pless.pl

Reklama

Zdrowie

  • 3 stycznia 2023
  • wyświetleń: 498

Czy holistyczne podejście do leczenia trądziku ma sens?

Podstawą do zrozumienia problemów skórnych pacjenta to przede wszystkim dobry wywiad.

Reklama

Czynniki genetyczne niewątpliwie odgrywają istotną rolę w powstawaniu zmian chorobowych skóry . U chorych z uporczywym trądzikiem na ogół stwierdza się w wywiadzie występowanie trądziku u innych członków rodziny. Przyczyn trądziku jest wiele są to m.in. zwiększona produkcja łoju, zablokowanie układu włosowo-łojowego przez czop rogowy, kolonizacja przewodu wyprowadzającego przez bakterie Propionibacterium acnes oraz reakcja zapalna i immunologiczna.

Wydzielanie łoju jest kontrolowane przez hormony - androgenowy wydzielane przez gonady nadnercza. Duże wydzielanie łoju może być wynikiem nadmiernej produkcji androgenów lub zwiększonej ich dostępności w wyniku obniżenia poziomu białka wiążącego te hormony płciowe. Nadmiar androgenów może być objawem wielu chorób. U kobiet pod wpływem androgenów dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest przewlekłą chorobą układu włosowo-łojowego, której towarzyszy łojotok. Trądzik pospolity cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych (twarz, plecy, dekolt)

Czy wiesz, że całkowite wyleczenie jest możliwe w przypadku zastosowania odpowiedniego leczenia najlepiej na wczesnym etapie rozwoju zmian chorobowych. W naszym centrum podchodzimy do pacjenta holistycznie, skupiamy się przede wszystkim na usunięciu problemu zaczynając od usunięcia zaskórników, które w 80% przypadków są ogniwami tworzącymi ogniska zapalne. W naszej terapii jako pierwsze kosmetolog pod okiem dermatologa usuwa zaskórniki i włącza terapię kwasami, które działają jako seboregulatory. Do każdego pacjenta podchodzimy holistyczne, lekarz dobiera indywidualny protokół leczenia gdyż każdy człowiek ma problemy skórne na innym podłożu. W przypadku postaci trądziku skupionego, bliznowcowego, ropowiczego, odwróconego istnieje duże ryzyko powstania przetok, blizn. Dlatego bardzo ważne jest wczesne zgłoszenie się do dermatologa w celu włączenia odpowiedniej terapii leczenia, terapii zabiegowej oraz pielęgnacji domowej.

Przez lata wiele się zmieniło w leczeniu trądziku. Aktualnie odchodzi się od długotrwałego przyjmowania antybiotyków doustnych a wprowadza się terapię izotretynoiną, polega ona na dopasowaniu dawki dla każdego pacjenta indywidualnie. Terapia ta jest długotrwała i potrzeba tu cierpliwości. Izotretynoina działa na gruczoły łojowe w taki sposób, że zmienia na zawsze strukturę gruczołu powodując zmniejszenie tworzenia się łoju, a co za tym idzie brak problemów skórnych. W przypadku kobiet ważnym etapem leczenia są badania hormonalne, żeby stwierdzić czy mamy do czynienia dyzbalansu hormonalnego. Głównie skupiamy się na młodzieży, gdyż już na samym początku trzeba wiedzieć jak zareagować.

Zapraszamy na konsultację.

Rejestracja: 573-057-110
http://www.unihoppemedica.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.