Zdrowie

 • 28 sierpnia 2023
 • wyświetleń: 182

Udane życie seksualne bez względu na wiek: czy libido rzeczywiście ulega zmianom w trakcie życia?

Materiał partnera:

Seks odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka, a satysfakcjonujące życie seksualne może wpływać pozytywnie na jakość związku. Wiele osób zastanawia się, czy libido, czyli pożądanie seksualne, może zmieniać się wraz z wiekiem. Sprawdź, jeśli chcesz mieć udane życie seksualne również w wieku dojrzałym.

Co to jest libido?Libido jest określane jako pożądanie lub popęd seksualny. Napędza naszą chęć do intymności, bliskości fizycznej i aktywności seksualnej. Pojęcie zostało wprowadzone przez Sigmunda Freuda. Uważał on, że libido to energia psychiczna, która motywuje nasze zachowanie seksualne.

Libido obejmuje fizyczne i emocjonalne aspekty naszej seksualności. Jest nie tylko fizycznym pragnieniem, ale także potrzebą emocjonalnego połączenia i intymności z partnerem. Libido może manifestować się poprzez fantazje seksualne, marzenia erotyczne oraz emocjonalne zaangażowanie w bliskość fizyczną. Poziom libido może się zmieniać pod wpływem wielu czynników, takich jak hormony, zdrowie fizyczne i psychiczne, stres, styl życia oraz czynniki środowiskowe. Dlatego właśnie, rozumienie tego, co wpływa na poziom libido, jest kluczem do zachowania zdrowego i satysfakcjonującego życia seksualnego.

wiek a poziom libido 1


Co wpływa na poziom libido?Na poziom libido wpływa szereg czynników:

 • Hormony: zaburzenia hormonalne wynikające z naturalnych procesów, np. podczas dojrzewania, ciąży czy menopauzy, mogą wpływać na poziom libido.
 • Stan zdrowia: problemy zdrowotne, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, w tym depresja i wahania nastroju, mogą obniżać chęć do aktywności seksualnej. Negatywny wpływ na libido będzie mieć też przemęczenie.
 • Stres: także wysoki poziom stresu może obniżać libido. Również stres związany z brakiem bliskości między partnerami.
 • Aktywność fizyczna: nie tylko brak, ale i zbyt forsowne ćwiczenia mogą zmniejszać naszą ochotę na zbliżenia seksualne.
 • Środowisko, w jakim żyjemy: nasza kultura oraz wartości społeczne, również mogą mieć wpływ na nasze pożądanie seksualne.
 • Wiek: warto podkreślić, że wiek jest jednym z istotnych czynników wpływających na poziom libido, co będzie tematem dalszych rozważań.


Wiek a poziom libidoKobiety i mężczyźni doświadczają zmian w poziomie libido w różnych okresach życia.

 • W młodości zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, libido jest często na stosunkowo wysokim poziomie. To czas pełen odkryć i eksploracji.
 • W wieku 30. i 40. lat u niektórych osób libido może osiągnąć szczyt, ale u innych zaczyna delikatnie spadać ze względu na zmiany hormonalne i stres związany z życiem zawodowym i rodziną.
 • W wieku 50. lat i więcej poziom libido może ulegać zmniejszeniu z powodu spadku poziomu hormonów płciowych i innych czynników związanych z wiekiem. Niemniej jednak to nie oznacza, że nie można cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym.


co wplywa na poziom libido 1


Jak mieć udane życie seksualne po pięćdziesiątce?W wieku 50 lat i więcej, udane życie seksualne wciąż jest możliwe. Kluczowe znaczenie mają:

 • Komunikacja - należy rozmawiać z partnerem/partnerką o swoich potrzebach i pragnieniach.
 • Otwartość - trzeba być otwartym na nowe doznania i eksperymenty.
 • Aktywność fizyczna - regularna aktywność fizyczna wspiera zdrowie serca i krążenie, co może wpływać pozytywnie na zdolności seksualne.
 • Zdrowa dieta - odpowiednie odżywianie ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia i jakości życia seksualnego.
 • Akcesoria erotyczne - niektóre pary w dojrzałym wieku decydują się na wykorzystanie akcesoriów erotycznych, które mogą pomóc w ożywieniu intymności.


Libido rzeczywiście ulega zmianom w trakcie życia. Dzięki zrozumieniu tych zmian i skupieniu się na komunikacji w związku, zdrowiu i otwartości, można osiągnąć udane życie seksualne bez względu na wiek. Ważne jest, aby znaleźć rozwiązania odpowiednie dla siebie i mieć takie życie intymne, jakiego pragniemy.