pless.pl

Zdrowie

  • 1 grudnia 2022
  • wyświetleń: 497

Ortodonta dziecięcy

Materiał partnera:

Niewyleczone w dzieciństwie wady zgryzu i nierówności łuków zębowych rzutują na dorosłe życie człowieka. W najlepszym wypadku powodują u niego kompleksy, w najgorszym -problemy z jedzeniem i mówieniem, a do tego nierzadko przyczyniają się do rozwoju chorób zębów i przyzębia.

Ortodonta dziecięcy


Dlatego każde dziecko powinno przynajmniej kilka razy kontrolnie odwiedzić ortodontę, a w przypadku zdiagnozowania jakichkolwiek nieprawidłowości - zostać poddane leczeniu ortodontycznemu.

Na czym polega leczenie ortodontyczne w przypadku dzieci?Ortodoncja dla dzieci daje o wiele więcej możliwości leczenia wad zgryzu i nierówności łuków zębowych niż ortodoncja dla dorosłych, ponieważ zakończenie procesu kostnienia, skutkujące utrwaleniem nieprawidłowości anatomicznych kości, następuje około 15 roku życia - do tego czasu wprowadzanie modyfikacji w uformowaniu uzębienia jest stosunkowo proste i szybkie. Niewielkie dysfunkcje w obrębie zgryzu można z powodzeniem skorygować przy użyciu ruchomego aparatu ortodontycznego noszonego przez kilka godzin dziennie lub zakładanego na noc. Pozwala on na przesunięcie zęba lub zębów, których usytuowanie tylko nieznacznie odbiega od normy, dlatego skutecznie leczy chociażby diastemy i tremy. Poważniejsze problemy, takie jak tyłozgryz czy przodozgryz, wymagają zastosowania aparatu stałego, noszonego przez cały czas, ponieważ tylko on będzie w stanie sobie z nimi poradzić. W obu przypadkach czas trwania terapii to średnio 2 lata. O doborze odpowiedniego rodzaju aparatu decyduje oczywiście ortodonta dziecięcy. Profesjonalną poradę znajdziesz w przychodni Declinic.pl.

Kiedy dziecko powinno pójść do ortodonty?Ortodoncja dla dzieci obejmuje nie tylko diagnostykę oraz leczenie wad zgryzu i nierówności łuków zębowych, ale też profilaktykę. Warto więc udać się z dzieckiem do ortodonty nawet wtedy, gdy jego uzębienie wydaje się być w całkowitym porządku, zwłaszcza, że nie wszystkie dysfunkcje są zauważalne dla niewprawnego oka. Pierwsza taka wizyta powinna nastąpić około 2 roku życia malucha, kolejna - gdy skończy 10 lat. W ich trakcie ortodonta dziecięcy upewni się, że rzeczywiście wszystko jest w jak najlepszym porządku i podpowie, jak zadbać o to, by tak pozostało.