Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 4 maja 2015
  • wyświetleń: 2025

Nauczyciele z Czarkowa w Walii

To już piąta mobilność związana z realizacją programu współpracy międzyszkolnej Comenius w temacie "Europejska Tożsamość" przez szkoły podstawowe w Czarkowie (Polska), Bridgend (Walia), Bollebygd (Szwecja) oraz Istanbule (Turcja). Tym razem odbyła się ona u walijskich partnerów w Cardiff oraz Bridgend.

16 kwietnia Wielka Brytania przywitała nas piękną, słoneczną, ale wietrzną pogodą. Godziny oczekiwania na rejsowy autobus do Cardiff, stolicy Walii, celu naszej podróży wypełniło nam zwiedzanie Londynu. Piękny Pałac Backingham, robi wrażenie, dostojny Big Ben można oglądać i podziwiać wspaniałe dźwięki. Mieliśmy także okazję spacerować po słynnym Hyde Park, ale nie skorzystaliśmy z okazji, aby wygłosić swoje poglądy publicznie. Około 23.00 czasu lokalnego znaleźliśmy się w pokojach hotelu Royal, przy Mery St. 19.

Pierwszy dzień był bogaty programowo. O godzinie 9.00 zawitaliśmy do szkoły. Dzieci przywitały nas przed wejściem trzymając flagi państw Polski, Turcji i Szwecji. Następnie klasy młodsze przedstawiły ciekawy program artystyczny, promujący Walię i miejscowość Bridgend. Przybyli do szkoły nauczyciele mieli okazję wejść do pomieszczeń przedszkolnych i szkolnych. Wszystkie zakątki pokazywali nam wyznaczeni uczniowie, zachęcając nas do oglądania sal, placu zabaw oraz wytworów prac dzieci. Dzień zakończyliśmy spacerkiem po klifowym wybrzeżu Morza Północnego.

Uczniowie z Czarkowa w Walii - 16-21.04.2015 · fot. SP nr 6 w Czarkowie


Drugi dzień, a była to sobota był dniem zwiedzania stolicy Walii - Cardiff. Barką płynęliśmy do zatoki nad Morzem Północnym a następnie spacerkiem przeszliśmy nad zaporę. W tym dniu tamtejsi mieszkańcy z całymi rodzinami oblegają nadmorskie restauracje i puby, spotykając się ze swoimi znajomymi. Jest gwarno i głośno do późnych godzin wieczornych.

Trzeci dzień zaczęliśmy bardzo wcześnie, wyruszając do Nationale Wales Park. Wspaniałe widoki. Łagodne wzniesienia, pasące się owce na rozległych polanach robią wrażenie. Panująca cisza, czyste powietrze i wspaniały wiaterek relaksowały wszystkich. Krajobraz charakterystyczny dla przyrody walijskiej. W czasie podróży powrotnej oglądaliśmy ruiny zamku, charakterystyczne zabudowania, małe jeziorka.

Czwarty dzień to pobyt w szkole. Uczestniczyliśmy w zajęciach uczniów klas I-VI. Podpatrywaliśmy ciekawe pomysły z wykorzystaniem różnych pomocy. Rozmawialiśmy z uczniami i odpowiadaliśmy na zadawane przez nich pytania. Dzieci pytały nas o swoich rówieśników w naszej szkole. Pokazywały nam przesłane przez naszych uczniów prace, zdjęcia, które w sposób szczególny były eksponowane na korytarzach szkoły. Po południu podziwialiśmy zjawisko odpływu morza w Zatoce Bristolskiej.

Pobyt zakończyliśmy wspólnym spotkaniem nauczycieli szkoły z Bridgend, Szwecji, Turcji i Polski. Atmosfera panująca w czasie pobytu w Walii była niepowtarzalna a wrażenia zostaną na długo w pamięci. Przyjazną ziemię walijską pożegnaliśmy we wtorek - 21 kwietnia.

Wyjazd do zaprzyjaźnionej szkoły dostarczył nam dużo nowych pomysłów, które postaramy się wykorzystać w pracy, w naszej szkole w Czarkowie. A wspaniałe widoki pokażemy naszym uczniom. Może zachęcimy do odwiedzenia tych pięknych stron Walii.

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego w Czarkowie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.