Zdrowie

  • 11 września 2023
  • wyświetleń: 132

Twoje dziecko ma wysypkę? To może być bostonka

Materiał partnera:

Na ciele Twojego dziecka pojawiła się wysypka? Wiele spośród chorób okresu dziecięcego objawia się w ten sposób. Jedną z nich jest choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, czyli tzw. bostonka. Dowiedz się więcej na jej temat.

lekarz,pediatra,dziecko
fot. freepik.com


Bostonka - co to za choroba?Bostonka to choroba spowodowana zakażeniem enterowirusami. Występuje przeważnie u dzieci poniżej 10 lat, choć zdarzają się przypadki zachorowań u młodzieży i osób dorosłych. Wywołujący ją wirus szerzy się przez bezpośredni kontakt z wydzielinami lub wydalinami osoby chorej. Rozprzestrzenia się on zatem podczas kichania, kasłania czy mówienia. Bostonka to tzw. choroba brudnych rąk. Wirus może być przenoszony do organizmu przez dotykanie okolic twarzy nieumytymi rękoma. Chory na bostonkę jest źródłem zakażenia do czasu, aż nie zniknie my wysypka, choć patogen może być wydalany w kale jeszcze przez kilka tygodni.

Jakie są objawy bostonki?Choroba rozwija się 3-6 dni po kontakcie z wirusem. Pierwszymi objawami bostonki są podwyższona temperatura ciała i ogólnie złe samopoczucie. W ciągu kilku dni pojawia się grudkowo-plamista wysypka. Zmiany skórne mają postać zaczerwienionych płaskich plam i/lub guzków, które z czasem zmieniają się w pęcherze. Wysypka umiejscawia się we wnętrzu dłoni, na spodzie stóp, a niekiedy też na pośladkach, tułowiu i w pachwinach. Wysypka może powodować świąd. Mimo to nie powinno się dotykać zmian skórnych, aby nie doszło do wtórnego nadkażenia. W tym samym czasie co wysypka pojawiają się zmiany pęcherzykowe na śluzówce jamy ustnej. Bostonce mogą towarzyszyć łagodne objawy ze strony układu oddechowego czy pokarmowego. Choroba ta ma przebieg samoograniczający się i ustępuje w ciągu 7-10 dni. Zdarza się, że po kilku tygodniach może zejść jeden lub kilka paznokci.

Jak leczyć bostonkę?Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej jest leczona objawowo. Podstawą są odpoczynek i nawadnianie. Zmiany w jamie ustnej mogą powodować ból podczas przełykania, dlatego ważna jest modyfikacja sposobu odżywiania się. Lekarze zalecają dietę płynną lub półpłynną, unikanie potraw bardzo gorących i zimnych oraz pikantnych. W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych lekarz może zlecić leki przeciwbólowe. Aby zbić gorączkę, można sięgnąć po paracetamol, ibuprofen czy inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pomocne będą też chłodne okłady na czoło. Z kolei przy uporczywym świądzie mogą zostać podane leki przeciwhistaminowe. Lekarze zalecają odkażanie zmian na skórze i błonach śluzowych przy użyciu m.in. barwników antyseptycznych, takich jak wodny roztwór pioktaniny. Środek ten wykazuje działanie osuszające, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Na czas trwania bostonki chory powinien być izolowany - odpowiedzialny za nią wirus szerzy się bardzo łatwo. Dlatego do momentu ustąpienia objawów zaleca się mu przebywanie w domu, dezynfekowanie przedmiotów, z których chory korzystał, aby uniknąć szerzenia się zakażenia. Pacjenci rzadko wymagają hospitalizacji.

Bostonka - z czym można ją pomylić?Bostonka, z uwagi na mało charakterystyczne objawy, może być mylona z innymi chorobami wieku dziecięcego. Należą do nich m.in.:

  • ospa wietrzna,
  • grudkowa dermatoza dziecięca,
  • alergia niewiadomego pochodzenia,
  • wyprysk potnicowy,
  • zakażenie paciorkowcowe.


Jeśli więc lekarz nie jest pewien tego, czy objawy są wynikiem zakażenia enterowirusami, może zlecić badanie na obecność wirusa. Materiałem do badania jest wymaz z gardła lub ze stolca.