Edukacja

  • 24 maja 2010
  • wyświetleń: 3162

Spotkanie szkół partnerskich

W dniach 17-22 maja w Zespole Szkół w Woli gościły szkoły partnerskie z Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii. Celem wizyty było podsumowanie i zakończenie projektu wielostronnego pt. "Budujmy Europę, nie wojnę" realizowanego od września 2008r. w ramach programu Comenius.

Spotkanie szkół partnerskich
Wizyta w obozie koncentracyjnym Auschwitz


Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych oraz zagrożenia powodziowego udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Najważniejszym wydarzeniem, będącym kulminacyjnym elementem projektu była wizyta w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau.

Wszyscy uczniowie z dużym skupieniem słuchali swoich przewodników a wizyta w obozie wywarła na nich ogromne wrażenie - wg wielu uczestników wizyty życie nie jest już takie samo po zwiedzeniu Auschwitz. Swoimi przemyśleniami uczniowie podzielili się pisząc w międzynarodowych grupach listy do ludzkości pt. "To się nie może powtórzyć..." oraz tworząc plakaty, w których wyrazili swoje odczucia na temat obozu.

W trakcie kilkudniowego pobytu goście zwiedzili także pałac w Pszczynie, Kraków, kopalnię soli w Wieliczce i rezerwat żubrów w Pszczynie. Wszystkie wymienione miejsca pokazały piękno i atrakcyjność naszego i sąsiednich regionów i wywołały zachwyt uczestników wycieczek.

Spotkanie szkół partnerskich · fot. Joanna Kocioła


Oprócz poznawania okolicznych atrakcji uczniowie i nauczyciele z partnerskich szkół odwiedzili Urząd Gminy Miedźna, gdzie spotkali się z bardzo miłym przyjęciem ze strony Wójta Gminy Miedźna p. Bogdana Taranowskiego, który opowiedział o gminie, pracy urzędu oraz obdarował gości upominkami.

Wszyscy uczestnicy spotkania mięli również czas na wspólną zabawę w czasie dyskoteki szkolnej oraz ogniska zorganizowanego dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego "Cyranka" w Pszczynie. W trakcie tych spotkań uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich mogli pogłębiać zawarte wcześniej przyjaźnie.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się podczas akademii zorganizowanej w piątek, podczas której wszystkich uczestników projektu, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Woli oraz zaproszonych gości zapoznano z projektem, wypracowanymi w jego trakcie produktami m.in. wydaną w ramach projektu książką o historii krajów partnerskich oraz poprzednimi spotkaniami partnerskimi.

Był to również czas podsumowań, podziękowań i podkreślenia wagi właśnie kończącego się projektu dla promowania takich wartości jak tolerancja, wzajemne zrozumienie, przyjaźń i pokój. Uroczystość uświetnił występ zespołu folklorystycznego "Frydkowianie", utwory muzyczne wykonane przez uczniów Zespołu Szkół w Woli oraz obecność znamienitych gości. Kwintesencją akademii było wspólne wypuszczenie przez uczniów szkół partnerskich gołębi pokoju.

Trwający dwa lata szkolne projekt dobiega końca. Śmiało można uznać, że był to czas bardzo udany i owocny, którego rezultatem jest poznanie wzajemnej historii i kultury oraz zawarcie przyjaźni, w wielu przypadkach bliskich i na pewno kontynuowanych w przyszłości. Przede wszystkim jednak projekt był okazją do pozbycia się wszelkich uprzedzeń, obalenia stereotypów i pokazania, iż młodzi ludzie z różnych krajów europejskich potrafią wspólnie pracować, bawić się i szanować się nawzajem bez względu na kolor skóry, religię i pochodzenie.

Spotkanie partnerskie, które miało miejsce w ostatnich dniach nie odbyło by się bez ogromnego wsparcia lokalnych władz, dyrekcji szkoły nauczycieli i rodziców, którzy z typowo polską gościnnością przyjęli w swoich domach uczniów ze szkół partnerskich. Za wszelkie zaangażowanie i wsparcie serdeczne podziękowanie składa koordynator projektu, Joanna Kocioła.

Joanna Kocioła

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.