pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 10 lutego 2016
  • wyświetleń: 2354

Portugalczycy w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie (dawna "szkoła rolnicza") gości na wizycie studyjnej dyrekcję i nauczycieli jednej ze szkół zawodowych w Portugalii. Jest szansa na zawiązanie bliższej współpracy i przyjazd młodych Portugalczyków na staże do naszych firm.

wizyta Portugalczyków
Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie gości na wizycie studyjnej dyrekcję i nauczycieli jednej ze szkół zawodowych w Portugalii. · fot. Powiat


Szkoła mieści się w V.N. de Famalicão - to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Braga, w regionie Północ. Czterej przedstawiciele placówki przyjechali w niedzielę do Pszczyny i zostaną do piątku. Wszystko w ramach projektu GPS Get Professional Skills w ramach programu Erasmus+. Chcą poznać nasz powiat, szkołę rolniczą i okoliczne firmy, które mogłyby przyjąć na staże portugalskich uczniów, kształcących się w takich zawodach, jak mechatronik, elektryk czy elektronik.

Przedstawicieli portugalskiej szkoły gościł starosta pszczyński, Paweł Sadza, który przybliżył informacje dotyczące powiatu, systemu finansowania edukacji, opowiedział też o dogodnym położeniu Pszczyny i naszych największych atrakcjach turystycznych. Podkreślał, że powiatowe szkoły bardzo aktywnie realizują projekty unijne, dzięki którym uczniowie często wyjeżdżają do europejskich państw, gdzie odbywają kilkutygodniowe staże w zagranicznych firmach i poznają europejski rynek pracy. Zachęcił do przyjazdu portugalskich uczniów do Pszczyny, gdzie kształci się na wysokim poziomie, a młodzież ma okazję uczyć się zawodu w prężnie działających firmach.

Wizyta Portugalczyków · fot. Powiat


Nauczyciele z Portugalii odwiedzili również Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, gdzie dyrektor Bernadeta Sojka-Jany opowiedziała im o systemie pomocy skierowanej do absolwentów i przedsiębiorców. - Nasi goście chcą się dowiedzieć podczas tej wizyty, jak wygląda nasz system kształcenia i aktywizacja zawodowa absolwentów, zwiedzą zakłady pracy, w których nasi uczniowie odbywają praktyki, a docelowo - mam nadzieję, przyślą do nas swoich uczniów na praktyki. To dla nas ważne, bo na takim pobycie skorzystają też nasi uczniowie, którzy będą wspólnie z nimi uczyć się i mieszkać, dzięki czemu podszkolą umiejętności językowe, przełamią stereotypy, nabiorą mobilności. Aktualnie nie współpracujemy z żadną szkołą z Portugalii, ale jest szansa na nawiązanie takiej współpracy - mówi Piotr Cygan, dyrektor PZS nr 2 w Pszczynie.

Portugalscy goście odwiedzili Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie, w tym pracownie zawodowe, brali udział w lekcjach. W najbliższych dniach zwiedzą nie tylko najciekawsze atrakcje w powiecie pszczyńskim, ale także m.in. Oświęcim, Wieliczkę czy Kraków.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj