Zdrowie
- 25 października 2024
- wyświetleń: 469
Migrena: kiedy warto udać się do lekarza?
Materiał partnera:
Migrena to przewlekłe schorzenie neurologiczne, charakteryzujące się powtarzającymi się epizodami silnych bólów głowy, często jednostronnych, którym towarzyszyć mogą objawy dodatkowe, takie jak nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne, takie jak światło, czy dźwięki. Choć migrena stanowi powszechny problem zdrowotny (uważa się, że migrena może dotyczyć w pewnym okresie życia nawet 12%-28% populacji1), to w dalszym ciągu wielu pacjentów nie poddaje się odpowiedniej diagnozie. Szacuje się, że nawet ponad 60% osób zmagających się z migrenowym bólem głowy nie skonsultowało swoich dolegliwości z lekarzem.
Jak rozpoznać migrenę i kiedy warto udać się do lekarza, w celu jej rozpoznania? Sprawdź, jak skutecznie leczyć migrenowe bóle głowy.
Migrena - czy wymaga konsultacji lekarskiej?
Skuteczność leczenia migrenowego bólu głowy jest w znacznej mierze uzależniona od właściwego rozpoznania. Właśnie dlatego tak ważne jest, by pacjenci, odczuwający uporczywe bóle głowy skonsultowali się z lekarzem. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań, lekarz wykluczy inne schorzenia, co pozwoli na wdrożenie odpowiedniej terapii.
Lekarz może rozpoznać migrenę, gdy u pacjenta występuje co najmniej 5 napadów bólu głowy, utrzymujących się od 4 do 72 godzin, charakteryzujących się co najmniej dwiema poniższymi cechami:
- ból ma charakter jednostronny,
- ból ma charakter pulsujący,
- występuje ból o średnim lub dużym stopniu nasilenia,
- nawet zwykła, codzienna aktywność fizyczna nasila dolegliwości bólowe,
- dolegliwościom bólowym towarzyszą nudności, którym towarzyszyć mogą wymioty i/lub nadwrażliwość na światło i dźwięki.
W przypadku migreny z aurą dodatkowo mogą wstępować zaburzenia wzrokowe, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, zaburzenia ruchowe oraz zaburzenia pnia mózgu i zaburzenia siatkówkowe. Zwykle objawy aury pojawiają się na godzinę przed wystąpieniem dolegliwości bólowych, nasilając się w ciągu maksymalnie 5 minut.2
Leczenie migreny z aurą i bez aury
Sposób leczenia migreny uzależniony jest od częstotliwości występowania napadów. Nadużywanie leków przeciwbólowych, w związku z niewłaściwym leczeniem częstych napadów migreny może prowadzić do wystąpienia MOH, czyli zjawiska polekowego bólu głowy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby to lekarz wskazał odpowiednią metodę terapii, doraźnej, której celem jest złagodzenie dolegliwości bólowych w trakcie trwania ataku, lub profilaktycznej, rekomendowanej u pacjentów, cierpiących na migrenę przewlekłą, której ataki występują powyżej 15 razy w ciągu miesiąca i utrzymują się co najmniej 3 miesiące.3
Preparaty na migrenę w leczeniu doraźnym
Głównym celem leczenia doraźnego migreny jest uśmierzenie bólu i przywrócenie pacjenta do normalnego funkcjonowania. W tym celu pacjenci zmagający się z migrenowymi bólami głowy mogą sięgnąć po preparaty o działaniu przeciwbólowym, w tym swoiste, dedykowane wyłącznie do leczenia migreny:
- pochodne ergotaminy,
- tryptany, w tym dostępny bez recepty almotryptan,
oraz leki nieswoiste - łagodzące bóle różnego pochodzenia (nie tylko bóle migrenowe), w tym:
- paracetamol,
- kwas acetylosalicylowy,
niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, diklofenak, ketoprofen).
Dla zwiększenia skuteczności kuracji doraźnej, preparaty o działaniu przeciwbólowym należy zastosować niezwłocznie, po wystąpieniu pierwszych objawów migreny.
