Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 13 listopada 2018
  • wyświetleń: 1144

100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległośći w PZS nr 1

W związku z 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie od samego rana trwały obchody "Urodzin Niepodległej Polski".

100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległośći w PZS nr 1 w Pszczynie - 9.11.2018 · fot. PZS nr 1


Uroczystości rozpoczęto od odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Pamięci Kawalerii Polskiej z II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i z III Pułku Ułanów Śląskich, które w okresie międzywojennym stacjonowały w Pszczynie, a w czasie II wojny światowej jako pierwsze przeciwstawiły się niemieckiemu najeźdźcy.

Druga część uroczystości związana była z wykładem historycznym pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. dr hab. - Grzegorza Kowalskiego. Aby godnie świętować 100 - lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, młodzież Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie pod kierunkiem p. Krystyny Nowakowskiej i p. Joanny Zaworskiej przygotowała dramę przedstawiającą drogę Polski do stania się niepodległym i suwerennym państwem. Podczas prawie godzinnego programu młodzież i zaproszeni goście prześledzili losy naszej ojczyzny począwszy od czasów Mieszka I, poprzez Rzeczpospolitą szlachecką, rozbiory, krótkotrwałe odzyskanie niepodległości, okres II wojny światowej, czasy powojenne, a skończywszy na narodzinach Solidarności, stanie wojennym i czasach "Okrągłego Stołu". Wszystkie te wydarzenia były bogato zilustrowane przez obrazy i fotografie upamiętniające drogę Polski do wolności.

100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległośći w PZS nr 1 w Pszczynie - 9.11.2018
100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległośći w PZS nr 1 w Pszczynie - 9.11.2018 · fot. PZS nr 1


W przedstawieniu wykorzystano pieśń - Bogurodzicę, "Mury" Jacka Kaczmarskiego, "Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony" pochodzące z oratorium Katarzyny Gartner i Ernesta Brylla oraz wiele innych. Na koniec został wniesiony do auli szkolnej tort urodzinowy z okazji 100 - letniej rocznicy niepodległości.

Dziękujemy gościom za przybycie i spędzenie z nami tych wzruszających chwil, młodzieży za zaangażowanie i wspaniałą grę aktorską, a p. Krystynie Nowakowskiej i p. Joannie Zaworskiej dziękujemy za przygotowanie przedstawienia i gratulujemy pomysłu.

PZS nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.