Zdrowie

  • 28 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 171

Zadbaj o swój wzrok i uwzględnij suplementację niezbędnych witamin!

Materiał partnera:

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Niestety, problemy z oczami dotyczą coraz większej liczby osób. Jest to związane nie tylko z czynnikami genetycznymi, ale również z prowadzonym trybem życia oraz stosowaną dietą. Warto dowiedzieć się, jakie witaminy są najważniejsze w kontekście prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie suplementy.

witaminynaoczy


Jakie witaminy wpływają na oczy i wzrok?Wzrok wpływa na orientację w przestrzeni i możliwość swobodnego przemieszczania się. Warto więc zatroszczyć się o zdrowie oczu i dostarczać organizmowi najważniejszych witamin z pożywieniem i suplementami. Witamina A jest odpowiedzialna za prawidłową pracę siatkówki oka i ma właściwości antyoksydacyjne. Witaminy z grupy B usprawniają funkcjonowanie komórek nerwowych i odporność oczu. Rolą witaminy C jest regulowanie procesu produkcji filmu łzowego, neutralizowanie wolnych rodników powstających na skutek wpływu promieniowania słonecznego i wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych. Witamina D uczestniczy przede wszystkim w procesie regulacji ciśnienia w gałce ocznej. Witamina E to natomiast przeciwutleniacz chroniący wzrok, poprawiający jego sprawność i ostrość widzenia, a także przeciwdziałający powstawaniu uszkodzeń naczyń krwionośnych. Dodatkowo za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku odpowiada luteina, zeaksantyna, cynk, selen, miedź, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Jakie są objawy niedoborów witamin na oczy i wzrok?Niedobór witaminy A może skutkować ślepotą zmierzchową, powszechnie znaną jako kurza ślepota. Wiąże się ona z niewyraźnym widzeniem po zmroku. Dodatkowo trzeba liczyć się z ryzykiem rogowacenia wierzchnich warstw oka i schnięcia spojówek oraz rogówek, a w skrajnych przypadkach z martwicą rogówki i utratą wzroku. Zbyt mała ilość witamin z grupy B przyczynia się do zaburzeń widzenia. Niedobór witaminy C prowadzi do krwotoków i wylewów wewnątrz oka, a witaminy D - do rozwoju jaskry, zapalenia spojówek, krótkowzroczności, zwyrodnień plamki i schnięcia powierzchni oka.

W jaki sposób uzupełniać poziom witamin na oczy?Na funkcjonowanie narządu wzroku ma wpływ przede wszystkim prawidłowa dieta. Na szczęście odpowiednie witaminy można znaleźć w popularnych produktach spożywczych. Witamina A znajduje się m.in. w podrobach, jajach, marchwi, szpinaku, śliwkach czy wiśniach. W witaminy z grupy B bogate są rośliny strączkowe, produkty, zbożowe, mięso, mleko i produkty mleczne, kapusta, rzepa oraz marchew. Witaminę C można znaleźć w czarnych porzeczkach, truskawkach, kiwi, cytrusach, dzikiej róży, papryce, jarmużu czy szpinaku. W witaminę D obfitują ryby i tran, a także nabiał. Witaminę E uzupełnia się spożywając migdały, słonecznik, orzechy włoskie i laskowe, pestki dyni, oleje, jabłka, pomidory, szpinak czy paprykę. Niestety, prawidłowa dieta czasami nie wystarcza, by uniknąć problemów ze wzrokiem. Przy niedoborach konkretnych substancji warto sięgnąć po suplementy zawierające odpowiednie witaminy na oczy. Trzeba pamiętać o przyjmowaniu ich zgodnie z zaleceniami producenta, a w przypadku stosowania równolegle innych leków, najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem.

PodsumowanieChoć problemów ze wzrokiem nie zawsze da się uniknąć, warto wspierać oczy poprzez uzupełnianie poziomu najważniejszych witamin. Trzeba to robić oczywiście stosując właściwą dietę, ale też w razie konieczności przyjmując suplementy zawierające odpowiednią kompozycję witamin na oczy.