W leczeniu doraźnym migreny szczególne zastosowanie mają tryptany, które skutecznie przerywają zarówno napady bólu migrenowego, jak i objawy towarzyszące migrenie, takie jak nudności, wymioty, czy nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne. Co szczególnie warte podkreślenia, jeszcze do niedawna wszystkie tryptany były dostępne wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej, przez co zaledwie 7% ataków migreny było skutecznie przerywanych z ich pomocą. Obecnie almotryptan, lek należący do grupy tryptanów, jest dostępny bez recepty, co znacząco zwiększa dostępność pacjentów do odpowiedniego leczenia migreny. 4
Przykładem preparatu dostępnego bez recepty, zawierającego w swoim składzie almotryptan, jest Nomigren. Lek stosuje się u pacjentów ze zdiagnozowaną migreną, w doraźnym leczeniu ostrych napadów migreny. Odpowiednio stosowany Nomigren zwalcza dolegliwości bólowe, a przy tym niweluje objawy towarzyszące migrenie, w tym nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na dźwięk i światło. Stosowany w odpowiednich dawkach Nomigren zaczyna działać już po 30 minutach. 5
Preparaty stosowane w profilaktycznym leczeniu migreny
Głównym wskazaniem do stosowania leczenia profilaktycznego jest występowanie przewlekłej formy migreny (z aurą lub bez aury), w której dolegliwości bólowe pojawiają się powyżej 15 razy w ciągu miesiąca i utrzymują się co najmniej 3 miesiące, co negatywnie wpływa na jakość życia pacjenta, utrudniając codzienne funkcjonowanie. 6
Z uwagi na złożony charakter migreny przewlekłej, leczenie profilaktyczne powinno być dobrane przez lekarza. Należy podkreślić, że efekty stosowanej terapii profilaktycznej nie pojawiają się natychmiast, a na pierwsze rezultaty, w postaci zmniejszonej częstotliwości napadów migreny należy poczekać nawet do kilku miesięcy. W tym czasie, pomocniczo, w celu złagodzenia dolegliwości bólowych można zastosować terapię skojarzoną, w której poza preparatami o działaniu profilaktycznym, pacjent przyjmować będzie leki o działaniu doraźnym, gdy wystąpi u niego napad choroby. 7
Skuteczne leczenie migreny, zarówno doraźne, jak i profilaktyczne, wymaga zastosowania odpowiednio dobranych preparatów. Przyjmowane w dobrze dobranych dawkach pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawiając jakość życia pacjentów. W celu ustalenia odpowiedniej metody leczenia, należy zgłosić się do lekarza za każdym razem, gdy u pacjenta występują objawy wskazujące na migrenę.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Nomigren 12,5 mg, tabletki powlekane. Skład: Każda tabletka zawiera 12,5 mg alomtryptanu (Almotriptanum) w postaci almotryptanu jabłczanu. Wskazania do stosowania: Doraźne leczenie bólu głowy w ostrych napadach migreny z aurą lub bez aury. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano migrenę inną niż migrena podstawna, hemiplegiczna lub oftalmoplegiczna. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 WROCŁAW, ul. Żmigrodzka 242 E.
- Migrena - nudności i wymioty, jak im przeciwdziałać, jak leczyć | Neurologia Praktyczna (neurologia-praktyczna.pl), dostęp z dnia 11.08.2024 r.
- Praktyczne aspekty leczenia migreny przewlekłej toksyną botulinową typu A | Boczarska-Jedynak | Polski Przegląd Neurologiczny (viamedica.pl), dostęp z dnia 11.08.2024 r.
- Stępień, Adam, et al. "Leczenie migreny. Zalecenia opracowane przez grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego." (2020).
- Migrena - nudności i wymioty, jak im przeciwdziałać, jak leczyć | Neurologia Praktyczna (neurologia-praktyczna.pl), dostęp z dnia 11.08.2024 r.
- Charkaterystyka produktu leczniczego; NOMIGREN, 12,5 mg, tabletki powlekane) I Rejestr E-Zdrowia, dostęp z dnia 30.09.2024 r.
- Praktyczne aspekty leczenia migreny przewlekłej toksyną botulinową typu A | Boczarska-Jedynak | Polski Przegląd Neurologiczny (viamedica.pl), dostęp z dnia 11.08.2024 r.
- Leczenie migreny przewlekłej — zalecenia opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego na podstawie międzynarodowych zaleceń i najnowszej literatury | Rożniecki | Polski Przegląd Neurologiczny (viamedica.pl), dostęp z dnia 11.08.2024 r.