pless.pl

Reklama

Zdrowie

 • 29 listopada 2022
 • wyświetleń: 1806

Personel szpitala przeszedł szkolenie dot. nietrzymania moczu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

W minionym tygodniu personel medyczny Szpitala Joannitas w Pszczynie wziął udział w szkoleniu, którego tematem był problem nietrzymania moczu. Jest to dolegliwość, z którą boryka się wielu pacjentów. Głównie kobiety.

Reklama

Personel szpitala przeszedł szkolenie dot. nietrzymania moczu - 11.2022 · fot. Szpital Joannitas w Pszczynie


Spotkanie miało na celu nie tylko przybliżenie uczestnikom przyczyn i sposobów radzenia sobie z problemem nietrzymania moczu (NTM), ale również przedstawienie dobrych codziennych nawyków, których wprowadzenie może realnie wpłynąć na stan zdrowia.

Mnie to nie dotyczy. To tylko kilka kropel...Wiele osób wstydzi się przyznać do tej dolegliwości nawet w najbliższym otoczeniu. Często zdarza się, że osoby dotknięte NTM wycofują się z życia społecznego lub po prostu przestają być aktywne w obawie przed sytuacją, w której mogłyby się narazić na niekomfortową sytuację w towarzystwie osób trzecich.
Mówmy wprost - szczerze i merytorycznie.

Wokół NTM narosło wiele przemilczeń i niejasności. Wbrew pozorom dolegliwość ta dotyczy nie tylko osób w starszym wieku, ale może wystąpić również u tych znacznie młodszych. Dlatego warto obserwować swoje ciało i każde, nawet najmniejsze niekontrolowane oddawanie moczu, skonsultować ze specjalistą. Podczas szkolenia prowadzące wyjaśniły czynniki ryzyka i najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu w różnych okresach życia, a także podsuwały praktyczne wskazówki, jak przeciwdziałać tej dolegliwości i niwelować jej skutki.

Nietrzymanie moczu ma bardzo różne przyczyny i tak samo różnorodne sposoby ich leczenia. Powodem może być m.in. zły nawyk siedzenia, podrażnienia układu moczowego, przyjmowane leki, a nawet zaburzenia neurologiczne. Czasem są to geny, przebyte ciąże i porody, zaburzenia hormonalne lub złe nawyki w toalecie. Elementy stylu życia, takie jak palenie papierosów, siedzący tryb życia, praca związana z dużym wysiłkiem fizycznym, otyłość, czy duży stres mają znaczenie w aspekcie NTM. Bez względu na przyczynę, po diagnozę zawsze należy udać się do specjalisty.

Pomóż sobie - po pierwsze dobre nawykiOprócz wizyty u specjalisty i wdrożenia odpowiedniej terapii nieodzownym elementem jest zadbanie o swoje codzienne zachowania:

 • dbaj o prawidłową postawę - nie garb się,
 • nie zakładaj nogi na nogę,
 • nie wciągaj nadmiernie brzucha,
 • pamiętaj o prostej postawie ciała: głowa w osi kręgosłupa, opuszczone barki, odblokowane kolana,
 • wstawaj z łóżka z bocznej pozycji,
 • noś ciężkie przedmioty oburącz jak najbliżej ciała,
 • podnoś rzeczy kucając, a nie pochylając się - najlepiej na wydechu,
 • przybieraj pozycję skrętną przy kichnięciu lub kaszlnięciu,
 • podczas korzystania z toalety: usiądź prosto, stopy oparte płasko na podłożu, nogi w lekkim rozstawieniu, kręgosłup wyprostowany - nie przesiaduj długo w toalecie!
 • zadbaj o dietę i produkty zdrowe dla pęcherza, takie jak gruszki, żurawina, banany,, ziemniaki, pestki dyni, duszone lub gotowane chude mięso, orzechy, jajka,
 • pij 6-8 szklanek wody dziennie,
 • dbaj o aktywność fizyczną, bo ciało lubi ruch.


Powrót do zdrowia to procesDopóki nie uda się rozwiązać problemu nietrzymania moczu, codzienne zabezpieczenie w postaci odpowiednich środków chłonnych pozwoli na prowadzenie komfortowego życia. Na rynku dostępne są urologiczne artykuły higieniczne odpowiednie do każdego rodzaju potrzeb, z których większość podlega refundacji.

Mądra troska o siebieNTM jest taką samą chorobą, jak cukrzyca, czy nadciśnienie - tak samo wpływa na zmianę funkcjonowania chorego, dlatego warto rozmawiać o tym z najbliższymi. To oni, jak zawsze będą tymi, którzy nas wesprą i otoczą zrozumieniem. To, co za pierwszym razem było wstydliwe, za drugim niezręczne, za dziesiątym razem stanie się zwykłym elementem rozmowy.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://kontynentkobiet.pl/
Szkolenie pt. "Nietrzymanie moczu - cichy problem pacjenta na oddziale szpitalnym" odbyło się w ramach projektu "KONTYNET KOBIET" Fundacji TZMO Razem Zmieniamy Świat. Celem projektu jest edukowanie kobiet w zakresie profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu.

ar / pless.pl

źródło: Szpital Joannitas w Pszczynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj