Edukacja
- 3 lutego 2020
- wyświetleń: 3850
[FOTO] Szkolenie z zagrożeń czyhających w Internecie
Nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy wzięli udział w szkoleniu z zakresu profilaktyki uzależnień behawioralnych i substancyjnych. Mieli okazję zobaczyć treści oglądane przez dzieci w Internecie i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę i czego unikać w przestrzeni wirtualnej.
31 stycznia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyło się zorganizowane przez powiat pszczyński szkolenie, w którym wzięło udział 150 uczestników. Wicestarosta, Damian Cieszewski podkreślał, że celem spotkania jest chęć pomocy nauczycielom w pracy z młodzieżą. - Dziękuję za tak liczne przyjęcie zaproszenia na dzisiejsze szkolenie. Bardzo się cieszę, że miejsca zapełniły się błyskawicznie. Chcemy z pozycji starostwa wspierać oświatę, grono nauczycielskie oraz dzieci i młodzież w tej trudnej tematyce - powiedział wicestarosta powiatu pszczyńskiego.
Szkolenie przeprowadziła Katarzyna Kudyba, będąca pedagogiem, psychologiem i profilaktykiem. Jej wykłady mają na celu przede wszystkim uświadomienie dorosłych na temat zagrożeń wirtualnego świata, z którego dzieci korzystają od wczesnego dzieciństwa. - Ja nie lubię słowa patologia, bo uważam, że jest ono mocno krzywdzące. Jednak z perspektywy tego, co dzisiaj zobaczycie, niektórzy po moim szkoleniu mówią, że życie nie jest już takie samo. Mam nadzieje, że po dzisiejszym dniu wzrośnie wasza świadomość na przedstawione problemy - mówiła Katarzyna Kudyba.
Spotkanie miało na celu pokazanie konkretnych stron, filmów i patotreści, które znają i oglądają dzieci oraz młodzież. - Dostęp do Internetu z pakietem za 20 złotych daje rodzicowi najtańszą nianię jaka istnieje. Rodzic ma złudne przekonanie, że dziecko nie chodzi nie wiadomo gdzie, nie spotyka się z szemranym towarzystwem i generalnie siedzi bezpiecznie w swoim pokoju, a niestety moja praca z dziećmi pokazuje, że ten niby bezpieczny pokój z nadzorem rodzicielskim jest pokojem, do którego dziecko zaprasza największą patologię, o której nawet nie macie pojęcia - tłumaczyła psycholog prowadząca szkolenie. Uczestnicy zostali poinformowani, gdzie szukać rzetelnej wiedzy i argumentów, żeby w przystępny sposób rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach w Internecie. Jednocześnie zdobyli wiedzę, jak mądrze wykorzystać nowe technologie, aby rozwijać siebie, dzieci i młodzież.
Słuchacze dowiedzieli się także, na co szczególnie zwrócić uwagę w kontakcie z dzieckiem, jeśli istnieje podejrzenie o braniu substancji psychoaktywnych. Przedstawione zostały najpopularniejsze akcesoria, tzw. "schowki" do substancji psychoaktywnych, w których młodzież przechowuje środki. Prowadząca zaprezentowała opakowania po substancjach, wpływ środków na organizm oraz objawy, które mogą pojawić się po ich przyjęciu, a na które powinien zwrócić uwagę rodzic.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.