Zdrowie

  • 19 października 2023
  • wyświetleń: 367

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Materiał partnera:

Wraz z rozwojem rynku ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, coraz więcej osób, zamiast korzystać z usług Narodowego Funduszu Zdrowia, decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Taka forma ubezpieczenia oferuje szereg korzyści, zarówno pod kątem jakości opieki, jak i samego komfortu leczenia.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne


Na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Co może zawierać taka polisa i dlaczego warto się na nią zdecydować? Przekonamy się poniżej:

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?



Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to nic innego, jak umowa, którą klient podpisuje z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby zabezpieczyć sobie dostęp do usług medycznych.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolne i pozwala pacjentom na szybszy dostęp do badań, zabiegów czy też wizyt i konsultacji z szerokim gronem specjalistów. Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego znacznie zmniejsza czas oczekiwania w kolejce po konkretną usługę medyczną.

W ramach umowy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w zamian za regularne opłaty - czyli tak zwane składki - ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia w sytuacji wystąpienia określonych w umowie zdarzeń zdrowotnych.

Liczba Polaków, którzy wybierają dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne stale rośnie. Według szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2013 roku korzystało około 750 tysięcy osób.

Na koniec 2022 roku z takiego ubezpieczenia korzystało już 4,23 miliona Polaków. Co więcej, w ubiegłym roku nasi rodacy przeznaczyli na prywatną opiekę medyczną aż 1,3 miliarda złotych.

Rodzaje prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych



Na rynku mamy liczne typy prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Polisy zdrowotne są najczęściej dostępne w kilku wariantach cenowych, dzięki czemu każdy z nas może wybrać takie ubezpieczenie, które będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Do najpopularniejszych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych zaliczamy takie indywidualne pakiety medyczne, jak:

  • Ubezpieczenie zdrowotne ambulatoryjne - pokrywa koszty konsultacji u lekarzy specjalistów, diagnostyki, rehabilitacji
  • Ubezpieczenie szpitalne - pokrywa koszty leczenia szpitalnego, operacji i pobytu w szpitalu
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) - zapewnia zwrot wszystkich kosztów związanych z leczeniem
  • Ubezpieczenie onkologiczne - oferuje specjalistyczną opiekę medyczną w przypadku diagnozy nowotworu
  • Ubezpieczenie stomatologiczne - pokrywa koszty leczenia zębów


Prywatne ubezpieczenia zdrowotnego - korzyści



Prywatna opieka medyczna oferuje różnego rodzaju przewagi nad publicznym systemem ochrony zdrowia. Do najważniejszych z nich należą:

  • Krótsze kolejki do lekarzy specjalistów
  • Większy wybór lekarzy i placówek medycznych
  • Dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostycznych i wyższy komfort oraz standard leczenia
  • Ochrona finansowa w przypadku poważnych chorób
  • Możliwość dostosowania pakietu ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb


Jak wybrać najlepsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne?



Jak już zostało wspomniane, wybór prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od wielu czynników, takich jak nasze indywidualne potrzeby zdrowotne, budżet czy preferencje odnośnie do wybranych usług medycznych.

Zastanawiając się nad wyborem właściwego pakietu medycznego z całą pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • Zakres ubezpieczenia - należy upewnić się, że ubezpieczenie pokrywa wszystkie niezbędne dla nas usługi medyczne. Okazuje się bowiem, iż na rynku znajdziemy oferty, które umożliwiają dostęp zarówno do kilku, jak i kilkudziesięciu lekarzy różnych specjalizacji
  • Wysokość składek - warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę
  • Opinie o ubezpieczycielu - powinniśmy przeanalizować czy inni klienci są zadowoleni z usług świadczonych przez danego ubezpieczyciela


Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?



Zanim zdecydujemy się na konkretną prywatną polisę zdrowotną i podpiszemy umowę z wybranym ubezpieczycielem, powinniśmy dobrze zapoznać się z jej treścią.

W tym celu należy rzetelnie zweryfikować obecność w umowie tych elementów, na których najbardziej nam zależało - w szczególności czy zgadza się liczba specjalistów oraz liczba badań, które możemy wykonać w ramach wybranej polisy.

Powinniśmy również sprawdzić, czy wybrane przez nas prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiada wyłączenia odpowiedzialności oraz czego one dotyczą. Oznacza to, że nie w każdej sytuacji możemy uzyskać pomoc, posiadając wybrany pakiet medyczny.

Trzeba także mieć świadomość, że niektóre usługi medyczne w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych bywają objęte karencją. Dotyczy to przede wszystkim usług najdroższych, takich jak opieka stomatologiczna czy długotrwała rehabilitacja.

Te usługi zazwyczaj są dostępne dopiero po upływie określonego czasu od momentu wykupienia ubezpieczenia. Powinniśmy zatem przeanalizować czy taka karencja w przypadku naszej umowy występuje i czy dotyczy ona usług, na których nam zależy.

Przy wyborze prywatnej opieki medycznej naszym zadaniem jest też zorientowanie się czy placówki współpracujące z towarzystwem ubezpieczeniowym znajdują się w naszej okolicy. Jak nietrudno się domyślić, duże sieci prywatnych przychodni zdrowotnych znajdują się najczęściej w większych miastach.

Czy zatem warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?



W zdecydowanej większości przypadków prywatne ubezpieczenie zdrowotne stanowi naprawdę cenne uzupełnienie publicznej ochrony zdrowia. Taka polisa jest w szczególności rekomendowana dla osób, które cenią sobie komfort i szybkość dostępu do usług medycznych.

Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu uzyskujemy bowiem możliwość odbycia wizytę u specjalisty, bez konieczności skierowania od lekarza pierwszego kontaktu - i to zaledwie w ciągu kilku dni roboczych.

Co więcej, dziś na rynku ubezpieczeniowym mamy do czynienia z szeroką i zróżnicowaną ofertą pakietów medycznych, co daje nam możliwość dopasowania prywatnej polisy zdrowotnej do naszych indywidualnych potrzeb.

Mimo wszystko, należy przy tym pamiętać, że prywatna polisa zdrowotna stanowi dodatkowy koszt, który mamy obowiązek uwzględnić w swoim budżecie domowym. Jak łatwo się domyślić, koszt prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od zakresu ochrony przysługującej w ramach wybranego pakietu medycznego, wieku ubezpieczonego czy jego stanu zdrowia.
Tekst powstał we współpracy z portalem PortfelPolaka.pl