pless.pl

Zdrowie

 • 30 grudnia 2022
 • wyświetleń: 254

Nowoczesna terapia awersyjna: wszywka alkoholowa Piotrków Trybunalski

Materiał partnera:

Terapia awersyjna jest stosowana jako psychologiczna metoda leczenia w celu powstrzymania zachowań kompulsywnych. Terapia awersyjna, zwana także terapią konwersyjną lub naprawczą, jest metodą narażania pacjenta na obiekt jego obsesji w tym samym czasie, co niewygodny i bolesny bodziec.

wszywka alkoholowa piotrkow trybunalski


Celem jest wykorzystanie zasady warunkowania, aby spowodować, że pacjent skojarzy swoje uzależnienie lub kompulsywne zachowanie z nieprzyjemnym doznaniem. Przekonanie leżące u podstaw tej metody polega na tym, że spowoduje ona porzucenie przez pacjenta docelowego zachowania, ponieważ zostanie uwarunkowane, aby kojarzyć je z bólem, dyskomfortem lub stresem.

W leczeniu alkoholizmu stosowana jest tzw. wszywka alkoholowa Piotrków Trybunalski, która jest jedną z bardziej znanych metod leczenia.

Co to jest wszywka alkoholowa?Wszywka alkoholowa, czyli Esperal, jest rodzajem leku stosowanego jako dodatek do leczenia alkoholizmu. Wszywka, czyli tabletka zawierająca lek (disulfiram), jest wszczepiana pod skórę, a jej działanie utrzymuje się przez wiele miesięcy.

To forma terapii awersyjnej, której celem jest wywołanie nieprzyjemnych efektów, gdy pacjent przyjmujący lek spożywa alkohol. Esperal działa poprzez blokowanie enzymu metabolizującego alkohol w organizmie. Kiedy pacjent regularnie przyjmujący disulfiram spożywa alkohol, odczuwa nieprzyjemne skutki uboczne, podobne do reakcji alergicznej. Połączenie Esperalu i alkoholu powoduje:

 • Zaczerwienienie (ocieplenie, mrowienie, zaczerwienienie skóry);
 • Obrzęk w ciele;
 • Ciężkie nudności i wymioty;
 • Ból głowy i niewyraźne widzenie;
 • Ból szyi;
 • Ból w klatce piersiowej;
 • Duszności, trudności z pełnymi oddechami;
 • Przyspieszone tętno;
 • Utratę równowagi, zawroty głowy;
 • Słabość;
 • Dezorientację.


Przy zwiększonej ilości alkoholu objawy te mogą się nasilić, a nawet prowadzić do śmiertelnej interakcji. Poważniejsze objawy picia podczas przyjmowania Esperalu obejmują:

 • Silny ból w klatce piersiowej;
 • Drgawki lub omdlenia;
 • Spowolniony lub zatrzymany oddech;
 • Problemy z wątrobą;
 • Śmierć.


Czy wszywka alkoholowa jest skuteczna?Skuteczność leku Esperal jest wysoka i opiera się na prawdopodobieństwie wystąpienia u pacjentów objawów reakcji disulfiramowej.

Przed zabiegiem należy poinformować pacjenta zarówno o mechanizmie działania substancji, jak i przewidywanym czasie działania. Dobrze dobrana dawka Esperalu jest zazwyczaj powoli uwalniana do organizmu osoby uzależnionej przez okres 8-12 miesięcy. Wiele zależy nie tylko od ilości wszytej substancji, ale także od indywidualnych predyspozycji organizmu, stopnia upojenia alkoholowego, wcześniejszego spożycia alkoholu, w tym czasu trwania kuracji alkoholowej i ewentualnej abstynencji. Po całkowitym wchłonięciu leku, można go zaaplikować ponownie. Osoby uzależnione mogą poddać się tego typu zabiegom kilka razy w życiu, w zależności od indywidualnych potrzeb. Nie można samodzielnie wyjąć Esperalu z organizmu.

