pless.pl

Zdrowie

 • 17 stycznia 2023
 • wyświetleń: 301

Co robić, gdy boli ucho?

Materiał partnera:

Ból ucha (otalgia) to uciążliwy objaw wielu chorób, zarówno otologicznych, jak i tych niemających bezpośredniego związku z narządem słuchu. Dolegliwości bólowe ucha utrudniają codzienne funkcjonowanie i powodują duży dyskomfort. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Dowiedz się, jakie działania podjąć, gdy zaczniesz odczuwać ból ucha, i sprawdź, jakie objawy powinny skłonić Cię do niezwłocznej wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej bądź laryngologa.

ból ucha


Skąd może się brać ból ucha? Potencjalne przyczyny dolegliwościZanim wyjaśnimy, jak uśmierzyć ból ucha, warto zastanowić się, jakie mogą być przyczyny tego typu dolegliwości. W wielu przypadkach ból ucha sygnalizuje rozwój stanu zapalnego ucha zewnętrznego (tzw. ucho pływaka), środkowego lub wewnętrznego. Czynnikiem sprawczym bólu ucha u pacjenta może być również m.in.:

 • półpasiec uszny,
 • choroba przeziębieniowa,
 • ropień pourazowy małżowiny usznej,
 • ciało obce w przewodzie słuchowym,
 • uraz mechaniczny ucha,
 • zapalenie wyrostka sutkowatego,
 • czop woskowinowy,
 • złamanie w obrębie czaszki,
 • samoistne pęknięcie błony bębenkowej,
 • perlak w uchu,
 • próchnica zębów,
 • zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego,
 • barotrauma (uraz ciśnieniowy zatok i uszu),
 • zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej,
 • nowotwór ucha (zaawansowane stadium).


Ból ucha i co dalej? Sposoby łagodzenia dolegliwości bólowychChcąc zniwelować dolegliwości bólowe ucha, należy najpierw ustalić źródło problemu. Tylko trafna diagnoza pozwala odzyskać zdrowie i pozbyć się dyskomfortu. W tym celu lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny, badanie otoskopowe (wziernikowanie ucha) oraz w razie konieczności zleca wykonanie bardziej szczegółowych badań diagnostycznych.

Przykładowo, jeśli ból ucha ma związek z chorobą o etiologii bakteryjnej, zwykle stosuje się antybiotykoterapię. W razie podłoża grzybiczego lekarz zaleca przyjmowanie odpowiednio dobranych leków przeciwgrzybiczych. Jeżeli podejrzewasz, iż ból zęba może mieć związek z próchnicą i promieniować od chorego zęba, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. W ramach leczenia objawowego można sięgnąć po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne w aptece bez recepty. Jeśli lekarz rozpozna perlaka w uchu, niezbędne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Tylko operacyjne usunięcie zmienionych patologicznie tkanek pozwala zniwelować ból ucha oraz inne objawy.

Warto wspomnieć również o kilku naturalnych sposobach leczenia. W złagodzeniu bólu ucha może pomóc okład z soli morskiej lub nacieranie małżowiny usznej olejkiem kamforowym, który słynie z właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomocne mogą okazać się ciepłe okłady z ręcznika namoczonego w ciepłej wodzie.

Czy można zapobiec bólowi ucha? Działania profilaktyczneChcąc uniknąć infekcji i związanego z nimi bólu ucha, należy chronić się przed przeziębieniami i zawsze w okresie jesienno-zimowym nosić ciepłą czapkę. Warto unikać ekspozycji na dym tytoniowy, który może sprzyjać zapaleniu ucha środkowego. Należy unikać urazów, które mogą powodować przerwanie ciągłości naskórka. W miarę możliwości powinno się unikać pracy w ciepłych oraz wilgotnych pomieszczeniach.

Pamiętaj, aby nigdy nie czyścić przewodu słuchowego patyczkiem higienicznym, gdyż łatwo w ten sposób uszkodzić delikatną skórę. Należy też dbać o prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że na złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego często chorują osoby z niewyrównaną cukrzycą. Jakie inne działania zapobiegawcze warto podjąć? Należy starannie osuszać uszy po prysznicu, gdyż zaleganie wody w kanale słuchowym sprzyja rozwojowi infekcji. Nie powinno się zbyt długo stosować kropli do uszu z antybiotykiem, gdyż może to doprowadzić do infekcji uszu o podłożu grzybiczym.

LIX/12344/12/22

Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/144396,perlak
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/177491,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego
https://podyplomie.pl/medycyna/10674,zapalenie-ucha-srodkowego
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/74798,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego