Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 27 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 1256

Jak będzie funkcjonować SP 1 w Goczałkowicach w nowym roku szkolnym?

Zapraszamy do przeczytania rozmowy goczałkowickich urzędników z Beatą Smolarek, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju na temat funkcjonowania placówki w nowym roku szkolnym.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju
Jak będzie funkcjonować SP 1 w Goczałkowicach w nowym roku szkolnym? · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Jak będzie wyglądała organizacja zbliżającego się roku szkolnego?

Szkoła Podstawowa nr 1 zajmuje dwa budynki, dlatego na chwilę obecną nie przewidujemy zmianowości ani ruchomych przerw. Dostosowujemy placówkę do wytycznych sanitarnych GIS, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom w niej przebywającym. Uczniowie klas I-IV będą mieli zajęcia w budynku A, każda klasa cały dzień w tej samej sali. To ograniczy do minimum przemieszczanie się uczniów po szkole. Klasy V-VIII będą uczyły się w budynku B. Do czasu, kiedy nasz powiat będzie w strefie żółtej, dzieci oraz pracownicy w tej części szkoły będą mieli obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic na przerwach. Ponieważ w części B korytarze są węższe, wyznaczane są strefy bezpieczeństwa z zaznaczeniem, ile osób może przebywać w danym miejscu. Tak układamy plan zajęć, żeby uczniowie w jak najmniejszym stopniu przemieszczali się pomiędzy salami i piętrami. Jednak specyfika przedmiotu czasem wymaga przejścia do innej pracowni.

W szkole dostępne są płyny do dezynfekcji. Po lekcjach sale będą regularnie dezynfekowane i wietrzone.

Wszystkie wejścia do szkoły będą dostępne dla uczniów?

Do budynków szkolnych będzie można wchodzić tylko wejściem głównym A dla klas I-IV oraz wejściem głównym B dla klas V- VIII. Osoby nie stosujące się do tych ustaleń nie będą mogły wejść do szkoły.

W jaki sposób organizowany będzie dowóz dzieci do szkoły?

Zrobiliśmy rozeznanie wśród rodziców pod względem dowozu. Zapytaliśmy rodziców o potrzebę korzystania z dowozu autobusem szkolnym. Na ten moment mamy informację, że ok. 70 dzieci będzie nim dojeżdżało. To dwa razy mniej niż przed pandemią. Pozostali rodzice zadeklarowali, że będą przywozić dzieci samochodami. Dowóz będzie dostosowany do wymogów GIS związanych z transportem: dzieci będą musiały w autobusie mieć maseczki, zajmowane będą tylko określone miejsca.

Jak będą funkcjonowały stołówka i świetlica?

Regulaminy stołówki i świetlicy są dostosowywane do obecnej sytuacji. Opracowaliśmy nowe zasady wejścia na stołówkę, rozmieszczenia dzieci, wydawania posiłków. Zdecydowaliśmy się na wydłużenie dwóch przerw obiadowych do 20 minut. Wyliczyliśmy, że tak długie przerwy powinny wystarczyć na spokojne zjedzenie posiłku.

Zaplanowaliśmy też pracę w świetlicy. Niektóre zabawki zostały usunięte, nie mamy dywaników, program został dostosowany do warunków pandemii i rygorów sanitarnych. Obecnie spływają deklaracje dotyczące udziału dzieci w zajęciach świetlicowych.

Co bardzo istotne, 2 września wszystkie klasy rozpoczną rok szkolny od zapoznania się z obowiązującymi w szkole procedurami podczas zajęć z wychowawcami. Wytłumaczone zostaną zasady poruszania się po strefach w szkole. Z procedurami zaznajomieni zostaną też rodzice. Nie tworzymy procedur po to, żeby były na papierze, ale po to, żeby były przez wszystkich stosowane. Żebyśmy wszyscy czuli się w szkole bezpiecznie.

Czy szkoła jest przygotowana na wypadek, gdy gmina i cały powiat pszczyński znajdzie się w strefie czerwonej?

Bierzemy pod uwagę wszystkie możliwości. Jeżeli będziemy w strefie zielonej, uczymy się jak przed pandemią, ze szczególnym uwzględnieniem reżimu sanitarnego i zachowania dystansu społecznego. Tak długo, jak powiat będzie w żółtej strefie, obowiązywać nas będą wszystkie zaplanowane obostrzenia, o których mówiłam wcześniej. W przypadku strefy czerwonej będziemy musieli przede wszystkim sprawdzić, czy przyczyną tego jest ognisko na terenie naszej gminy lub szkoły albo po sąsiedzku czy na przykład na drugim końcu powiatu. Jeśli będziemy mieli informacje o niepokojąco wysokiej licznie zakażeń, po konsultacjach z sanepidem i organem prowadzącym, przejdziemy na naukę hybrydową. Założenie jest takie, że dzieci z klas I-IV, które są zdrowe najdłużej jak to możliwe uczą się stacjonarnie w szkole. To dzieci do 10. roku życia, więc zapewnienie im opieki w domach wiązałoby się z największymi trudnościami dla rodziców. Zajęcia stacjonarne będą mieli także uczniowie klas VIII. To ze względu na przygotowanie do egzaminów. Wariant hybrydowy przygotujemy dla klas V, VI i VII. Polegałby na tym, że jeden rocznik przez kilka dni lub tydzień będzie miał lekcje w formie zdalnej, po których wróci do szkoły na lekcje stacjonarne. Roczniki będą się w ten sposób wymieniały.

Czy uczniowie zostaną przygotowani na wypadek powrotu zdalnej nauki?

Tak. W pierwszym tygodniu roku szkolnego w każdej klasie przeprowadzone zostanie specjalne szkolenie. Wszystko po to, żeby każdy uczeń wiedział, jak będzie wyglądała komunikacja z nauczycielem w przypadku, kiedy konieczne będzie wprowadzenie zdalnego nauczania. Będzie to szczegółowy instruktaż szkolnej platformy, zwłaszcza dla tych, którzy wcześniej z niej nie korzystali. Starszym klasom pokażemy też nasze narzędzia nauczycielskie, żeby mieli świadomość, że nauczyciel ma możliwość m.in. obserwowania aktywności ucznia na platformie, czyli jak wygląda jego udział w lekcjach.

To nie będzie łatwy rok szkolny...

Pracujemy intensywnie po to, żeby 1 września uczniowie mogli bezpiecznie rozpocząć naukę. Wszystkich sytuacji jednak nie przewidzimy. Na bieżąco śledzimy komunikaty rządowe, sanepidu oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jednocześnie apelujemy do uczniów i rodziców, żeby przestrzegali ustalonych wytycznych. Prosimy o wyrozumiałość, bo będą pewne utrudnienia, np. związane z brakiem możliwości wejścia do szkoły z młodszymi dziećmi. Prosimy także o współpracę dla dobra nas wszystkich. Im bardziej będziemy się stosowali do reżimu, tym szybciej wejdziemy do strefy zielonej. A wtedy ograniczeń będzie mniej.

Na e-dziennik przesłana zostanie rodzicom informacja z wytycznymi, które będą obowiązywały od 1 września. Komunikat pojawi się też na stronie internetowej szkoły.

BM / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.