Zdrowie

  • 15 czerwca 2023
  • wyświetleń: 538

Co powoduje alergie oczu?

Materiał partnera:

Alergiczne zapalenie spojówek to choroba, której przyczyną jest kontakt z alergenem. Najczęściej uczulają pyłki, pleśnie oraz sierść zwierząt, choć reakcja uczuleniowa może również wystąpić po bezpośrednim kontakcie z kosmetykiem czy lekiem okulistycznym.

zakraplanie oczu
fot. stefamerpik na Freepik


Czym jest alergiczne zapalenie spojówek?Alergia oczu to potoczna nazwa alergicznego zapalenia spojówek - choroby wywołanej przez alergeny, takie jak:

  • pyłki roślin czy traw,
  • kurz,
  • sierść zwierząt,
  • pleśnie,
  • zarodniki grzybów.


Czasami reakcja alergiczna wywołana jest kontaktem z kosmetykiem lub lekiem zawierającym w składzie substancję uczulającą. Alergia oczu dotyczy przede wszystkim spojówek, lecz może również obejmować inne struktury - rogówkę, powieki, twardówkę czy błonę naczyniową.

Objawy alergii oczuRóżnego rodzaju choroby oczu dają podobne objawy do alergii, jednak w tym przypadku pacjenci najczęściej uskarżają się na uporczywy świąd oraz obfite łzawienie. Oczy stają się zaczerwienione, może również pojawić się obrzęk. Rzadziej natomiast występują światłowstręt oraz zaburzenia widzenia. Symptomy alergii oczu zwykle pojawiają się już po krótkim kontakcie z alergenem, lecz czasami występują nawet do 72 godzin po ekspozycji.

Jak leczyć alergię oczu?Choroby oczu leczy się przede wszystkim odpowiednimi preparatami o działaniu miejscowym. Podobnie jest w przypadku alergicznego zapalenia spojówek, jednak konieczne jest także ograniczenie kontaktu z alergenem, o ile to oczywiście możliwe. W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek najlepiej sprawdzają się leki przeciwhistaminowe w postaci kropli do oczu. Miejscowo można również stosować kortykosteroidy, zwłaszcza jeśli występuje obrzęk na powiekach. Alternatywnym rozwiązaniem jest odczulanie, lecz decyzję w tej materii każdorazowo podejmuje lekarz alergolog, po zapoznaniu się z historią pacjenta.

Jak zapobiegać wystąpieniu objawów alergii oczu?Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania alergii oczu jest unikanie kontaktu z alergenem. W przypadku uczulenia na pyłki bardzo istotne jest częste wietrzenie pomieszczeń oraz oczyszczanie go za pomocą specjalnego sprzętu. Osoby uczulone na kurz oraz roztocza powinny dbać o czystość, często zmieniać pościel oraz pilnować, by temperatura we wnętrzach nie przekraczała 20 stopni. Warto regularnie nawilżać oczy za pomocą kropli typu sztuczne łzy. Zespół suchego oka sprzyja bowiem nasileniu objawów.

Łagodzenie objawów alergii oczuAlergia to choroba oczu, która u większości pacjentów ma charakter sezonowy. W przypadku nasilenia objawów należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza alergologa, który przeprowadzi szerszą diagnostykę. Niemniej jednak istnieje możliwość samodzielnego łagodzenia nieprzyjemnych symptomów alergii. W tym celu warto sięgnąć po krople dostępne bez recepty. Jednocześnie należy dbać o odpowiedni poziom nawilżenia oczu. Alergia oczu może wystąpić także po bezpośrednim kontakcie z kosmetykiem (tuszem do rzęs, kremem pod oczy) - w takim przypadku należy jak najszybciej go usunąć (na przykład zmywając makijaż).