Zdrowie

  • 8 września 2023
  • wyświetleń: 146

Jak zadbać o mikrobiom dziecka?

Materiał partnera:

Dowiedz się, jak możesz lepiej zadbać o mikroflorę jelitową dziecka i wesprzeć jego odporność oraz samopoczucie.

dziewczynka ze szklanką mleka


Wspieranie mikrobiomu dziecka jest kluczowym elementem dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Odpowiednia dieta oraz nawyki w codziennym życiu odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi mikroflory jelitowej. Oto kilka prostych kroków, dzięki którym możesz wzmocnić mikrobiom swojego dziecka.

1. Zdrowe zmiany w diecieWprowadź do diety dziecka błonnik, probiotyki oraz prebiotyki, bo wzmacniają one mikrobiom jelit.

*Błonnik - jego najlepsze źródła to warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe. Błonnik jest bardzo ważny dla jelit, bo dostarcza pożywienie dla korzystnych bakterii jelitowych, pomagając w utrzymaniu ich zdrowej populacji.

*Probiotyki dla dzieci - zawierają je kiszonki, takie jak kiszona kapusta czy ogórki oraz fermentowane produkty mleczne, np. jogurty probiotyczne, a także przetwory soi, Dostarczają one cennych probiotyków wspierających mikroflorę jelitową.

*Prebiotyki - to substancje odżywcze dla korzystnych bakterii jelitowych. Banany, cebula, czosnek i płatki owsiane to dobre źródła prebiotyków, które wspomagają mikrobiom dziecka.

Unikaj za to sztucznych słodzików. Ogranicz ilość słodyczy i produktów słodzonych sztucznymi słodzikami w diecie dziecka. Zastępuj je produktami słodzonymi naturalnymi substancjami słodzącymi, np. miodem, które wspomagają utrzymanie zdrowej równowagi mikroflory jelitowej.

2. Aktywność na świeżym powietrzuSpędzaj z dzieckiem czas na łonie natury. Zabawa w parku, lesie czy spacery w naturze przyczyniają się do wzbogacenia mikrobiomu dziecka, co korzystnie wpływa na jego zdrowie. W pomieszczeniach zachowuj za to umiarkowaną higienę. Unikaj nadmiernego stosowania antybakteryjnych środków do sprzątania.

Zachęcaj dziecko do regularnego mycia rąk przed posiłkami, ale nie zapominaj, że robienie tego zbyt często lub zbyt silnymi preparatami może sprzyjać wyjaławianiu mikrobiomu. Jeśli masz zwierzaka, pozwalaj dziecku spędzać z nim jak najwięcej czasu. Kontakt ze zwierzętami może korzystnie wpływać na rozwój mikrobiomu.

3. Ograniczanie antybiotykówPodawaj antybiotyki dziecku tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne, aby uniknąć ich negatywnego wpływu na mikrobiom. Antybiotyki niestety zwalczają zarówno złe bakterie, jak i te dobre w jelitach. Dlatego zarówno po kuracji antybiotykowej jak i w trakcie jej trwania, wspieraj mikroflorę jelitową dziecka probiotykami.

4. Stosuj probiotykiProbiotyk dla dziecka może wspierać jego mikrobiom przez cały rok. Możesz podawać go dziecku jako element diety albo cyklicznie, gdy jego mikrobiom potrzebuje silniejszego wsparcia. Dzieje się tak w trakcie antybiotykoterapii, w okresie jesienno-zimowym, czy też po infekcjach rotawirusowych.

Wtedy warto podawać dziecku synbiotyk dla dzieci albo probiotyki dla dzieci. Synbiotyk dla dzieci to połączenie probiotyku z prebiotykami, ma więc szansę lepiej wesprzeć mikrobiom. Synbiotyk dla dzieci lub probiotyk dla dziecka powinny zawierać bezpieczne i dobrze przebadanie szczepy baterii, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG. Preparaty z tym szczepem można zazwyczaj podawać dziecku bezpiecznie już po ukończeniu przez nie pierwszego miesiąca życia.

Materiał opracowano we współpracy z USP Zdrowie.