Edukacja

  • 27 września 2022
  • 28 września 2022
  • wyświetleń: 983

Grafika komputerowa online dla dzieci

Materiał partnera:

Dzieci uwielbiają spędzać czas przed komputerem. Dorośli mogą natomiast przekierować ich uwagę na wykorzystanie tego czasu w bardzo pożytecznej formie.

Grafika komputerowa online dla dzieci


Czym jest grafika komputerowa?



Najprostsza wydaje się odpowiedź, że takim pojęciem określamy wszelkie graficzne dzieła które powstały przy użyciu komputera. Należy jednak nieco tę myśl rozwinąć, żeby dokładnie wyjaśnić o czym jest mowa. Przede wszystkim, do rozpoczęcia przygody w świecie grafiki nie trzeba specjalnych zdolności plastycznych. Owszem, jeśli marzy nam się tworzenie skomplikowanych obrazów, nie obejdzie się bez krzty talentu. Opracowanie na komputerze prostych projektów graficznych nie wymaga jednak niczego więcej niż dokładność, poczucie estetyki i odrobina umiejętności technicznych.

Współczesne komputery dają amatorom szerokie możliwości projektowania grafiki, tworzenia muzyki czy nawet programowania gier bez zaawansowanej wiedzy. Rzecz jasna, im więcej chcemy osiągnąć, tym bardziej będziemy potrzebowali wiedzy i czasu. Większość z tych rzeczy jest jednak dość intuicyjna. Bez problemu można nauczyć się zaprojektowania plakatu, wizytówki, kartki okolicznościowej. Opanowanie kilku programów pozwoli przenosić swoje pomysły na wirtualny papier i korzystać z nich w celach prywatnych i zawodowych.

Dlaczego warto zapisać dziecko na kurs grafiki komputerowej?



Czas, który dzieci spędzają przed komputerami nie musi być zawsze poświęcony na gry i buszowanie po Internecie. Dziecięcą kreatywność i otwarty umysł można bardzo sprawnie wykorzystać do opanowania chociażby podstaw obsługi programów graficznych. Duża część z nich jest dostępna w bezpłatnych wersjach testowych, lub tańszych pakietach edukacyjnych. Ponadto opanowanie logiki takich programów ułatwia później odnalezienie się w programie innego producenta.

Podobnie jak z nauką gry na instrumencie, do stawiania pierwszych kroków wystarczy już kilka lekcji i zrozumienie paru prostych zasad. Motywacją dla dziecka jest możliwość samodzielnego wykonywania projektów na potrzeby szkolne, albo zupełnie z nauką niezwiązane. Grafika komputera to także kierunek, który w dorosłym życiu oferuje bogatą ścieżkę rozwoju w karierze zawodowej. Umiejętność projektowania otwiera chociażby drzwi do pracy w agencjach reklamowych jako grafik komputerowy.

Wszelkie twórcze i kreatywne zajęcia rozwijają umysł dziecka, wzmacniają jego poczucie własnej wartości, uczą cierpliwości i pokory. Grafika komputerowa ponadto wymaga precyzji i planowania.

Jak powinna wyglądać nauka grafiki komputerowej?



Podobnie jak w przypadku innych umiejętności, można szukać wielu sposobów nauki. Najbardziej naturalne wydaje się szukanie ich w Internecie, skoro i tak jesteśmy już przy komputerze. Czasy w których grafiki czy programowania uczono się z książek odeszły już do lamusa. Dziś mamy do wyboru wiele sposobów jak najszybszego opanowania praktycznych umiejętności. Pierwszym pomysłem jest wykorzystanie internetowych samouczków, często dostępnych w formacie video. To kuszące, bo takie filmy poradnikowe dostępne są często bezpłatnie. Są dobrym sposobem na to, żeby zrozumieć czym w ogóle jest grafika wektorowa, ale mają zasadniczą wadę - nie są interaktywne. Nie wiemy, kim jest osoba, która udziela porad, i czy faktycznie ma doświadczenie popierające wiedzę. Nie możemy też zadać pytania ani doprecyzować interesujących nas zagadnień. Jedyne, co możemy zrobić, to przewinąć film i próbować zrozumieć go od nowa.

Szczególnie w przypadku dzieci, wybór metody nauki jest niezwykle istotny. Poprawne jego dokonanie po pierwsze poprawi efektywność nauki, a po drugie - zapobiegnie znudzeniu i zniechęceniu do tematu. Konieczny jest więc doświadczony pedagog, który w oparciu o autorski program nauczania będzie wprowadzał ucznia w meandry grafiki komputerowej, podążając za jego zainteresowaniami i na bieżąco odpowiadając na pytania. Takie lekcje pozwolą w miarę szybko opanować podstawowe pojęcia związane z projektowaniem, i przejść do opracowywania własnych grafik. Najbardziej motywującym momentem w nauce jest ten, kiedy można samodzielnie wykorzystać wiedzę i stworzyć coś "po swojemu".

