Rozrywka

  • 23 września 2008
  • wyświetleń: 2579

Podsumowanie Spotkań pod Brzymem

W piątek 19 września w „Izbie u Telemanna” odbyło się podsumowanie „XXXII Spotkań pod Brzymem”, przeglądu grup, kapel i solistów ludowych ziemi pszczyńskiej, który odbył się w skansenie „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” w dniach 24-25 maja br.

Podsumowanie Spotkań pod Brzymem
fot. UM Pszczyna


W przeglądzie wzięło udział 29 grup i solistów. Przyznano 5 równorzędnych nagród oraz 7 wyróżnień.

Nagrody otrzymali:

Jadwiga Granatyr – nagroda burmistrza Pszczyny Krystiana Szostaka – za wieloletnie inspiracje, które zaowocowały twórczymi dokonaniami w kulturze ludowej ziemi pszczyńskiej jako wzorce dla innych grup ludowych; za 35 lat prowadzenia Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie” i stworzenie autentycznego środowiska kultury we Frydku.

Zespół śpiewaczy „Jankowiczanki” – nagroda senatora Sławomira Kowalskiego – za 30-letnie dokonania w popularyzacji archaicznych i zapomnianych pieśni i ballad ludowych na ziemi pszczyńskiej, za troskliwe pielęgnowanie autentycznej pszczyńskiej gwary.

Zespół i soliści „Bojszowianie” – nagroda prezesa TMZP Ireneusza Spyry – za niezwykle staranne przygotowanie i prezentację różnych form ludowego muzykowania, od solisty do grupy śpiewaczej i kapeli.

Duet śpiewaczy Anna i Franciszek Limańczykowie z Woli – nagroda starosty pszczyńskiego Józefa Tetli – za wykonanie ballad i pieśni w gwarze pszczyńskiej z towarzyszeniem harmonijki ustnej.

Grupa śpiewacza „Brzeźczanki” z Brzeźc – nagroda zarządu Kółka Rolniczego w Brzeźcach – za wierne odtworzenie pieśni powstańców śląskich i pieśni wojennych, wykonanych autentyczną gwarą regionu pszczyńskiego, za dostojeństwo w prezentacji pieśni regionalnych.

Wyróżnienia otrzymali:

Grupa śpiewacza „Mizerowianie” z Mizerowa – za wierne odtworzenie pieśni ludowych ze zbiorów Mariana Cieśli.

Grupa śpiewacza „Studzieńczanie” ze Studzionki – za wykonanie pieśni o charakterze balladowym nieskażoną pszczyńską gwarą.

Grupa śpiewacza „Czarkowianie” z Czarkowa – za archaiczny repertuar pieśni, typowy dla regionu pszczyńskiego.

Zespół śpiewaczy „Dolanie” z Łąki – za pielęgnowanie gwary, za wykonanie pieśni pszczyńskich zebranych, opracowanych przez S. Sandurę.

Grupa śpiewacza „Talizman” z Pawłowic wraz z gawędziarką Anną Ślezioną i duetem śpiewaczym Gabriela Gwiżdż – Anna Śleziona – za staranne przygotowanie repertuaru ludowego z okolic Pawłowic.

Zespół ludowy „Wolanie” z Woli - za pełne temperamentu wykonanie dawnych pieśni regionu pszczyńskiego.

Grupa śpiewacza z dętą kapelą „Frydkowianie” – za stylowe i pełne temperamentu wykonanie pieśni ludowych regionu.

UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.