pless.pl

Zdrowie

  • 30 listopada 2022
  • wyświetleń: 422

Właściwości prozdrowotne kawy - co nam daje mała czarna

Materiał partnera:

Kawa przez lata cieszyła się nie najlepszą opinią. Utarło się, iż wypłukuje magnez z organizmu, przez co powoduje bolesne skurcze mięśni. Na dodatek wiele osób obwinia ją o zawał serca. Oczywiście nadmierne spożycie kawy może okazać się szkodliwe, gdyż zawiera ona pobudzającą kofeinę. Jednak żaden produkt spożywczy nie powinien być nadużywany, gdyż grozi to konsekwencjami zdrowotnymi. Sięgając po małą czarną w sposób okazjonalny, można odnieść liczne korzyści. Jakie są właściwości prozdrowotne kawy?

kawa


Kofeina a redukcja masy ciałaKawa stanowi bogate źródło kofeiny, czyli alkaloidu o właściwościach pobudzających. Wiele osób sięga po nią po źle przespanej nocy, aby zyskać energię niezbędną do działania. Nie bez powodu także studenci piją małą czarną podczas przygotowywania się do egzaminów. Ta wpływa bowiem korzystnie na funkcje poznawcze i ułatwia przyswajanie nowych wiadomości. Warto jednak podkreślić, iż kofeina odgrywa jeszcze jedną rolę. Ten naturalny alkaloid przyspiesza metabolizm, przez co obserwuje się szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Właściwość tę dostrzegli twórcy suplementów diety na odchudzanie. Nie bez powodu dodają ją do swoich produktów.

Właściwości prozdrowotne kawy - poprawa krążeniaKawę przez lata obwiniano o problemy z układem krążenia. Zdaniem niektórych osób jej spożycie zwiększało ryzyko zawału serca. Niewątpliwie nie wolno jej pić w nadmiernych ilościach, a osoby ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową powinny zasięgnąć porady lekarza i przestrzegać jego zaleceń. Naukowcy zauważyli jednak, że umiarkowane spożycie kawy przyczynia się do poprawy krążenia krwi, która sięga aż 30%, przez co komórki organizmu są lepiej dotlenione.

Silne antyoksydanty z kawyDobry sklep z kawą oferuje różne odmiany tych szlachetnych ziaren, które różnią się stopniem palenia i pochodzeniem. Niewątpliwie najwięcej antyoksydantów zawiera kawa jasno palona. Przeciwutleniacze wykazują bowiem wysoką termolabilność. Oznacza to, iż wskutek oddziaływania wysokiej temperatury częściowo ulegają zniszczeniu. Jednak nawet kawa ciemno palona obfituje w antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki. Te reaktywne cząsteczki mogą uszkadzać struktury komórkowe, przyspieszając proces starzenia się organizmu i w rezultacie przyczyniając się do powstania komórek nowotworowych. Stres oksydacyjny należy zwalczać, sięgając każdego dnia po produkty zasobne w przeciwutleniacze takie jak kawa.

Kawa w profilaktyce depresjiNaukowcy zauważyli, że picie kawy przyczynia się do wzrostu stężenia serotoniny i dopaminy w organizmie. Te dwa neuroprzekaźniki odpowiadają za dobry nastrój. Ich niedobór może prowadzić do jego pogorszenia oraz utraty sił witalnych. Depresja to problem, na który narażeni są ludzie w każdym wieku, niezależnie od swojego pochodzenia, statusu materialnego i płci. W związku z tym warto jej przeciwdziałać, pijąc małą czarną. Jeśli nie wiesz, na jaką markę zwrócić uwagę, to kawa Lavazza może okazać się dobrym rozwiązaniem. Nie bez powodu jest ona chętnie wybierana przez wielkie korporacje, gdyż charakteryzuje się bogatym smakiem i aromatem.

Niewątpliwie kawa posiada liczne właściwości prozdrowotne, jednak podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych, wskazany jest umiar. Warto sięgać po ziarna wysokiej jakości, które charakteryzują się pełnią aromatu i smaku.