pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 3 lipca 2015
  • wyświetleń: 1468

Uczniowie z Czech w PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Dobiega końca projekt "Dziedzictwo kulturowe Sąsiada równie ciekawe jak swoje!" realizowany przez Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie w partnerstwie ze szkołą średnią Stredni odborna skola z Czeskiego Cieszyna.

Uczniowie z Czech w PZS nr 2 - 06-07.2015 · fot. PZS nr 2


Punktem kulminacyjnym projektu była czterodniowa wizyta dziesięciorga uczniów z Czeskiego Cieszyna wraz z opiekunem w dniach 15-18 czerwca tego roku. Wizyta była efektem współpracy transgranicznej polsko-czeskiej. Polegała ona na zaangażowaniu uczniów ze strony czeskiej oraz polskiej we wspólne działania. W ciągu tych czterech dni zorganizowano m.in. warsztaty kulturowe, które pokazały, iż mimo że mieszkamy w innym krajach, jesteśmy do siebie bardzo podobni. Uczniowie walczyli ze stereotypami, a także wgłębili się w dziedzictwo kulturowe obu państw. Warsztaty kulinarne natomiast miały na celu poznanie potraw narodowych z Polski i Czech. Smakowały wyśmienicie, zwłaszcza, że zostały przygotowane przez samych uczestników projektu pod czujnym okiem nauczycielek przedmiotów gastronomicznych.

Nie zabrakło również sportowych atrakcji. W szkole został rozegrany turniej siatkówki, w którym grały 4 drużyny. Co należy podkreślić, były to drużyny mieszane- z Polski i Czech. Rozgrywki rozpoczęły się od rozdania specjalnie przygotowanych na tę okazję koszulek. Uczniowie z obu stron pokazali, że sport na pewno łączy, niezależnie od języka, którym się posługujemy.

Cała wizyta opierała się na nieustannym zaangażowaniu obu stron, także podczas wycieczek, które były dopełnieniem warsztatów kulturowych. I tak zwiedziliśmy Skansen oraz Zagrodę Żubrów w Pszczynie, Muzeum Zamkowe , a także Starówkę Pszczyńską. W kolejnych dniach udaliśmy się do Bielska- Białej, aby zwiedzić Teatr Polski od kulis, a także wyjechać kolejką na Szyndzielnię oraz Stok Dębowiec. W ramach zajęć popołudniowych rozegrany został również turniej kręgli oraz turniej na strzelnicy szkolnej. Uczestnicy projektu mieli okazję również zwiedzić Fabrykę Fiata w Tychach pod opieką przewodnika.
Kolacja pożegnalna pokazała, jak szybko bariera językowa zanika i że już po paru dniach spędzonych ze sobą porozumiewamy się bez żadnych problemów. Były upominki, dobra zabawa i oczywiście przepyszne jedzenie.

Uczniowie udowodnili, że współpraca transgraniczna ma sens i jest potrzebna. Dlatego w planach jest kolejny tego typu projekt, który miałby tym razem dać okazję odwiedzenia naszego Sąsiada przez uczniów naszej szkoły.

Powiat Pszczyński wraz z Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 w Pszczynie otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 18 tys. zł, na realizację projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Logo - Euroregion Beskidy
fot. Powiat

Wirginia Fitowska / PZS nr 2

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj