pless.pl

Zdrowie

 • 18 listopada 2022
 • wyświetleń: 327

Wysuszona śluzówka gardła - przyczyny, leczenie, zapobieganie

Materiał partnera:

Suchość w gardle to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze oznacza chorobę. O wysuszoną śluzówkę gardła możesz zadbać, sięgając po produkty bez recepty, które zawierają porost islandzki, kwas hialuronowy czy korzeń prawoślazu. Gdy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub towarzyszą im niepokojące objawy, konieczna jest wizyta u lekarza.

wysuszonasluzowkagardla przyczynyleczeniezapobieganie


Wysuszona śluzówka gardła — przyczynyPrzyczyną suchości w gardle może być kserostomia prawdziwa, czyli suchość w jamie ustnej i gardle powstała na skutek nieprawidłowego funkcjonowania ślinianek (gruczoły wytwarzające ślinę). W takiej sytuacji chory, mimo że jest dobrze nawodniony, ma wysuszoną śluzówkę gardła i jamy ustnej, odczuwa pragnienie.

Suchość w gardle może być wynikiem także nadużywania narządu głosu, czyli wielogodzinnego mówienia, śpiewania, grania na instrumencie dętym. Z problemem tym mierzy się także wiele osób pracujących głosem np. nauczyciele lub prezenterzy.

Wysuszona śluzówka gardła może być również spowodowana takimi czynnikami, jak:

 • infekcje wirusowe i bakteryjne gardła;
 • odwodnienie organizmu, spowodowane niedostatecznym nawodnieniem, gorączką, wymiotami lub biegunką;
 • chrapanie podczas snu;
 • oddychanie przez usta;
 • alergia;
 • palenie papierosów;
 • picie alkoholu;
 • niedobory witamin z grupy B;
 • niewyrównana cukrzyca;
 • niedoczynność tarczycy;
 • choroba refluksowa żołądka;
 • zapalenie migdałków;
 • mononukleoza;
 • zażywanie niektórych leków, m.in. antydepresyjnych.


Co na wysuszoną śluzówkę w gardle?W łagodzeniu objawów suchości gardła różnego pochodzenia doskonale sprawdzi się wyrób medyczny w postaci pastylek do ssania Fiorda Vocal MD — zawierający m.in. wyciągi z porostu islandzkiego i prawoślazu oraz kwas hialuronowy. Porost islandzki i prawoślaz zapewniają skuteczną osłonę podrażnionej błony śluzowej. Izolują ściany gardła przed czynnikami drażniącymi, takimi jak: suche, zimne czy zanieczyszczone powietrze, pyły, smog, alergeny, czynniki infekcyjne. Kwas hialuronowy w postaci hialuronianu sodu wykazuje zdolność wiązania i zatrzymania wody w komórkach, dzięki czemu ułatwia utrzymanie odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej jamy ustnej, gardła i strun głosowych.

Ulgę podrażnionemu i przesuszonemu gardłu przyniesie też wyrób medyczny Fiorda spray, który może być stosowany w celu nawilżania błon śluzowych oraz łagodzenia objawów towarzyszących stanom zapalnym, takich jak: suchość i pieczenie podczas przełykania. Oprócz wspomnianych wcześniej porostu islandzkiego, prawoślazu i kwasu hialuronowego, zawiera też wyciąg z aloesu, który koi, regeneruje i pielęgnuje błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Składnikiem Fiorda spray jest również mentol, który łagodnie znieczula błonę śluzową, dzięki czemu zmniejsza uczucie dyskomfortu spowodowane podrażnieniem.

Jak zapobiegać suchości w gardle?Wysuszona śluzówka gardła to objaw, który często pojawia się w okresie grzewczym, wtedy powietrze w pomieszczeniach jest wyjątkowo suche. Warto w tym czasie korzystać z nawilżaczy powietrza, zwłaszcza wieczorem. Pamiętaj również o częstym wietrzeniu pomieszczeń w ciągu dnia.

Aby zapobiegać wysuszaniu śluzówki, należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Do picia wybieraj wodę mineralną, napary ziołowe, słabą herbatę, soki owocowe i warzywne. Codziennie powinieneś spożywać około 2-2,5 litra płynów. Unikaj mocnych napojów kofeinowych i alkoholu, ponieważ przyczyniają się do zwiększonej utraty wody z organizmu, przez co mogą przyczyniać się do wysuszenia śluzówki gardła.

Jeśli masz częste problemy z wysuszoną śluzówką gardła i chcesz ich uniknąć, zrezygnuj z jedzenia mocno przyprawionych potraw, które mogą ją podrażniać - zbyt ostrych, słonych lub kwaśnych. Miej zawsze pod ręką ziołowe pastylki do ssania albo gumę do żucia, która doraźnie zwiększa produkcję śliny i zmniejsza odczucie suchości w gardle.

Jeżeli objawy w postaci wysuszonej śluzówki gardła utrzymują się przez dłuższy czas, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Źródła:
https://journals.viamedica.pl/palliative_medicine_in_practice/article/view/28624/23393
https://otorhinolaryngologypl.com/api/files/view/4905.pdf