pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Edukacja

  • 27 listopada 2017
  • wyświetleń: 2039

Projekt "Zapraszamy na wesele" - połączenie nauki z dobrą zabawą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Pomysłowość, dowcip, refleks i twórcza ekspresja, to cechy najbardziej pożądane u zmagających się o pierwsze miejsce w wieloetapowym konkursie edukacyjnym "Zapraszamy na wesele" realizowany w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 z okazji 110. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, wybitnego polskiego dramaturga, poety, malarza i grafika.

Projekt „Zapraszamy na wesele” - połączenie nauki z dobrą zabawą


I etap. 20 listopada 1900 r., czyli dokładnie 117 lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się najsłynniejsze polskie wesele, które stało się inspiracją do napisania przez Stanisława Wyspiańskiego wielkiego dzieła literackiego pt. "Wesele".

W pierwszym etapie konkursu uczniowie klas maturalnych mogli sprawdzić swoje umiejętności detektywistyczne oraz wiedzę nt. "Wesela" Wyspiańskiego w grze "Szukamy złotego rogu". W zaciętej rywalizacji o złoty róg udział wzięło 10 dwuosobowych drużyn. Wszystkie grupy zostały zaopatrzone w materiały, instrukcje i niezbędny sprzęt. Za wykonanie każdego zadania uczestnicy otrzymywali punkty, jednak tylko najlepsi otrzymywali wskazówki, gdzie ukryto złoty róg.

Gra dostarczyła wielu emocji i dobrej zabawy, ale przede wszystkim była to lekcja o dramacie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

II etap - praca samodzielna uczniów. Wybrani uczniowie podjęli się pisania pracy nt. "A to Polska właśnie... - czym dla Ciebie jest patriotyzm?". Grupa uczniów wykazujących zdolności plastyczne przygotowała plakaty do sztuki S. Wyspiańskiego "Wesele". Pasjonaci fotografii mieli okazję stworzyć tzw. "Żywe portrety" inspirowane wybranymi obrazami twórcy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja: "MEM do wybranych cytatów dzieła".

Zgłoszone realizacje nie były wyłącznie dowodem umiejętności i pomysłowości ich autorów, ale przede wszystkim świetnym argumentem potwierdzającym nieprzemijającą aktualność młodopolskiego dramatu.

III etap - "Znam Wesele!". Ostatni i najtrudniejszy etap konkursu wymagał od jego uczestników wiedzy nie tylko o życiu i twórczości Stanisław Wyspiańskiego, ale również znajomości adaptacji filmowej "Wesela" w reż. A. Wajdy.

Dziesięć trzyosobowych zespołów musiało rozpoznawać kadry z filmu, aktorów, nazwiska, postacie, cytaty, rekwizyty, wszystko w obecności widowni oraz profesjonalnej komisji punktującej poprawne odpowiedzi.

Zmagania uczniów PZS 2 oceniali lub obserwowali zaproszeni goście: K. Szostak, wicestarosta pszczyński; M. Bienioszek, dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej; I. Gumola, doradca metodyczny i nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Pszczynie oraz pan T. Stalmach, przewodniczący Rady Rodziców w Powiatowym Zespole Szkół nr 2.

Niezależnie od liczby zdobytych punktów każdy z uczestników dobrze się bawił, a przy okazji pogłębiał własną wiedzę. W ogólnej punktacji I miejsce zajęła klasa IV The. Drugie miejsce przypadło klasie III Lob, a trzecie - III Loa.

W pozostałych konkurencjach sukces odnieśli:

Gra szkolna "Szukamy złotego rogu!"
Zwycięzcy - klasa IV Ti

Praca literacka:
1. Natalia Biziorek, IV Tok oraz ex aequo Marzena Trójca, IV The
2. Bożena Czembor, IV The
3. Artur Wróbel, IV Tż

Plakat:
1. Martyna Lazar, III Loa
2. Martyna Harupa, III Lob i Karolina Bilek, III Lob
3. Izabela Baron, IV Tż, Wioletta Szczypińska, IV Tż ex aequo Lucyna Żmij, IV The, Sabina Stania, IV The, Marzena Trójca, IV The
4. Weronika Pławecka, III Lob, Eliza Fołta, III Lob

Żywe obrazy:
1. Krystian Sporysz, IV Ti
2. Karolina Cebula, III Loa i Karolina Dembecka, IIILoa
3. Dorota Stalmach, IV The, Klaudia Komraus, IV The, Paulina Rekowska, IV The, Maksymilian Witosz, IV The
4. Weronika Pławecka, III Lob Dorota Śliz, IIILob

MEM:
1. Marzena Trójca, IV The
2. Maciej Wojciech, IV Tok
3. Tomasz Lazar, III Lob

Wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim zwycięzcom gratulujemy. Wspaniałe nagrody ufundowane przez PZS nr 2 oraz POPP niech będą zachętą do tego, że w przyszłości warto brać udział w podobnych inicjatywach edukacyjnych.

Marlena Kolon

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj