Edukacja

  • 28 października 2022
  • wyświetleń: 1604

O historii szkolnictwa na śląskich ziemiach

Grzegorz Sztoler podczas konferencji w Edukatorium Juliusz w Rybniku opowiadał o najstarszej średniej szkole na Górnym Śląsku, obecnym I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, które w tym roku obchodzi 280-lecie.

O historii szkolnictwa na śląskich ziemiach
O historii szkolnictwa na śląskich ziemiach - 24.10.2022 · fot. Edukatorium Juliusz w Rybniku


W poniedziałek 24 października w rybnikim Edukatorium odbyła się konferencja popularno-naukowa "Kontynuacja czy nowość? Państwowe szkoły średnie w górnośląskiej części województwa śląskiego po 1922 roku". Podczas wydarzenia wykład "Pruskie gimnazjum w polskiej szacie. Na jubileusz 280-lecia LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie 1742-1925-2022" wygłosił dr Grzegorz Sztoler.

- Nie wgłębiając się w bogate szczegóły historyczne, podkreśliłem zarówno kontynuację, jak i zrośnięcie się obu tradycji - dawnego pruskiego Hochbergianum, jak i polskiej placówki edukacyjnej powstałej w 1922 roku - mówi Grzegorz Sztoler, znawca kultury i tradycji regionu, publicysta i archiwista. - Głównie chodziło o obserwację, jak zmienia się historyczna tradycja w świadomości zbiorowej - dodaje.

Podczas konferencji o dziejach i pamięci szkół średnich w Tarnowskich Górach, Katowicach, Pszczynie, Królewskiej Hucie, Mysłowicach i Rybniku opowiedzieli dr Krzysztof Gwóźdź z Muzeum w Tarnowskich Górach, Joanna Tofilska z Muzeum Historii w Katowicach, dr Grzegorz Sztoler z Pszczyny, dr Sławomir Kałuża, dr Dawid Keller i Bartłomiej Majchrowicz z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz Tomasz Wrona z Mysłowic.

- W przypadku Pszczyny - biorąc pod uwagę rangę, jaką w zbiorowej świadomości mieszkańców odgrywa spuścizna Hochbergów i ich poprzedników - możemy mówić o twórczej kontynuacji tradycji, czego dobrym przykładem jest I pszczyńskie liceum - mówi Grzegorz Sztoler, absolwent I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Konferencję popularno-naukową o historii szkolnictwa na śląskich ziemiach zorganizowało Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku oraz Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

ups / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "280 lat Chrobrego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

280 lat Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "280 lat Chrobrego" podaj