozycja dawnych instrumentów muzycznych. Tekst, opracowanie typograficzne i redakcja Aleksander Spyra.

Muzeum Prasy Śląskiej to wyjątkowe muzeum, a salka nazwana Izbą i Telemanna to, jak pisze autor, "jeden z rzadkich w polskiej kulturze muzycznej przykładów połączenia espozycji zabytkoweych instrumentów muzycznych z salką muzyki kameralnej".

Nazwa "Izby" została nadana dla uczczenia pobytu Georga Philippa Telemanna na dworze książąt pszczyńskich w latach 1705-1709. Jest to też miejsce spotkań i pracy Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, artystów, muzyków, słuchaczy "Wielkopostnych Dialogów Muzyki i Poezji Plesna Civitas", miejsce turniejów poetyckich, promocji wydawnictw, rozmów o kulturze.

Więcej czytaj w nowym Głosie Pszczyńskim.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.