Praca z pedagogiem daje także szansę nawiązania dyskusji na temat projektowania, i poznania ciekawych sztuczek i ułatwień, których próżno szukać w instrukcji obsługi. Zajęcia przebiegają w tempie odpowiednim dla ucznia i dotyczą tego, co jest dla niego najbardziej przydatne. W dziedzinie grafiki komputerowej, jak w każdej innej, istotne są odpowiednie proporcje teorii do praktyki. Z pracą grafika wiąże się też wiele tematów niebezpośrednio połączonych z projektowaniem, a dotyczących np. współpracy z innymi działami w agencji reklamowej. Wybierając pedagoga z doświadczeniem dajemy szansę dziecku na kompleksowe pozyskanie wiedzy, a nie tylko suchych umiejętności. Być może takie lekcje zainspirują je do wyboru przyszłej pracy. Po ukończeniu kursu będzie mogło np. zdecydować co do dalszych kierunków edukacji, np. wyboru profilu liceum czy kierunku studiów.

Dlaczego nauka online ma sens?



Zdalne nauczanie większości uczniów (i rodziców) kojarzy się z wielomiesięcznym okresem pandemii, w którym nauka szkolna mogła odbywać się tylko za pomocą Internetu. Wielu osobom taka forma nie spodobała się, ze względu na wiążące się z nią niedoskonałości. Nie warto jednak zrażać się do nauki zdalnej przez te niewesołe doświadczenia. Należy pamiętać, że nauczanie na odległość ma dużo bogatszą tradycję i od bardzo wielu lat pomaga wyrównywać dostęp do edukacji pomiędzy mniejszymi a większymi ośrodkami. Czym innym jest też prowadzenie zdalnej lekcji dla całej klasy, a czymś zupełnie innym indywidualne spotkanie.

W dziedzinach komputerowych, takich jak programowanie, grafika komputerowa, obsługa poszczególnych programów, zdalna forma edukacji wydaje się wprost wymarzona. Nauczyciel z dowolnego miejsca łączy się z uczniem, i pokazuje mu na jego ekranie konkretne funkcje i rozwiązania, które następnie uczeń może od razu ćwiczyć.

Istotną zaletą nauki online jest fakt, że zajęcia odbywają się bez konieczności dojeżdżania na nie, w wybranym przez ucznia miejscu - może to być jego pokój, w którym czuje się swobodnie. Rodzice czują się bezpieczniej, a dzieci nie muszą spędzać godzin w autobusach. Ponadto, kontakt wirtualny pozwala nieco ośmielić się mniej odważnym uczniom. Kurs online merytorycznie nie różni się od takiego, który odbywałby się na żywo. Ma natomiast zaletę polegającą na maksymalnym skupieniu nauczyciela na uczniu.

Dodatkowe plusy to możliwość bezpośredniego śledzenia postępów dziecka w nauce, i bezpłatna lekcja próbna, która pozwala sprawdzić czy naszemu dziecku odpowiada taka forma nauki. Po stronie ucznia pozostaje motywacja, wygospodarowanie czasu i miejsca na zdalne zajęcia, oraz oczywiście ćwiczenie poza godzinami zajęć. Dziedziny artystyczne mają to do siebie, że wymagają praktyki, praktyki i... praktyki. Nauczyciele najczęściej zapewniają materiał i zadania do ćwiczeń domowych i stawiają uczniom wyzwania, tak aby pracowali nad swoimi umiejętnościami przez cały tydzień.

Czego właściwie dziecko nauczy się na takim kursie?



Kurs grafiki komputerowej obejmuje najczęściej szereg zagadnień, zaczynając od podstawowej terminologii i zasad pracy w takich programach, poprzez różnice pomiędzy poszczególnymi narzędziami, aż po bardziej skomplikowane techniki projektowania. Zajęcia prowadzone są pod kątem oczekiwań kursantów, można więc delikatnie wpłynąć na to, jakie umiejętności będą szczególnie ćwiczone.

Po kursie grafiki komputerowej dziecko zyskuje większą wiedzę dotyczącą zasad kompozycji, estetyki, dobierania kolorów i form. Potrafi samodzielnie zaprojektować różnego rodzaju grafiki użytkowe z użyciem popularnych programów, takich jak Adobe Photoshop. Doskonale radzi sobie z takimi zadaniami jak przygotowanie prezentacji, czy przerobienie prostego zdjęcia. Na zajęciach może także ćwiczyć bardziej artystyczne zadania, idąc w kierunku samodzielnego tworzenia grafiki według własnej wyobraźni.

Uczniowie pracują indywidualnie lub w niedużych grupach - oba te rozwiązania mają swoje zalety. W drugim przypadku cenne jest poznawanie rówieśników o podobnych zainteresowaniach i wymiana poglądów oraz pomysłów. Niezależnie od tego jakie motywacje kierują młodego człowieka na kurs, i czy w przyszłości zamierza związać swoje życie zawodowe z grafiką, umiejętności pozyskane na takich zajęciach przydają się na całe życie.

Jeśli nasze dziecko przejawia talenty plastyczne, lub rysować i malować, a oprócz tego lubi spędzać czas przed komputerem, kurs grafiki komputerowej wydaje się być świetnym sposobem zagospodarowania jego talentów. Podobnie jak kursy programowania, daje on wiedzę wykraczającą poza zakres szkolny, ale niezwykle cenną dla tych którzy chcą nauczyć się czegoś więcej niż podstawa programowa.

tutore.eu/pl/kurs/grafika-komputerowa-online-dla-dzieci