Zdarzają się sytuacje, w których skuteczność wszywki alkoholowej jest nieco ograniczona. W dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji każdego uzależnionego. Pacjenci mogą być oporni na disulfiram - w takim przypadku Esperal nie będzie działał tak, jak powinien. Innym powodem może być to, że wątroba pacjenta nie działa prawidłowo. Działania leku Esperal są związane ze szlakami metabolicznymi w wątrobie. Jeśli zostanie ona uszkodzona przez nadmierne spożycie alkoholu, wszywka również nie będzie działać prawidłowo. Jednak takie przypadki są bardzo rzadkie, a terapia Esperalem jest uważana za wysoce skuteczną. Jego główne zalety to:

 • Daje motywację do pozostania w trzeźwości, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych;
 • Jest skutecznym środkiem odstraszającym u większości osób, które przyjmują go jako część swojego programu zdrowienia;
 • Esperal, dzięki wywoływaniu negatywnych skutków ubocznych, minimalizuje negatywne skutki nawrotu.


Pomimo faktu, że wszywka alkoholowa może pomóc zachować motywację do pozostania trzeźwym, wiąże się to również z pewnymi wadami, które według wielu sprawiają, że lek ten jest złym wyborem w leczeniu alkoholizmu. Wady stosowania Esperalu, jako terapii awersyjnej w leczeniu alkoholizmu obejmują:

 • Esperal nie zmniejsza apetytu, więc ktoś we wczesnym okresie zdrowienia nadal będzie musiał zmagać się z psychiczną i psychologiczną walką z pragnieniem alkoholu;
 • Pacjent może po prostu odstawić lek i pić bez skutków ubocznych;
 • Nie zajmuje się podstawowymi przyczynami alkoholizmu;
 • Może wchodzić w interakcje z produktami takimi jak płyn do płukania jamy ustnej i perfumy, powodując nieprzyjemne reakcje, gdy pacjenci używają zwykłych produktów gospodarstwa domowego.


Skutki uboczne stosowania EsperaluSkutki uboczne mogą, ale nie muszą wystąpić po zastosowaniu Esperalu. Należą do nich nudności, wymioty, senność, przejściowa impotencja, zmęczenie, posmak czosnku lub metaliczny posmak w ustach. Może także wystąpić schizofrenia. Inne możliwe działania niepożądane to skórne reakcje alergiczne, uszkodzenie komórek wątroby lub zapalenie nerwów obwodowych.

Równoważenie zalet i wadDla niektórych osób w bardzo dopasowanych, zindywidualizowanych programach leczenia, które obejmują opiekę lekarza i personelu medycznego, wszywka alkoholowa może być przydatną dodatkową warstwą odpowiedzialności dla pacjentów. Jednak, jak wiemy z natury alkoholizmu, konsekwencje (nawet dotkliwe) nie łagodzą obsesyjnego używania substancji. Sam Esperal nie leczy wielu czynników, które przyczyniają się do alkoholizmu.

Dla większości pacjentów terapia awersyjna alkoholizmu jest prawdopodobnie nieskuteczna, jeśli nie jest połączona z kompleksowym leczeniem obejmującym terapię, a może być niezwykle niebezpieczna dla pacjentów nieprzestrzegających abstynencji. Ostatecznie, gdyby negatywne konsekwencje były wystarczające, aby osoby uzależnione od alkoholu przestały pić, alkoholizm prawdopodobnie przestałby istnieć. Alkoholizm polega na kompulsywnym piciu pomimo wstrząsających, tragicznych konsekwencji. W przypadku niektórych pacjentów terapia awersyjna może pomóc im rzucić picie, ale w przypadku większości długoterminowa trzeźwość i powrót do zdrowia zależą od kompleksowego leczenia, które odnosi się do fizycznych, środowiskowych, psychologicznych i emocjonalnych przyczyn uzależnienia i alkoholizmu.

Gdzie wykonać zabieg?Dla niektórych droga do trzeźwości i abstynencji nie jest łatwa, a próba samodzielnego przezwyciężenia otaczających pokus może okazać się niebezpieczna. Naszym głównym zadaniem i misją jest pokonywanie wszelkich trudności wspólnie z naszymi pacjentami. Wspiera nas nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale również profesjonalni lekarze, którzy nieustannie dokształcają się i doskonalą swoje umiejętności. Działamy szybko i skutecznie. Zapewniamy kompleksowe leczenie bez konieczności hospitalizacji i badań.